Easytronic - zautomatyzowana skrzynia biegów

 

Lewarek Easytronic w Oplu Corsa

Lewarek Easytronika w Corsie E.

Easytronic to automat czy manual?

Bardziej automat. Skrzynia Easytronic sama zmienia biegi, brak w samochodzie pedału sprzęgła - sprzęgło jest sterowane automatycznie. Z punktu widzenia kierowcy Easytronic to automatyczna skrzynia biegów.

 

Dlaczego "skrzynia półautomatyczna", "zautomatyzowana", a nie po prostu "automat"?

Przez wzgląd na "bebechy". Easytronic to konstrukcja skrzyni manualnej z "doklejonymi" elektrohydraulicznymi siłownikami - zmieniającym biegi i "naciskającym" sprzęgło.

Jest jednak "ale": W edycji "3.0" skrzyni Easytronic (ogłoszona przez Opla w 2015 r.), mowa o: kompleksowej modyfikacji podstawowego mechanizmu manualnej skrzyni biegów. Inżynierowie firmy Opel opracowali specjalny zestaw kół zębatych do zautomatyzowanej przekładni. Długie przełożenia pięciobiegowej skrzyni biegów umożliwiają jazdę z niższymi obrotami silnika, który pracuje cicho nawet przy prędkościach autostradowych.

 

Jakie spalanie w Easytroniku?

Wg danych producenta zużycie paliwa samochodu z Easytronikiem jest niższe niż w manualu i zdecydowanie niższe niż w skrzyni automatycznej. Trudno uwierzyć - Easytronic działa jak automat, a miałby palić mniej niż manual. Dlaczego?

Brak w Easytronicu konwertera momentu obrotowego. Cóż to takiego ów "konwerter"? W skrócie: element odpowiedzialny za płynne ruszanie, ale i "marnotrawstwo" paliwa w typowych skrzyniach automatycznych. "Konwerter" to przekładnia hydrokinetyczna, która charakteryzuje się "niską sprawnością" (czyt. marnuje benzynę). Co mamy w Easytroniku? Zwykłe sprzęgło jednotarczowe cierne, jak w typowym manualu. Pozwala ruszać "na niskich obrotach".

 

Porównanie spalania: Manual, Automat, skrzynia zautomatyzowana Easytronic

 

Do porównania wzięliśmy Opla Corsę z silnikiem 1.4 90 KM, rok modelowy 2015. Silnik wolnossący - bez turbo.

 

Rodzaj skrzyni biegów manualna 5-bieg. automat 6-bieg. Easytronic 5-bieg.
Spalanie trasa [l/100 km] 4,3 4,9 4,1
Spalanie miasto [l/100 km] 6,6 7,8 5,9
Spalanie średnio [l/100 km] 5,2 6,0 4,8
Prędkość maks. [km/h] 175 170 175

Wartości uzyskane w warunkach testowych. W warunkach rzeczywistych mogą się różnić.

 

Co wynika z tabeli? Mimo automatycznej zmiany biegów, Easytronic jest najbardziej ekonomiczną skrzynią w każdych warunkach drogowych. Ponadto prędkość maksymalna z Easytronikiem - jest taka sama jak ze skrzynią manualną.

 

 

Czy jest tryb "pełzania"?

Charakterystyczne dla "pełnych" automatów jest pełzanie samochodu na obrotach biegu jałowego. Taka charakterystyka skrzyni ułatwia np. parkowanie, a czasem koi nerwy (na czerwonym świetle). W Easytroniku, przynajmniej jego edycji 3.0 (rok modelowy 2015), również jest pełzanie!

 

 

Automat vs półautomat

Z powyższego mogłoby wynikać, że skrzynia zautomatyzowana Easytronic ma same zalety w porównaniu z pełnym automatem. Tak nie jest. Pełny automat przewyższa skrzynię Easytronic pod względem płynności zmiany biegów. Również pod względem bezawaryjności automat wypada lepiej niż półautomat.

