Sprawdzenie używanego samochodu, potwierdzenie przebiegu i stanu technicznego jest coraz bardziej wiarygodne, a stoi za tym m.in. Internet i systemy IT. Sprawdzenie używanego Opla zobacz TUTAJ  http://opel.dixi-car.pl/serwis_test_zakup.htm

Najdokładniej w mojej ocenie historię samochodu sprawdzisz dla aut z USA). Istnieje tam centralna baza samochodów, w której rejestrowane są wszystkie wizyty w serwisach, kolizje drogowe, a nawet mandaty. Z bazy tej korzysta carfax, gdzie odpłatnie możesz sprawdzić historię swojego samochodu.

W Europie niestety nie ma takiej centralnej bazy dla wszystkich krajów, nie mam informacji czy gdzieś istnieje, w  Polsce nie. Jednak coraz więcej producentów inwestuje w systemy informatyczne i tworzy takie bazy dla swojej marki. Do programu dołączają delerzy samochodów, przesyłając do centralnej bazy pliki wszystkich zleceń serwisowych.

Powstała w ten sposób baza historii napraw jest niezwykle cenna dla rynku wtórnego. Historia zwykle dotyczy napraw z ostatnich lat, gdyż zgranie historycznych danych z różnych systemów informatycznych wykorzystywanych przez setki dealerów jest często trudne systemowo i zbyt kosztowne.  Ale dzieje się. Baza Opla zawiera dane gwarancyjne + od jesieni ubiegłego roku dane z wielu sieci Opel w Europie. Opel w Niemczech zaimportował niedawno dane od dilerów z ostatnich 5 lat, w Polsce też sprawdzamy możliwość importu danych historycznych.

Dostępną historię Opla sprawdzisz na platformie MyOpelService  TUTAJ http://opel.dixi-car.pl/myopelservice.htm

Istnieje też w Polsce centralna informacja o likwidowanych szkodach z polis ubezpieczeniowych, odnawiając polisę sprawdzana jest tzw. szkodowość , co ma związek z ofertą ubezpieczeniową.

Na pewno przyszłość przyniesie więcej dostępnych danych i to w różnych dziedzinach. Czytałam kiedyś, że w Malezji jest centralna baza medyczna, gdy pacjent przychodzi do lekarza ten widzi całą historię leczenia tego człowieka ze wszystkich przychodni, szpitali, od różnych specjalistów z kraju – podobno koszty lecznictwa dzięki tej bazie są tam bardzo niskie.