Dlaczego warto czyścić klimatyzację w samochodzie?

Zdrowie i samopoczucie – przy pracy klimatyzacji na parowniku klimatyzatora zbiera się wilgoć, która w połączeniu z brudem i kurzem stanowią idealne podłoże dla rozwoju grzybów i innych mikroorganizmów, z czasem zaniechane czyszczenie klimatyzacji doprowadza do procesów gnilnych. Dodaj teraz wilgoć + grzyby + brak czyszczenia klimatyzacji + pęd powietrza i masz = niemiłe zapachy, grzyby i mikroorganizmy we wnętrzu Twojego samochodu + konsekwencje – reakcje alergiczne, złe samopoczucie, spadek komfortu i wydajności pracy (gdy samochód jest narzędziem pracy) czy wypoczynku (gdy jedziesz na weekend czy urlop albo chociaż do cioci na imieniny).

Koszty eksploatacji samochodu – zaniechane czyszczenie klimatyzacji to odczuwalny spadek mocy klimatyzacji (w dalszej konsekwencji spadek żywotności układu klimatyzacji) oraz wzrost zużycia paliwa.

Jak często zalecane jest czyszczenie klimatyzacji – w instrukcjach serwisowych samochodu termin przeglądu i oczyszczania klimatyzacji zwykle nie jest podany. Producenci klimatyzatorów zalecają optymalny serwis klimatyzacji raz do roku. Czyszczenie klimatyzacji zależy także od częstości użytkowania przez Ciebie klimatyzacji i paradoksalnie im rzadziej używasz tym gorzej. Instrukcja klimatyzacji mówi o włączeniu klimatyzacji minimum raz na miesiąc (tak, to oznacza także w zimie – sprawdź jak wspaniale klimatyzacja oczyszcza szybę z zimowej wilgoci).

Więcej o czyszczeniu i użytkowaniu klimatyzacji