 

 

W jakich modelach?

W coraz mniejszych, np. ADAM, Corsa. W silnikach benzynowych i Dieslach. Historycznie Easytronic był nawet w Vectrze, ale obecnie obserwujemy tendencję do stosowania "pełnych" automatów w dużych modelach. W samochodach używanych sprowadzanych z rynku niemieckiego może być Easytronic, nawet jeśli w Polsce nie był oferowany.

Nasz serwis sygnalizuje, że w używanych samochodach w Polsce Easytronic spotykany jest w Vectrze C, Merivie A, Corsie C.

 

 

Cena skrzyni

Easytronic jest tańszy niż typowa skrzynia automatyczna. Sprawdź w cennikach. Za Easytronika płaci się ok. 60% ceny, którą trzeba by zapłacić za pełny automat.

 

Lewarek Easytronic

Lewarek Easytronika ok. roku 2005.

Inne nazwy

Easytronic to nazwa zastrzeżona przez Opla, stosowana w wiekszości modeli. Wyjątkiem jest dostawcze Vivaro, gdzie skrzynia zautomatyzowana jest konstrukcji firmy Renault i nosi nazwę Tecshift.

 

Jak znaleźć Easytronic w cennikach samochodów?

W naszych cennikach pdf Easytronic kryje się pod kodem "MA". Np. MA5 w Oplu Corsa, to skrzynia 5-biegowa Easytronic. Dla porównania: A6 to w cenniku automat 6-biegowy; M6 - manual 6-biegowy, itd.

 

 

Półautomatyczna skrzynia biegów Easytronic

Skrzynia Easytronic. Na "zwykłej" manualnej skrzyni nabudowany sterownik elektroniczny i elementy wykonawcze: siłownik hydrauliczny "wciskający" sprzęgło i silnik zmieniający biegi.

 

Streszczenie: półautomat, easytronic, skrzynia zautomatyzowana, konstrukcja jak w skrzyni manualnej, sama zmienia biegi i naciska sprzęgło

 

 

OPEL Tychy i Gliwice: miękka hybryda i produkcja dostawczych 2021-2022

11.2020

Polskie fabryki Opla w Tychach i Gliwicach odpowiadają za trzon oferty Opla - produkują najpopularnieszy model w gamie - Opla Astrę V. Od września 2020 r. Tychy pracują na trzecią zmianę, ale naprawdę ciekawie dla polskiego klienta zapowiadają się lata 2021-2022.

Fabryka Opla w Gliwicach

Fabryka Opla w Gliwicach.

Fabryka w Tychach przygotowuje produkcję miękkiej hybrydy. W popularnych modelach osobowych Opla będzie dostępne wspomaganie jazdy prądem. Układ składa się z maszyny elektrycznej 48V (zastępującej alternator) i dodatkowego akumulatora 48V. Zaletą jest atrakcyjna cena takiego "elektryka". Miękka hybryda będzie opcją dostępną do popularnych silników benzynowych. Obecnie napęd elektryczny miękkiej hybrydy wspomaga przyspieszanie oraz pozwala "żeglować" na silniku elektrycznym (gdy zdejmujemy nogę z gazu). Docelowo miękkimi hybrydami będzie można jeździć w trybie zeroemisyjnym na określonym dystansie. Miękka hybryda nie wymaga ładowania - jest to więc rozwiązanie dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Fabryka w Gliwicach - trwają przygotowania do produkcji dużych samochodów dostawczych OPEL w Polsce. Prace budowlane są na zaawansowanym, końcowym, etapie. Rozpoczął się montaż technologii, maszyn i urządzeń. Dzięki temu od połowy 2022 r. poprawi się dostępność Opli Movano w polskich salonach. Skróci się czas oczekiwania, gdy zamawiasz Movano do produkcji.

Jak zmienia się rynek i Opel?

Warszawa

Radom 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Promocja serwisu klimatyzacji, cena, rabat