Dzień Kultury Żydowskiej, Orońsko, 12 września 2010

 

 

Orońko k. Radomia, Centrum Rzeźby Polskiej, 12 września 2010

 

Czulent, klezmerzy, szabas - komu znajomo brzmiały te słowa mógł ugruntować swoją wiedzę w czasie Dnia Kultury Żydowskiej w Orońsku. Tamtejsze Centrum Rzeźby Polskiej corocznie organizuje festyn związany z wybraną kulturą (pod hasłem "Niespodziewany początek jesieni"). Tym razem wydarzenie dotyczyło Żydów. Okazuje się, że Żydzi - naród dotkniety przez historię, wytworzył urzekającą kulturę. W czasie Dnia Kultury Żydowskiej można było wysłuchać szmoncesów w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy, posmakować cymesu - deseru z podsmażanej marchewki, rodzynków, miodu i cynamonu czy zobaczyć judaika i przedwojenne fotografie z cyklu "Żydzi Warszawy".

W festynie Dzień Kultury Żydowskiej wziął udział i Dixi-Car. Wystawialiśmy samochody wszystkich naszych marek: Opel, Chevrolet, Isuzu. Po odbyciu lekcji pisania w języku hebrajskim czy skosztowaniu czulentu, chałki i macy, goście Dnia Kultury Żydowskiej mogli przymierzyć się do Opla Astra IV, Opla Insignia, Chevroleta Spark, Chevroleta Cruze i Isuzu D-Max.

 

 

 

Szefowa salonu CHevrolet i Chevrolet Spark Szefowa salonu Chevrolet Dixi-Car odpowiadała na pytania gości Dnia Kultury Żydowskiej dotyczące Chevroleta Spark.

 

 

Isuzu D-Max Z kolei szef serwisu Dixi-Car Radom wziął pod opiekę pick-up Isuzu D-Max.

 

 

Dzieci i Dzień Kultury Żydowskiej, Orońsko Dla dzieci przewidziano zabawy plastyczne (malowanie motywów żydowskich) i naukę wytaczania glinianych naczyń na kole garncarskim. Powodzeniem cieszył się plac zabaw Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły”.

 

 

Policjant Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z Radomia zaprezentowała możliwości sekcji antyterrorystycznej, drogowej i prewencyjnej. W czasie wolnym policanci odwiedzali ekspozycję Dixi-Car. Szczególnym zainteresowaniem cieszył sie Opel Astra IV. Zwrotna i nowoczesna Astra IV wydaje sie być idealnym samochodem na radiowóz. Konwersje na radiowozy

 

 

Chevrolet Spark Z kolei nowy Chevrolet Spark może być idealnym zakupem dla żony policjanta. Zwłaszcza, że policjanci moga liczyć na specjalne rabaty. Ale o tym już na stronie: http://chevrolet.dixi-car.pl/grupy-zawodowe.htm.

 

 

Plakat Dzień Kultury Żydowskiej - Niespodziewany Początek Jesieni Plakat Dnia Kultury Żydowskiej - z cyklu Niespodziewany Początek Jesieni.

 

 

Słownik terminów związanych z kulturą żydowską

Cymes w środkowej i wschodniej Polsce najczęściej nazywano potrawę, która jest rodzajem słodkiego gulaszu, najczęściej zawierającego w swoim składzie podsmażaną marchewkę. Cymes ma zazwyczaj barwę pomarańczową lub czerwoną i jest zawsze słodki. Istnieją rodzaje cymesu, które są daniem głównym i zawierają mięso oraz rodzaje które zawierają tylko warzywa i owoce i są podawane jako deser. Cymes, oprócz podsmażanej marchewki może zawierać ziemniaki, pomidory, bakalie, wołowinę, kurczaka, ananasa, jabłka, suszone śliwki i ogólnie wszystko co jest koszerne, jest akurat pod ręką i dobrze komponuje się ze smażoną marchewką na słodko.

