Kochani w cyklu „Poznaj nieznane” chcemy wam przybliżyć systemy multimedialne występujące w samochodach Opel na Polskim rynku. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć Wam system Android Auto.

Co to jest Android Auto?
Android Auto™ jest to inteligentny interfejs za pośrednictwem którego możesz korzystać z wybranych funkcjonalności smartfona z systemem operacyjnym Android na ekranie systemu multimedialnego Twojego Opla. W chwili publikacji niniejszej informacji firma Google nie udostępnia niestety wersji polskojęzycznej interfejsu Android AutoTM. System multimedialny Navi 900 IntelliLink w produkowanych obecnie Oplach jest kompatybilny i gotowy do współpracy z interfejsem w wersji polskojęzycznej z chwilą jej wprowadzenia przez firmę Google.

Android w nowej Astrze K. Zainstalowaliśmy i… wrażenia.
Szef serwisu Dixi-Car Raszyn:
Przygotowałem Astrę V pod Android Auto. Mój smartfon posiada Androida 6.0. Cała operacja dotycząca przystosowania samochodu trwała ok. 3 godzin. Odnośnie użytkowania nie mam zastrzeżeń.

Pierwszy raz instalowałem na Androida 5.0. Działało nieźle, jednak kilka razy miałem zawieszenie systemu w smartfonie w momencie podpięcia przewodu USB (był czarny ekran, smartfon nie reagował) po odpięciu następował samoczynny restart. Po ponownej instalacji Androida Auto, działało dobrze. Huawei ma funkcję optymalizacji systemu, zauważyłem, że po takiej optymalizacji następowały problemy i konieczna była ponowna instalacja. Teraz, po aktualizacji Androida do wersji 6.0 nie zauważyłem żadnych problemów. Co ciekawe, w tle można używać aplikacji nie współpracujących z Android Auto, np. Yanosika, czy TIDAL, co prawda bez możliwości sterowania nimi z poziomu ekranu multimedialnego. Za to gra muzyka z TIDALa, czy pojawiają się komunikaty z Yanosika. Pojawiające się komunikaty z Android Auto mają pierwszeństwo i wyciszają TIDAL, czy Yanosika. Korzystałem już ze wszystkich funkcjonalności: nawigacja, telefon, muzyka (Spotify).

Ważna informacja: Na razie Google nie udostępnia w swoim polskim sklepie GOOGLE PLAY aplikacji Android Auto.

Jak można „przystosować” Astrę pod Androida? Co trzeba zrobić?
Wkrótce serwis Dixi będzie proponował przygotowanie systemu multimedialnego pod Android Auto dla tych wszystkich wersji, które mają taka możliwość, są na to przygotowane, posiadają Navi 900 IntelliLink (Nowa Astra i Insignia) i Touch R 700 IntelliLink (Insignia) dla samochodów z roku modelowego 2016. Wg mojego rozeznania samych samochodów Opel Astra K, które mogłyby mieć wgraną taką możliwość jest w Polsce 2057 szt.

Czy działa na każdym telefonie z Android Auto > 5.0?
Na telefonie szefa naszego serwisu z android 6.0 marshmallow działa, na poprzedniej edycji 5.0 lollipop także działało, na telefonie jednego z naszych handlowców z lollipop 5.0 wiesza się. Trzeba sprawdzić na danym telefonie… Wystarczy przeszukać Google, aby dowiedzieć się, że przyczyną może być za mała pamięć lub starszy video encoder:

W poniższej tabelce możecie zobaczyć jakie aplikacje współpracują z Android Auto

 

A teraz czas na testy….
Nawigacja Mapy Google działa wyśmienicie w testowanym systemie. Bez problemu można wybrać cel oraz ustalić trasę do niego. Widok mapy pokrywa się z tym co widzimy na smartfonie. Według nas jest to o niebo wygodniejsze niż zerkanie na telefon przytwierdzony za pomocą uchwytu do szyby samochodu. Tu wszystko mamy pod ręką. Nie musimy się zbytnio rozpraszać.
IMG_20160712_171415 IMG_20160712_171423 IMG_20160712_172411
niedawno-odwiedzane-miejsca-d

 

Dzwonienie i odbieranie rozmów telefonicznych
Potrzebujemy się z kimś pilnie skontaktować podczas podróży. Z Android Auto nie musisz sięgać do kieszeni po telefon wystarczy wcisnąć ikonę słuchawki a wszystkie najważniejsze opcje wyświetlą ci się w jednym miejscu. Połączenia nieodebrane, wykonane, klawiatura telefoniczna czy też poczta głosowa lub wybieranie głosowe numeru telefonu ze spisu. Wszystko w zasięgu twojej ręki. Szybko, łatwo i przyjemnie!
IMG_20160712_171456 IMG_20160712_172119historia-rozmow-android-auto-d


Ok, a co z muzyką zapytacie? Nie zawsze radio zaspokaja nasze nastroje muzyczne w danej chwili.
Mamy na to jedno słowo. Spoko bez problemu. Android Auto współpracuje z popularnymi aplikacjami muzycznymi takimi jak: Spotify, Muzyka Google Play oraz wieloma innymi aplikacjami.
IMG_20160712_172246muzyka-google-play-d

Android Auto nie chce się uruchomić na systemie multimedialnym w moim Oplu. Co należy w tej sytuacji zrobić?

Sprawdź czy postępowałeś zgodnie z zaleceniami aktywacji Android Auto. Upewnij się, że Android Auto został uaktywniony w ustawieniach systemu multimedialnego pojazdu oraz, że Twój smartfon jest podłączony do systemu multimedialnego za pomocą fabrycznego kabla USB. Po podłączeniu wybrane ustawienia telefonu mogą wymagać potwierdzenia. Sprawdź, czy w ustawieniach systemu multimedialnego data i godzina wyświetlają się poprawnie.

Aplikację, które na dzień dzisiejszy współpracują z Android Auto znajdziecie na grafice. Zapewne lista ta zapewne będzie się powiększać z czasem 🙂Aplikacje-android-auto-01 Aplikacje-android-auto-02 Aplikacje-android-auto-03 Aplikacje-android-auto-04

Więcej o systemach multimedialnych Apple Car Play oraz Android Auto znajdziesz na naszej stronie z poradnikami DIXI-CAR

Niebawem kolejne odcinki z codziennego użytkowania Android Auto w samochodach Opel……