Czy Ty wiesz jak producenci samochodów wyliczają zużycie paliwa? Mierzą to  zgodnie z obowiązującą metodą pomiarową, określoną w Dyrektywie Europejskiej.
A skoro pomiaru dokonują tą samą metodą i w tych samych warunkach, wartości zużycia paliwa mogą stanowić punkt odniesienia dla porównania różnych marek i modeli samochodów.

Pomiaru zużycia paliwa dokonuje się na hamowni podwoziowej w ściśle określonej temperaturze powietrza, ciśnieniu atmosferycznym i wilgotności. Samochód stoi, obracają mu się tylko koła, spaliny gromadzi się w specjalnych workach i dokonuje ich analizy, która w efekcie daje zużycie paliwa danego samochodu.
Rzeczywiste zużycie paliwa w Twoim samochodzie jest z reguły wyższe od podawanego przez producentów, na co wpływa ma wiele czynników, m.in.: styl jazdy, jazda na krótkich odcinkach, sytuacje na drodze, warunki atmosferyczne, stan ogólny samochodu, poziom wyposażenia, tj. dodatków i akcesoriów, obciążenie samochodu, bagażnik dachowy, używanie klimatyzacji, podgrzewanych szyb, siedzeń, jakość paliwa.

Mamy więc dane od producenta w zakresie wartości zużycia paliwa, w wielu modelach komputer pokładowy wyświetla średnie zużycie paliwa, ale czasami sami chcemy też obliczyć, jakie mamy rzeczywiste zużycie paliwa.
Najprościej zrobić to tak – po zatankowaniu do pełna wyzeruj licznik kilometrów, a przy następnym tankowaniu (do pełna) podziel ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów od poprzedniego tankowania i pomnóż przez 100.