Zima  w tym roku zaatakowała bardzo wcześnie jeszcze większość kierowców nie zdążyła pomyśleć o wymianie opon a tu  w górach pierwszy śnieg spadł już pod koniec września, w centralnej Polsce śnieżyce spowodowały spore kłopoty pod koniec października. Na wybór opon nie ma większego wpływu ostra i śnieżna zima, w końcu nie kupujemy ich tylko na jeden sezon, ale na kilka lat.

Zimowy bieżnik

Zimowy bieżnik

Kiedy kilkanaście lat temu sprzedawcy opon zaczynali przekonywać do kupowania opon zimowych, nie brakowało samozwańczych ekspertów twierdzących, że to tak naprawdę gadżet dla tych, którzy nie potrafią jeździć, bo „dobry kierowca poradzi sobie nawet na łysych gumach”. Na szczęście od tamtego czasu sporo się zmieniło. Jazda na oponach zimowych lub uniwersalnych  ma obowiązywać kierowców tylko w okresie zimowym – od 1 listopada do 15 marca.

Kary za brak zimówek nie będą groziły w dni, w których panować będzie dodatnia temperatura. Za łyse opony – obok utraty dowodu rejestracyjnego – grozi mandat karny  w wysokości od 20 do 500 zł, a nawet kosztowne holowanie na policyjny parking. Konsekwencje zależą od sytuacji, w jakiej znalazł się kierowca. Jeśli swoim zaniedbaniem doprowadził do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa na drodze, musi się liczyć ze sporym wydatkiem. Laweta to koszt około 300 zł (w dużych miastach może być jeszcze drożej). Każdy dzień na parkingu to średnio ok. 40 zł, do tego dodać trzeba mandat za prowadzenie auta niesprawnego technicznie.

Wszystkie opony zimowe  wyglądają niemal tak samo (mają bieżnik o agresywnej rzeźbie, poprzecinany tysiącami lamelek co powoduje że śnieg strzepuje  się z kół samoistnie), nie oznacza, że w warunkach drogowych sprawują się choćby podobnie. Różnice między poszczególnymi modelami są naprawdę duże. Prowadzenie na ubitym śniegu można czynić dynamicznie ale pod warunkiem że auta wyposażone są w opony o  dobrych właściwościach zimowych. W naszym klimacie woda na drodze to zimą nic nadzwyczajnego. Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo należała by wymienić opony na zimowe wg przepisów czyli już przed 1 listopada.

Kupując opony zimowe należy wybierać rozmiary które przewidział producent aut. Opony zimowe z roku na rok stają się coraz lepsze, można wybrać z wyższej lub niższej. Komponenty, z których produkowane są opony wykorzystywane są na porę roku, opony zimowe od 10 stopni w dół, a letnie od 10 w górę.

Wymień opony już dziś http://opel.dixi-car.pl/przeglad.htm , śnieg często nas zaskakuje

Zapraszamy do naszego sklepu koledzy doradzą w wyborze   http://opel.dixi-car.pl/czesci.htm