KOS (ang. Keyless Operation System), czyli System Bezkluczykowego Dostępu staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem wśród wszystkich producentów, nie tylko tych klasy premium. Pomimo różnic w nazewnictwie zasada działania w każdym samochodzie jest taka sama. W przeciwieństwie do nazwy, która może sugerować brak kluczyka do samochodu, właściciel posiada pilot, wewnątrz którego umieszczony jest grot kluczyka na wypadek sytuacji awaryjnych. Oznacza to, że w momencie uszkodzenia pilota nie jesteśmy skazani na pomoc Assistance i wizytę w serwisie. Możemy otworzyć i uruchomić samochód za pomocą właśnie tego grotu.

System KOS jest niezwykle wygodnym układem, który ułatwia życie wszystkim tym, który zawsze szukają po kieszeniach lub w torebkach kluczyków od samochodu i nie mogą ich znaleźć. Wystarczy, że pilot będziemy mieli przy sobie, a zestaw czujników zamontowanych w samochodzie wykryje jego obecność w najbliższej okolicy (do 5 metrów) i umożliwi Nam dostanie się do środka pojazdu oraz jego uruchomienie.

A co w przypadku, gdy ktoś będzie chciał Nam ukraść samochód?

KOS posiada układ rozpoznawania obecności pilota wewnątrz pojazdu. Jeżeli nie wykryje go to nie pozwoli na uruchomienie silnika i odjechanie samochodem w nieznane.

Zalety Wady
  • Łatwy dostęp do samochodu
  • Wygodne uruchamianie silnika (nie musimy celować kluczykiem do stacyjki)
  • Wygodna, smukła budowa pilota
  • Prestiżowy wygląd (przycisk Start Stop)
  • Oszczędność czasu
  • Możliwy dyskomfort psychiczny w przypadku niepewności, czy samochód jest zamknięty, czy nie
  • Łatwo zapomnieć, czy ma się przy sobie kluczyk

KOS, jak każdy system, ma ułatwiać życie użytkownikowi pojazdu, a nie wyręczać we wszystkim. Jego użytkowanie, mimo iż jest wygodne, wymaga od Nas tyle samo zainteresowania co tradycyjny kluczyk. Nie możemy bezgranicznie zaufać takiemu urządzeniu i liczyć, że wszystko zrobi za Nas. Pamiętajcie, aby zawsze sprawdzić, czy samochód jest zamknięty mimo poprawnego działania KOS.