Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Części Opel - często zadawane pytania

Poniższe pytania zadali nam kupujący części zamienne.

Jak rozszyfrować oznaczenia opon, np. 175/65R14 82H?

Z podanego przykładu, czyli 175/65R14 82H, można wywnioskować, że:

Opona ma 175 mm szerokości (licząc między zewnętrznymi krawędziami ścian bocznych opony).
Opona ma współczynnik kształtu 65. Oznacza to, że wysokość opony stanowi 65% szerokości. Opona jest więc szersza niż wyższa. Opony niskoprofilowe, uważane przez wiele osób za ładnie się prezentujące, mają współczynnik kształtu w granicach 25-55. Pamiętaj jednak, że opony niskoprofilowe słabo chronią felgę w przypadku jazdy po nierównych ulicach, krawężnikach, itp. Wiele osób uważa, że w polskich warunkach (nierówne drogi) użytkowanie opon niskoprofilowych jest niepraktyczne.

Opona ma kontrukcję radialną (R). W tej chwili zdecydowana większość opon do samochodów osobowych i lekkich dostawczych to opony radialne.

14 to średnica felgi wyrażona w calach.

W przypadku pierwszego członu oznaczenia opon, czyli tu 175/65R14 nie zalecamy eksperymentów. Kup opony dokładnie w takim rozmiarze, jaki w Twoim aucie przewidział producent. Jeśli zdecydujesz się na opony szersze, może zmienić się precyzja prowadzenia samochodu. Jeśli kupisz opony o niższym profilu, może Cię czekać wymiana felg na wyższe (np. z 14-calowych na 15-calowe) albo mogą się zmienić osiągi samochodu (np. polepszy się przyspieszenie, ale spadną prędkości maksymalne na poszczególnych biegach).

82 to indeks nośności - im wyższy tym lepiej, szczególnie, jeśli jedziesz na urlop w pełni obciążonym samochodem.

Z kolei H oznacza indeks prędkości. Im wyższy tym lepiej, bo opona zachowuje przyczepność przy wyższych prędkościach.

Powinieneś kupować opony o przynajmniej takich indeksach nośności i prędkości, jakie przewidział producent. Zachęcamy do kupowania opon o jak najlepszych indeksach nośności i prędkości (wyższych niż zalecane przez producenta). Nie ma niebezpieczeństwa, że taka opona nie będzie pasowała do Twojego auta. A w krytycznej sytuacji (duża prędkość, przeładowany samochód) może Ci ocalić życie.

Znaczenie częściej spotykanych indeksów nośności i prędkości zamieściliśmy w tabeli:

indeks nośności obciążenie, jakie może przenieść opona indeks prędkości prędkość maksymalna z jaką może się toczyć opona
68 315 kg P 150 km/h
71 345 kg Q 160 km/h
73 365 kg R 170 km/h
75 387 kg S 180 km/h
79 437 kg T 190 km/h
81 462 kg H 210 km/h
84 500 kg V 240 km/h
86 530 kg W 270 km/h
88 560 kg Y 300 km/h
91 615 kg    
92 630 kg    
96 710 kg    
98 750 kg    
102 850 kg    

 

Jak odszyfrować numer VIN?

Przejrzyj naszą podstronę poświęconą numerowi nadwozia (VIN) samochodów Opel.

 

Jaką gwarancję, rękojmię otrzymam na części i akcesoria zakupione w Dixi-Car?

Gwarancja na Oryginalne części Opel

udzielana przez Stellantis Polska

 • gwarancja 2 lata – oryginalne amortyzatory oraz sfery i akumulatory hydrauliczne, oryginalne akumulatory rozruchowe, elementy składowe układu wydechowego pojazdu, części zamienne z logo Eurorepar
 • gwarancja 1 rok – pozostałe części zamienne i akcesoria w tym części regenerowane fabrycznie
  Początkiem okresu gwarancji data udokumentowanej sprzedaży produktu w Polsce nabywcy finalnemu.

Gwarancja obejmuje:

 • wymianę lub przywrócenie do właściwego stanu Produktu uznanego przez ASO za wadliwy, jak również robociznę, która dotyczy wymiany lub naprawy Produktu, w przypadku jeśli Produkt uznany za wadliwy był pierwotnie zamontowany w ASO.
 • wyłącznie wymianę lub przywrócenie do właściwego stanu Produktu uznanego przez ASO za wadliwy, w przypadku jeśli nie został on pierwotnie zamontowany w ASO.

Zasięg geograficzny:

 • Gwarancja na oryginalne części zamienne i akcesoria marki Opel ma zastosowanie wyłącznie na terenie Polski.
 • Naprawy nieistotne, jak również wymiana pojedynczych elementów Produktu, wykonane w ramach gwarancji nie powodują odnowienia jej biegu.
 • W przypadku braku możliwości korzystania z Produktu w związku z wykonywaniem nieistotnych napraw, gwarancja zostanie przedłużona odpowiednio o ten okres.
 • W przypadku wymiany Produktu na nowy, gwarancja odnawia swój bieg.
 • Części wymienione w ramach gwarancji staja się własnością Gwaranta.

Rękojmia na części oryginalne Opel i nieoryginalne

Omówiona powyżej gwarancja na oryginalne części zamienne i akcesoria marki Opel nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, z wyłączeniem przedsiębiorców dla których rękojmia została wyłączona.

Na części i akcesoria (zarówno oryginalne, jak i nieoryginalne) zakupione w Dixi-Car:

 • klient detaliczny (kupujący daną część do celów nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) otrzymuje dwuletnią rękojmię.
 • firma lub klient kupujący część w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą otrzymuje jednoroczną rękojmię.

Podane okresy rękojmi obowiązują zarówno przy zleceniu montażu danej części serwisowi Dixi-Car, zleceniu jej montażu innemu serwisowi, jak i samodzielnym montażu przez klienta (oczywiście, jeśli część została zamontowana w sposób fachowy).

Dixi-Car nie udziela gwarancji na sprzedawane części i akcesoria. Gwarancji udziela Opel Polska - czytaj powyżej - na części oryginalne Opel. Na inne części gwarancji może też udzielać producent danej części lub akcesorium. Np. producent boksu dachowego może udzielić własnej gwarancji na produkt.

 

Powrót do Strefy Części

 

 

48% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka SUV‑a. Mamy to!

02.2023

SUVy i crossovery SsangYong. Made in Korea. 5 lat gwarancji

48% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka SUV‑a. Mamy to! SsangYong to najstarszy producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Na wyprzedaży rocznika 2023 rabat do 25 000 zł.

I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.

Trzecia duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w SUV-ach i crossoverach. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.

SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Torresa - 10 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).

Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl

Akcesoria Opel
Akcesoria

Katalog
Części regenerowane Opel
Regenerowane podzespoły - TANIEJ!

Zobacz listę części i wyceń
Serwis Dobrego Wieku
Naprawy rozrządu, amortyzatorów i inne, dla Opli w wieku 3+ Lat

Serwis Dobrego Wieku
Promocja serwisu Opel, wiosenna
Promocja Serwisu. Dezynfekcja klimatyzacji od 79 zł. Wymiana oleju syntetyk + filtr od 399 zł. Przegląd od 749 zł.

Lista promocji


 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Promocja serwisu Opel wiosna 2024