Kontrolka, sugerująca potrzebę zmiany biegu w Oplu to kolejna innowacja, która pozwala jeździć oszczędniej, a bez zbędnego wysiłku intelektualnego. Nie „słucham” już skrzyni, a jeżeli moje wyczucie mnie zwiedzie, kontrolka przypomina „zmień bieg”, co spokojnie robię.

Lampka Shift - zmień bieg na wyższy

Lampka Shift ma różne wersje – może być zielona jak na obrazku, ale może też być wyświetlana na wyświetlaczu graficznym (w bogatszych wersjach) z cyferką obok. Cyferka wskazuje, na który bieg zmienić.

Niektórzy uważają, że wspomniana kontrolka (czasem to jest strzałka) błędnie (za szybko) sugeruje potrzebę zmianę biegu. Ja, częsty użytkownik automatycznej skrzyni biegów, nie biorę udziału w tej dyskusji. A fachowcy mówią, że to kierowca jest najsłabszym elementem w temacie „Spalaj mniej paliwa w trakcie jazdy” czy „Emituj najmniej CO2 w czasie jazdy”.

Producenci, zmuszeni do działania, zrobili co mogli i osiągnęli naprawdę doskonałe wyniki. Nowe silniki są ekonomiczne, nadwozia aerodynamiczne, opony i układy klimatyzacji energooszczędne, START-STOP eliminuje niepotrzebną pracę silnika …

Ale te nowoczesne samochody prowadzimy stosując zwykle stare nawyki, w tym nawyk jazdy na za niskim biegu przy za wysokich obrotach. Dla dobra własnego portfela i dla ochrony środowiska dla naszych dzieci, korzystajmy z tego, że silniki biją rekordy dużego momentu obrotowego przy niskich obrotach, a charakterystyki momentu obrotowego są prawie płaskie ….

Jak? Twój Opel mówi Ci „zmień bieg”.

 

Zobacz też:

Instrukcje papierowe Opla w sklepie Dixi-Car

Instrukcje pdf Opla

Co znaczą inne kontrolki – wyjaśnia serwis Dixi