Pytanie do Dixi: Nie jestem płatnikiem VAT,kończę amortyzację auta (używanego-30 odliczeń amortyzacyjnych) w maju 2014 r. Czy jest możliwość przekazania auta do użytku prywatnego, aby później uniknąć płacenia podatku od sprzedaży tego auta?

Odpowiedź z Dixi:  W Pana pytaniu zabrakło kluczowej informacji jak samochód został zakupiony/przyjęty do ewidencji środków trwałych. Możliwość odliczenia podatku VAT nie jest w tym wypadku powiązana z podatkiem dochodowym od sprzedaży auta.

Jeżeli faktura zakupu była wystawiona na Pana firmę i do ewidencji środków trwałych samochód został wprowadzony na podstawie ww. faktury to nie ma możliwości przekazania samochodu do użytku prywatnego.

Jeżeli samochód został zakupiony na Pana i wprowadzony do ewidencji na podstawie protokołu przekazania/umowy użyczenia to taka możliwość oczywiście istnieje – wycofuje się taki samochód z działalności na podstawie analogicznego protokołu przekazania.

Inną, bezpieczniejszą, możliwością wycofania samochodu z ewidencji jest jego sprzedaż – sobie lub członkom rodziny. Generuje to jednak konieczność zapłaty podatku dochodowego od dochodu (wartość z faktury sprzedaży minus wartość księgowa).

ZOBACZ także:

Opel promocje

Opel kredyt Opel Leasing

 Opel ubezpieczenia

TUTAJ Nowy Opel natychmiastowy odbiór