 

Czulent

Czulent – inaczej "cholent", czoulent – potrawa z kuchni żydowskiej. Czulent to bardzo wolno gotowany (duszony) gulasz, przyrządzony z koszernego mięsa, z fasolą (często ciecierzycą) , cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną. Czasami w jego skład wchodzą także jajka na twardo, knedle. Spożywany w święto szabasowe.

Szmonces (z hebr. "uśmiech") - dowcip lub większa forma kabaretowa oparta na humorze żydowskim. Tworzone zwykle w tym środowisku (skecze w tym nurcie pisał m.in. Julian Tuwim) szmoncesy obracają się zwykle wokół spraw biznesowo-religijnych wyśmiewając arcypraktyczne podejście do życia. Bywają też szmoncesy oparte na grze słów.

Maca (hebr. מצה) – chleb przaśny, przaśniki, spożywany przez żydów podczas święta Pesach. Nawiązuje on do chleba, który spożywali Izraelici przed wyruszeniem z Egiptu. Przyrządzany jest ze specjalnie w tym celu przygotowanej mąki, bez użycia zakwasu, którego posiadania w domu podczas święta zakazuje żydowskie prawo religijne.

 

Klezmer

Klezmer (hebr. "כלי" – "narzędzie", "instrument"; "זמר" – "śpiew") – termin odnoszący się do tradycyjnego żydowskiego muzykanta weselno-karczmianego lub grającego na innych przyjęciach (np. bar micwa).

 

 

Inne relacje z imprez

 

 

 

 

OKAZJA!

Zarejestrowane auta bez przebiegu: 150 SZTUK w Dixi‑Car

Zarejestrowane samochody bez przebiegu

Update kwiecień 2020: w Dixi‑Car mamy 150 zarejestrowanych samochodów BEZ PRZEBIEGU od ręki. Gratka dla oszczędnych. Skąd się wzięła?

Tak naprawdę są to fabrycznie nowe samochody - Ople Corsa, Astra, Crossland X, Grandland X, Insignia i inne modele - ale w cenie używanego - czytaj dalej.

Zrobiliśmy w Dixi‑Car zapasy aut w "starych" cenach i z silnikami spełniającymi łagodniesze normy. Bo w 2020 roku nowe samochody muszą zdrożeć - tu wyjaśnienie. Musieliśmy te auta zarejestrować na naszą firmę, bo był deadline - niektóre modele/wersje można było zarejestrować tylko do końca 2019.

Dzięki temu korzystasz!

  • kupujesz samochód w Super Cenie - cena jak w używanym, a faktycznie pojazd nowy
  • samochody te kilka miesięcy stały u nas na placu - są bez przebiegu - nawet im nie założyliśmy tablic rejestracyjnych
  • mają czyste silniki Euro 6d-Temp (poprzednia norma), dzięki czemu auto będzie tańsze w serwisie. W roczniku 2020 już takiego nie kupisz.
  • nie płacisz podatku PCC, jak przy aucie używanym, bo kupujesz na fakturę od dealera
  • kredyt, leasing, wynajem Opel Free2Move u nas na miejscu w jeden dzień

Jak kupić?

Zadzwoń po listę samochodów z ceną: Salon Warszawa/Raszyn (22) 716 30 20 -- Salon Radom (48) 360 98 26

 

Wirus update

Możemy taki samochód wydać od ręki, a Ty go będziesz mógł przerejestrować za miesiąc, jak tylko wydziały komunikacji wrócą do normalnego trybu pracy.

Fotoreportaże z życia firmy
Fotoreportaże z życia firmy

Zobacz fotoreportaże
Blog
Blog menedżerów Dixi-Car

co słychać na blogu
Linki
Linki do stron partnerskich

linki
Media
Dla mediów

Informacje prasowe


 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Nowy Opel Astra z klimatyzacją za 57 900 zł.