SerwisPytanie naszego klienta:
 Czy w nowym Oplu Astra V z silnikiem 1.0 Turbo 105KM można zamontować opony letnie w rozmiarze 215/50 R17?Czy taka szerokość opony nie osłabi osiągów samochodu?

Nasza odpowiedź:
 Według specyfikacji nowego Opla Astry K producent przewidział możliwość montażu felg 17 calowych, jednak homologowanym rozmiarem opony są: 195/65R15, 205/55R16 i 225/45R17. Jeśli samochód wyjechał z fabryki na kołach 15-kach i zostanie postawione pytanie, czy można założyć koła na felgach 16-kach, czy 17-kach to odpowiedź nie jest taka oczywista. Ważną rolę odgrywają tu względy bezpieczeństwa. Koła o większym rozmiarze mogą obcierać o wnękę błotnika. Wszystko zależy od tego jaka została zastosowana przekładnia kierownicza: z ograniczeniem kąta obrotu kierownicy, czy bez.
Parametr ten można sprawdzić jedynie w autoryzowanym serwisie dla każdego auta indywidualnie po numerze VIN. Opona o rozmiarze 215/50R17 również występuje w Astrze K, ale w innej wersji silnikowej. Szersze opony (niż fabrycznie zamontowane) nie zawsze są lepszym wyborem, można powiedzieć, że im szersza jest opona tym powierzchnia styku z nawierzchnią jest większa i ma wpływ na lepszą przyczepność, krótsza drogę hamowania z drugiej stAstra_K_felgarony zwiększają się opory toczenia w wyniku czego auto więcej pali, oraz gorzej przyspiesza, widoczne zjawisko występuję przeważnie przy autach wyposażonych w małe jednostki silnikowe. W przypadku zakupu felg 17 calowych, szerszych opon należy sobie odpowiedzieć na czym nam tak naprawdę zależy? Według kalkulatora różnica między homologowanym rozmiarem a wybrany przez ciebie to 12.5 mm w średnicy. Opona 215/50/R17 będzie oponą wyższą o 1.93 %. w wyniku czego prędkościomierz będzie zaniżał prędkość pojazdu oraz wskazywał nieprawidłowe wartości spalania na komputerze pokładowym. Osobiście spotkaliśmy się także z problem wypłaty odszkodowania po kolizji przez firmę ubezpieczeniową ze względu na niehomologowany rozmiar opon. Różnice między homologowaną oponą a twoją prezentujemy poniżej.

Opona_zamiennik_Astra-V

Sprawdź naszą ofertę:
Koła, Kołpaki, Felgi Astra V   /   Akcesoria Astra V   /   Promocje Astra V