Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Usterki Klocków Hamulcowych

Klocki hamulcowe i spotykane w nich usterki, wady eksploatacyjne

 

Klocki hamulcowe do Astry III i Zafiry B
Chcesz takie klocki? Zobacz ofertę w sklepie

Wymiana klocków w serwisie Dixi

Klocki hamulcowe (oryginały) w sklepie Dixi-Car

 

Układ hamulcowy pojazdu to zespół elementów, których zadaniem jest zatrzymanie pojazdu będącego w ruchu lub utrzymanie go w miejscu np. na pochyłości.

 

Samochód zgodnie z przepisami jest wyposażony w dwa typy układów hamulcowych:

  • podstawowy (roboczy) – załączany poprzez naciskanie i trzymanie przez kierowcę pedału hamulca nożnego tzw. układ monostabilny;
  • dodatkowy (awaryjny; potocznie: ręczny) – służy głównie jako hamulec postojowy w celu zabezpieczenia pojazdu przed opuszczeniem zadanego miejsca postojowego, aktywowany, w zależności od rozwiązania, ręką lub nogą. Załączony, działa do momentu jego manualnego wyłączenia tzw. układ bistabilny.

Sprawność układów hamulcowych zależy od wszystkich współpracujących ze sobą elementów tego ogniwa.

W poniższym artykule podejmuję pokrótce tematykę związaną z jednym z najważniejszych elementów układu hamulcowego, tj. klocków hamulcowych. Wszyscy specjaliści branży motoryzacyjnej są zgodni co do określenia, że właśnie one stanowią podstawę bezpieczeństwa we współczesnych, coraz bardziej zaawansowanych i szybkich samochodach.

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie auta posiadają hamulce tarczowe z systemem, w którym materiałem ciernym i zatrzymującym są właśnie okładziny. Okładziny poza ich normalnym zużyciem często ulegają niespodziewanym awariom. Część z nich jest odczuwalna podczas jazdy. Jednak niektóre uszkodzenia mogą nie być wyczuwalne. Dlatego niezbędne są okresowe kontrole ich stanu.

 

Pamiętaj - dobrej jakości okładzina charakteryzuje się:

  • krótkim czasem osiągnięcia gotowości do pracy,
  • wysoką stabilnością współczynnika tarcia,
  • wysoką odpornością na ścinanie,
  • niewielką ściśliwością,
  • oraz co jest największym życzeniem przeciętnego kierowcy: bezpiecznym hamowaniem bez pisków i drgań.

 

W praktyce serwisowej, w czasie przeglądów okresowych spotykamy się z różnym typem zużycia, czy uszkodzeń zespołu klocków hamulcowych. Dobra diagnoza i szybka reakcja technika na zgłaszany lub zauważony defekt może uchronić naszych klientów przed niebezpiecznymi sytuacjami na drogach w życiu codziennym.

 

Zdjęcie poglądowe Opis

Wtrącenia metaliczne

Wiórki metalowe w klocku

 

W części ciernej pojawiają się metaliczne opiłki, pochodzące z tarczy hamulcowej, która doznała miejscowo nagłej zmiany temperatury  np. w kontakcie z wodą, która obniżyła jej temperaturę i spowodowała wtrącenia. W konsekwencji dochodzi do przedwczesnego zdzierania tarczy i hałasów metalicznych w czasie użycia hamulca.

Przegrzanie okładziny

Przegrzany klocek hamulcowy

 

Zwęglony klocek będzie miał częściowo lub na całej powierzchni spalony materiał cierny co będzie widoczne przez biel zewnętrznych krawędzi. Doszło do zjawiska: częściowego wypalenia substancji wiążącej materiału ciernego klocka. Jest to spowodowane długim oddziaływaniem nadmiernie wysokiej temperatury w związku z intensywnym używaniem, blokowaniem się hamulca lub wadliwym uchwytem klocka. Przyczynia się to do zmniejszenia wydajności hamowania a materiał staje się kruchy i łamie się.

Zanieczyszczenie okładziny obcą substancją

Zanieczyszczony klocek

 

 

Materiał cierny klocka hamulcowego zanieczyszczony olejem, smarem lub płynem hamulcowym, które wydostały się z sąsiadującego osprzętu, np. przewodu hamulcowego, łożyska koła lub osadziły się w czasie niechlujnej naprawy. Takie zjawisko wpływa na Obniżenie momentu hamowania hamulca, a więc i siły hamowania koła. Skutkiem jest „ściąganie” samochodu podczas hamowania. Zaleca się identyfikację źródła i wymianę okładziny oraz czyszczenie powierzchni tarczy hamulcowej zmywaczem hamulcowym.

