Serwis klimatyzacji

 

Uwaga! Sezonowa promocja serwisu klimatyzacji! Czerwone ceny poniżej!

 

Zapraszamy na serwis klimatyzacji do serwisu Dixi-Car. Do obsługi klimatyzacji używamy nowoczesnych urządzeń. Stosujemy technologię zalecaną przez firmę Opel.

 

Czynnik R134a

Corsa D • Astra IV • Meriva • Mokka • Zafira B • Insignia A

Czynnik R1234yf

Corsa E • Mokka • Astra V • Insignia B

modele, które miały premierę od 2012 r. oraz wszystkie Ople wyprodukowane po 1 stycznia 2017.

Pakiet pakiet zdrowie - serwis klimatyzacji opel
- odgrzybienie klimatyzacji metodą chemiczną*

- odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania**

Nuty Reklama: dezynfekcja klimatyzacji

 


79 zł
69 zł

79 zł
69 zł
Pakiet pakiet pewność - serwis klimatyzacji opel
Regeneracja czynnika w układzie klimatyzacji wraz z uzupełnieniem stanu. Wprowadzenie środka smarnego. Kontrola sprawności (pomiar ciśnienia i temperatury chłodzonego powietrza)***
199 zł
299 zł
Pakiet MAX 1
składowa pakiet pewność - serwis klimatyzacji opel*** + pakiet zdrowie - serwis klimatyzacji opel
(pełen serwis + odgrzybienie metodą chemiczną)
249 zł
349 zł
Pakiet MAX 2
składowa pakiet pewność - serwis klimatyzacji opel*** + pakiet zdrowie - serwis klimatyzacji opel
(pełen serwis + odgrzybienie metodą ozonowania)
249 zł
349 zł
Pakiet WIEDZA
Kontrola sprawności klimatyzacji (pomiar ciśnienia w układzie klimatyzacji i pomiar temperatury chłodzonego powietrza)
69 zł
69 zł

 

* w nieużywanej przez dłuższy czas klimatyzacji rozwijają się bakterie i grzyby. Ich obecność można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu pojawiającym się po włączeniu nawiewu do kabiny.

** Ozonowanie - usuwanie nieprzyjemnych zapachów z układu klimatyzacji i z kabiny za pomocą specjalnego urządzenia. Chodzi tu o zapachy pochodzące np. z palonego tytoniu, czyli inne zapachy niż pochodzenia grzybiczego.

Czynnik R-1234yf. Tabliczka znamionowa klimatyzacji

Tabliczka znamionowa klimatyzacji z nowym czynnikiem R-1234yf. Insignia B, pas plastikowy nad chłodnicą, pod maską.

*** większość klimatyzacji, zwłaszcza w kilkuletnich samochodach, nie jest absolutnie szczelna. Dlatego co pewien czas konieczne jest uzupełnienie czynnika klimatyzacji. Technologia zalecana przez firmę Opel wymaga, aby wraz z czynnikiem do układu klimatyzacji wprowadzić olej. Zwiększa on trwałość mechanizmu klimatyzatora.
Cena nie zawiera czynnika. W przypadku ubytków czynnika będzie pobierana dopłata w wysokości:

 • 12,30 zł za każde rozpoczęte 100 gram czynnika R134a (m.in. Astra IV, Corsa D, Insignia A, Meriva, niektóre egzemplarze przedliftingowej Mokki)
 • 135,30 zł za każde rozpoczęte 100 gram czynnika R1234YF (modele Opla, które miały premierę od 2012 r., m.in. Astra V, Crossland, Insignia B, MOKKA X, niektóre egzemplarze Mokki przedliftingowej, a także inne modele Opla z datą produkcji od 01.01.2017.

 

Możesz też umówić się od razu na serwis klimatyzacji w naszym serwisie:

telefonicznie | za pomocą formularza internetowego

 

 

Jak dbać o klimatyzację?

 • Zlecaj odgrzybienie i oczyszczenie klimatyzacji dwa razy do roku. Przecież oddychasz powietrzem, które przepływa przez parownik - element podatny na zabrudzenie i zagrzybienie.
 • Wraz z czyszczeniem klimatyzacji zlecaj wymianę filtra kabiny. Zapchany filtr pyłkowy zmniejsza efektywność chłodzenia kabiny przez klimatyzację, za to zwiększa parowanie szyb.
 • Raz w roku zleć sprawdzenie stanu i uzupełnienie czynnika chłodzącego. Klimatyzacja z pełnym stanem czynnika mniej obciąża silnik, a więc oszczędzasz paliwo. Wraz z czynnikiem do układu wprowadzany jest środek smarujący - od jego obecności zależy trwałość sprężarki klimatyzacji.
 • Przez cały rok, pamiętaj o tym szczególnie zimą, minimum raz w miesiącu, włączaj klimatyzację na kilkanaście minut. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia sprężarki w wyniku długiego "postoju".

 

Film: Dlaczego obsługa klimatyzacji w autoryzowanym serwisie?

