Świeca zapłonowa Opel

Irydowa świeca zapłonowa Opel

Istotą świec zapłonowych jest elektroda, która bywa miedziana, niklowo-kadmowa (Ni-Cd), platynowa albo irydowa (kolejność odzwierciedla także wytrzymałość). Jakie znaczenie ma materiał centralnej elektrody świecy? Duże w zakresie trwałości (przebiegi pomiędzy wymianami) i eksploatacji świecy zapłonowej. Platynowe świece zapłonowe mają bardzo podobne właściwości oddawania i zatrzymywania ciepła jak konwencjonalne, można je montować w większości silników, także tych najstarszych, gdzie temperatura w komorach spalania jest niska. Świece irydowe są najtrwalsze i na dodatek bezobsługowe. Przy przeglądach świec irydowych nie trzeba wykręcać, czyścić, sprawdzać przerw, co robi różnicę, gdy silnik twojego samochodu ma krótki gwint na świece i częste wkręcanie i wykręcanie świec może ten wyrobić gwint. A nieszczelny gwint to spadek kompresji w cylindrze, a to oznacza  spadek mocy, nieregularność pracy i w konsekwencji konieczność drogiej naprawy gwintu świecy.

Opel do większości silników zaleca świecie niklowo-kadmowe (cena przed promocją 24 zł brutto), w wersji wzmocnionej zalecane są świece do układu paliwowego z LPG (cena przed promocją 30 zł brutto), przy fabrycznym CNG w Zafirze Family i Tourer 1.6 L zalecane są świece platynowo – irydowe NGK IFR6Z7G (cena przed promocją 52 zł), a do silnika 1.4 Turbo ECO­TEC 140 KM/103 kW irydowe NGK IFR7X7G.

Najpopularniejsza świeca Opel to świeca o numerze katalogowym 1214031. Różnica w cenie pomiędzy rekomendowaną, oryginalną niklowo-kadmowa (Ni-Cd) a irydową to ponad 100% (ceny detaliczne przed promocjami 24 zł vs 54 zł brutto) TUTAJ kupisz internetowo świece zapłonowe OPEL.

Irydowe świece Opel realizuje w wyłącznej współpracy z NGK. Iryd to me­ta­l szla­chet­ny o wy­so­kiej tem­pe­ra­tu­rze top­nie­nia i wy­so­kim stop­niu twar­do­ści, za­po­bie­ga ero­zji oraz wy­pa­da­niu iskry i tym samym za­pew­nia nikłe zu­ży­cie świe­cy za­pło­no­wej w całym okre­sie jej użyt­ko­wa­nia.