Kontrola

 

W dniu dzisiejszym tj. 18.05.2015 wchodzi w życie nowelizacja przepisów o ruchu drogowym. Nad zmianami przepisów pracowały trzy ministerstwa: Sprawiedliwości, Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych.

Kierowcy, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu muszą szykować się na bolesne kary nie tylko finansowe. Zdecydowanemu zaostrzeniu uległy także kary za jazdę bez prawa jazdy oraz przekroczenie dozwolonej prędkości.

Na co kierowcy powinni zwrócić szczególną ostrożność wymieniamy w poniższych punktach:

Przekroczenie prędkości o 50km/h
Przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 50km/h czyli jazda z prędkością 100km/h będzie skutkować zabraniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Prawo jazdy funkcjonariusz odbierze od razu na miejscu zatrzymania kierowcy!

Prawo jazdy

Brak prawa jazdy
Złapanie kierowcy bez prawa jazdy (przy wcześniejszym zatrzymaniu dokumentu) starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień co będzie skutkowało konieczność zdawania egzaminu ponownie.

Jazda po alkoholu
Kierowanie autem pod wpływem alkoholu skutkuje od dziś karą pieniężną 5 tysięcy złotych (recydywiści będą musieli zapłacić 10 tysięcy złotych kary). Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek czeka go więzienie oraz dożywotnia utrata prawa jazdy. Dodatkową zmianą jaka została wprowadzona to brak anonimowości pijanego kierowcy. Wyroki w takich sprawach będą podawane do publicznej wiadomości

Alkomat

Zbyt duża ilość osób w pojeździe
Jeśli kierowca przewozi w swoim aucie o dwie osoby więcej niż widniejący w dowodzie rejestracyjnym wpis dotyczący maksymalnej ilości osób jaka może być przewożona w danym pojeździe musi się liczyć z ewentualną utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Prowadzenie pojazdu pomimo zakazu
Prowadzenie auta mimo sądowego zakazu od dziś jest traktowane jako przestępstwo, za które będzie można trafić do więzienia nawet na dwa lata. Górna granica zakazu prowadzenia podniesiona została z 10 do 15 lat.

Przywrócenie uprawnień (blokady alkoholowe)
Nowe przepisy przewidują także zmiany sądowego zakazu prowadzenia pojazdu. Osoby które otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio będą mogły ubiegać się o przywrócenie prawa jazdy po okresie co najmniej 10 lat pod warunkiem, że auto zostanie wyposażone w tzw. alko-locka (blokada alkoholowa, nietrzeźwa osoba nie będzie w stanie uruchomić auta). Osoby, które dostaną zakaz mniejszy niż dożywotni mogą się ubiegać o prawo jazdy po przekroczeniu połowy kary.

Powyższe przepisy wchodzą z dniem dzisiejszym (18.05.2015) w życie.
Radzimy zatem zdjąć nogę z gazu oraz nigdy nie prowadzić samochodu po ALKOHOLU!!!