Powstawanie szklistych powierzchni

Szklista powierzchnia klocków hamulcowych

 

Wierzchnia warstwa zmienia strukturę pod wpływem krótkotrwałego działania wysokiej temperatury. Problem szczególnie dotyka kierowców w jeździe tzw. Miejskiej, gdzie cyklicznie powtarzany jest proces zatrzymywania pojazdu lub zbyt ostre hamowania wykonywane w okresie docierania okładziny ciernej. Warstwę można próbować usuwać papierem ściernym o odpowiedniej gramaturze oraz przeprowadzić szkolenie dla kierowcy.

Kompletne zużycie okładziny do płytki głównej, trzymającej

Klocek zużyty do metalu, brak okładziny

 

Materiał cierny został całkowicie zużyty wskutek braku okresowej kontroli stacji obsługi oraz zaniedbania użytkownika pojazdu. Zjawisko poprzedzone piskami i hałasami, zlekceważone powoduje najczęściej kosztowną wymianę wraz z tarczami hamulcowymi, w których powstają wżery.

Pękanie powierzchni okładziny

Klocek spękana okładzina

 

Nieprawidłowo zamocowany uchwyt klocka może spowodować nieprawidłowe wyginanie się klocka a w rezultacie pęknięcia. Tłok nagina tylnią ścianę płytki nośnej powodując pęknięcie materiału ciernego. Należy pilnie ustalić i usunąć przyczynę usterki (np. jakość pracy tłoczka zacisku) i wymienić komplet okładzin.

Nierównomierne zużycie klocków hamulcowych

Nierównomiernie zużyte klocki hamulcowe

 

Przyczyną większego zużycia jednego klocka od zużycia jego odpowiednika może być nieprawidłowe zamontowanie uchwytu klocka. Z kolei taki stan rzeczy spowoduje większy nacisk na jedną stronę klocka a tym samym większe zużycie tej strony. Skutkuje to obniżeniem momentu hamowania hamulca, a więc i siły hamowania koła. Skutkiem jest „ściąganie” samochodu i przyspieszone, jednostronne zużycie tarczy hamulcowej.

Deformacja płytki głównej, trzymającej okładzinę

Klocek ze zdeformowaną płytką

 

Defekt powstaje najczęściej po złym montażu okładziny w jarzmie zaciskowym. Klocek hamulcowy porusza się z oporami w prowadnicach uchwytu zacisku hamulcowego - blokuje się w nich. Obniżenie momentu hamowania hamulca, szczególnie przy „lekkim” hamowaniu (niskich ciśnieniach płynu hamulcowego w układzie hydraulicznym), a więc i siły hamowania koła. Pracy hamulca mogą towarzyszyć drgania.

 

 

Jeżeli w Twoim samochodzie występują objawy sugerujące uszkodzenie lub zużycie któregoś z elementów układu hamulcowego, bezzwłocznie odwiedź serwis bądź samodzielnie przeprowadź oględziny stanu elementów układu. Uszkodzenie jednego z elementów może w krótkim czasie doprowadzić do kolejnych usterek,  zwiększających zakres i koszt naprawy.

Pamiętaj – używaj wysokogatunkowych, ja sugeruję, oryginalnych części zamiennych:

 

Klocki hamulcowe - oryginalne GM

Bowiem nie pieniądze są tutaj najważniejszym czynnikiem. Od prawidłowego działania układu hamulcowego Twojego samochodu może zależeć życie i zdrowie Twoje i innych uczestników drogi.

 

Zobacz też:

Wymiana klocków w serwisie Dixi-Car

Klocki hamulcowe (oryginały) w sklepie Dixi-Car

Wymiana tarcz hamulcowych

Naprawa hamulca ręcznego

 

 

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka Automatu. Mamy to!

02.2023

Lewarek zmiany biegów automatu, podgrzewane fotele, usb, start stop, ładowarka indukcyjna

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka auta z automatyczną skrzynią biegów. Mamy to! SsangYong to producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Każdy z modeli jest dostępny z automatem. Na Wyprzedaży rocznika 2024 upust do 40 000 zł.

I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.

Duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.

SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Musso i Torresa eVX - 7 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).

Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl

Promocja Autoryzowanego Serwisu OPEL, sezon zimowy
Promocja Serwisu. Odświeżenie wnętrza / Dezynfekcja klimatyzacji od 79 zł. Wymiana oleju syntetyk + filtr od 399 zł. Przegląd od 799 zł.

Lista promocji
Umów się na serwis mechaniczny/elektroniczny
Umów się na serwis mechaniczny

Wypełnij formularz
Umów się na serwis blacharsko-lakierniczy
Umów się na serwis blacharski

Wypełnij formularz
Ceny przeglądów okresowych
OT-15, OT-30, itd.

zobacz cenę przeglądu


 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Promocja Akcesoriów Opel Zima 2024 2025. Nowy Opel Frontera z bagażnikiem dachowym