 

 

Montaż klimatyzacji

A co z montażem klimatyzacji w samochodzie, który jej nie posiada? Na dzisiaj taka operacja z finansowego punktu widzenia nie ma sensu. W takich przypadkach sugerujemy wymianę samochodu na inny, zapraszamy do naszego działu samochodów nowych i używanych, użytkowane auta przyjmiemy w rozliczeniu.

 


Jak jeździć z klimatyzacją, żeby się nie przeziębić?

 • Po przyjściu do nagrzanego samochodu pozostaw otwarte drzwi na kilka minut. Klimatyzacja będzie miała mniej pracy. Jeśli się spieszysz, jedź przez pierwsze kilkaset metrów z otwartymi oknami i włączoną klimatyzacją.
 • Teraz zamknij okna i jeśli jest dostępna taka opcja - włącz pełne chłodzenie. W prostych klimatyzacjach można to osiągnąć załączając obieg zamknięty - powietrze do schłodzenia będzie pobierane z kabiny. Gdy już nie jest Ci tak gorąco, z powrotem otwórz dopływ powietrza do klimatyzacji z zewnątrz.
 • Nie kieruj wylotów zimnego powietrza na siebie. Temperatura powietrza w kabinie powinna być maks. o 6 st. C niższa niż na zewnątrz - wtedy zmniejszasz ryzyko przeziębienia.
  Jeśli lubisz mieć chłodniej, na kilka minut przed zakończeniem podróży dobrze jest podwyższyć nieco temperaturę w kabinie, aby uniknąć szoku termicznego.

 

 

Rodzaje klimatyzacji

 • Klimatyzacja manualna - najprostszy rodzaj kliamtyzacji. Włączasz ją przyciskiem "z gwiazdką", a temperaturę ustawiasz pokrętłem temperatury używanym zimą do regulacji ogrzewania kabiny. Klimatyzacja manualna wymaga "interwencji" przy dłuższej jeździe, może zbytnio wychładzać kabinę.
 • Klimatyzacja automatyczna - również włączasz ją przyciskiem, ale pokrętłem ustawiasz temperaturę na konkretną wartość, np. 20 st. C. Po osiągnięciu tej wartości klimatyzacja nie będzie już bardziej schładzać powietrza w kabinie.
 • Klimatyzacja elektroniczna (climatronic) - zaawansowany rodzaj kliamtyzacji, na ekranie ustawiasz temperaturę, która ma być osiągnięta. Może być dostepny podział na strefy, w każdej ze stref może być utrzymywana inna temperatura. Klimatyzacja elektroniczna dba o efektywność swojej pracy, np. nie tłoczy do środka gorącego powietrza zaraz po uruchomieniu silnika, zmniejsza prędkość wentylatora po osiągnięciu zadanej temperatury w kabinie.

Porady, który rodzaj klimatyzacji wybrać

 

 

Prawidłowy przegląd klimatyzacji obejmuje

 • sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji, ułożenia przewodów, sprawdzenie śladów oleju na elementach i złączach,
 • kontrola stanu czynnika chłodzącego, a w razie konieczności jego uzupełnienie i oczyszczenie,
 • sprawdzenie poziomu oleju w układzie klimatyzacji i jego uzupełnienie w razie potrzeby,
 • sprawdzenie stanu filtra przeciwpyłowego, ewentualna wymiana,
 • sprawdzenie stanu filtra osuszającego, ewentualna jego wymiana,
 • sprawdzenie stanu + oczyszczenie parownika preparatem dezynfekującym i ewentualne udrożnienie odpływu wody,
 • sprawdzenie stanu układu wentylacji i ewentualna dezynfekcja/odgrzybianie,
 • kontrola naciągu i stanu paska napędowego sprężarki, ewentualna wymiana
 • kontrola mocowania skraplacza, sprężarki,
 • ustalenie źródła i wyeliminowanie przyczyn hałasu w czasie pracy klimatyzacji,
 • pozostała diagnostyka.

 

 

Gdy zauważysz poniższe objawy, sprawdź klimatyzację w swoim samochodzie

Słabe chłodzenie lub jego brak pomimo pracującej klimatyzacji

Najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt mała ilość czynnika chłodzącego. Mała ilość to również słabe smarowanie sprężarki klimatyzacji, co przy dłuższym używaniu klimatyzacji w tym stanie może doprowadzić do zatarcia sprężarki (kompresora), sprężarka jest najdroższym elementem w całym układzie klimatyzacji.
Nie musi to oznaczać, że mamy do czynienia z nieszczelnością w układzie. Co roku około 10-15% czynnika chłodzącego ucieka przez złącza, porowate przewody i jest to naturalne zjawisko.
Wszelkie wątpliwości rozwieje wizyta w serwisie podczas której zostanie uzupełniony czynnik chłodzący jak również skontrolowany stan szczelności układu klimatyzacji.

 

Nieprzyjemny zapach powietrza z kanałów wentylacyjnych, złe samopoczucie

Nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji, szczególnie po długim jej przestoju budzi  niepokój. Ty też zastanawiasz cię czy to tylko nieprzyjemny zapach czy może już szkodliwy zapach?
Jednym z elementów klimatyzacji jest umieszczony wewnątrz samochodu tzw. parownik, który odbiera ciepło z opływającego go powietrza. Przy okazji wykrapla się na nim para wodna zawarta w powietrzu, co powoduje, że parownik staje się wilgotny. Niesione z powietrzem pyłki roślin, bakterie, grzyby i pleśnie przyklejają się do wilgotnej powierzchni parownika, tworząc z czasem żywe siedlisko silnie alergizujących i toksycznych dla ludzi zapachów.

Przebicie opony, gwóźdź w oponie

Urządzenie do rozpylania preparatu odgrzybiającego Liqui Moly 4090 - mechanik rozpyla nim preparat w układzie klimatyzacji.

Żeby pozbyć się zapachu i całego towarzystwa trzeba dokładnie wyczyścić cały układu klimatyzacji, a szczególnie parownik. Parownik niestety, zwykle zamontowany jest dość głęboko w samochodzie, za licznymi osłonami, co utrudnia dostęp. Ponieważ czynność ta nie jest ani łatwa, ani prosta, mogą przeprowadzić ją tylko wyspecjalizowane serwisy klimatyzacyjne. Po wykonaniu odpowiednich demontaży, w tym filtra przeciwpyłkowego i dmuchawy powietrza pracownicy serwisu przy pomocy sond i urządzenia rozpylającego dokonują dezynfekcji układu za pomocą środka antybakteryjnego. Po kilku godzinach problem przykrego zapachu mamy z głowy. W Dixi-Car korzystamy z profesjonalnego urządzenia: LIGUI MOLY 4090 (zdjęcie obok). Składa się ono z 1,5 litrowego zbiornika, sondy o długości 80 cm rozpryskującej pod kątem 360, umożliwiającej dotarcie bezpośrednio do parownika w każdym modelu samochodu. Producenci klimatyzacji zalecają wykonanie czyszczenia parownika przynajmniej raz w roku. Warto zatem pamiętać, że kiedy podczas jazdy mimo włączonej klimatyzacji czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, może to być sygnałem alergenów z klimatyzacji.

 

Słaby nadmuch pomimo włączonych wentylatorów

Przyczyną jest zanieczyszczony filtr kabinowy. Wymiana filtra na nowy powinna pomóc i lepiej tego nie odwlekać, by nie doprowadzić do uszkodzenia przeciążonego zapchanym filtrem silniczka dmuchawy. Filtr kabinowy powinien być wymieniany co roku w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu w czasie jazdy i korzystania w pełni z nawiewu powietrza i klimatyzacji.

 

Hałas w czasie pracy klimatyzatora

Powodem może być uszkodzony kompresor. Zgłoś się do serwisu najszybciej jak możesz. Zignorowanie problemu może doprowadzić do zatarcia łożysk kompresora, co w większości samochodów uniemożliwia dalszą jazdę, ponieważ ten sam pasek często napędza również alternator i wspomaganie kierownicy.

 

Zaparowane szyby

Powodem parowania szyb może być niedrożny filtr kabinowy, który utrudnia prawidłową wentylację w samochodzie.
Prawidłowo działająca klimatyzacja osusza powietrze i dzięki temu szyby w samochodzie powinny bardzo szybko odparować. Odparowanie szyb klimatyzacją jest lepszym sposobem niż podgrzewanie szyb, a to dlatego, że przy klimatyzacji woda jest usuwana z wnętrza samochodu, podczas gdy przy nagrzewaniu para się na ciepłych szybach nie osadza, ale po ich schłodzeniu szybko powraca.
Jeśli klimatyzacja nie osusza prawidłowo powietrza, a filtr kabinowy nie utrudnia prawidłowej wentylacji, to należy wymienić filtr osuszający układ. Filtr taki powinno się wymieniać co około 2 lata. Jest to o tyle ważne, że niesprawny filtr pozostawia wilgoć w układzie i jest przyczyną powstawania korozji, a więc pośrednio również uszkodzeń i nieszczelności w układzie klimatyzacji.

 

 

Koła zimowe
Koła zimowe od 1709 zł /kpl. 4 szt.

Zobacz
Wymiana oleju syntetycznego z filtrem 199 zł, dezynfekcja klimatyzacji 79 zł
Promocja sezonowa serwisu.

Zobacz
Umów się na serwis mechaniczny/elektroniczny
Umów się na serwis mechaniczny

Wypełnij formularz
Umów się na serwis blacharsko-lakierniczy
Umów się na serwis blacharski

Wypełnij formularz
Ceny przeglądów okresowych
Ceny przeglądów (OT-15, OT-30, itd.)

zobacz cenę przeglądu
Wyceń usługę serwis Opel Raszyn (Warszawa), Radom
Usługa Door-to-door, czyli nasz kierowca odbiera Twój samochód do naprawy w serwisie
Odbiór auta do naprawy od klienta, po naprawie również odstawimy samochód do klienta

Warunki usługi


 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry      Poleć tę stronę znajomemu Poleć tę stronę znajomemu

 

 

Sezonowy serwis Opla. Wymiana oleju syntetyk z filtrem 199 zł. Dezynfekcja klimatyzacji 79 zł.