Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Dzień Kultury Żydowskiej, Orońsko, 12 września 2010

 

 

Orońko k. Radomia, Centrum Rzeźby Polskiej, 12 września 2010

 

Czulent, klezmerzy, szabas - komu znajomo brzmiały te słowa mógł ugruntować swoją wiedzę w czasie Dnia Kultury Żydowskiej w Orońsku. Tamtejsze Centrum Rzeźby Polskiej corocznie organizuje festyn związany z wybraną kulturą (pod hasłem "Niespodziewany początek jesieni"). Tym razem wydarzenie dotyczyło Żydów. Okazuje się, że Żydzi - naród dotkniety przez historię, wytworzył urzekającą kulturę. W czasie Dnia Kultury Żydowskiej można było wysłuchać szmoncesów w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy, posmakować cymesu - deseru z podsmażanej marchewki, rodzynków, miodu i cynamonu czy zobaczyć judaika i przedwojenne fotografie z cyklu "Żydzi Warszawy".

W festynie Dzień Kultury Żydowskiej wziął udział i Dixi-Car. Wystawialiśmy samochody wszystkich naszych marek: Opel, Chevrolet, Isuzu. Po odbyciu lekcji pisania w języku hebrajskim czy skosztowaniu czulentu, chałki i macy, goście Dnia Kultury Żydowskiej mogli przymierzyć się do Opla Astra IV, Opla Insignia, Chevroleta Spark, Chevroleta Cruze i Isuzu D-Max.

 

 

 

Szefowa salonu CHevrolet i Chevrolet Spark Szefowa salonu Chevrolet Dixi-Car odpowiadała na pytania gości Dnia Kultury Żydowskiej dotyczące Chevroleta Spark.

 

 

Isuzu D-Max Z kolei szef serwisu Dixi-Car Radom wziął pod opiekę pick-up Isuzu D-Max.

 

 

Dzieci i Dzień Kultury Żydowskiej, Orońsko Dla dzieci przewidziano zabawy plastyczne (malowanie motywów żydowskich) i naukę wytaczania glinianych naczyń na kole garncarskim. Powodzeniem cieszył się plac zabaw Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły”.

 

 

Policjant Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z Radomia zaprezentowała możliwości sekcji antyterrorystycznej, drogowej i prewencyjnej. W czasie wolnym policanci odwiedzali ekspozycję Dixi-Car. Szczególnym zainteresowaniem cieszył sie Opel Astra IV. Zwrotna i nowoczesna Astra IV wydaje sie być idealnym samochodem na radiowóz. Konwersje na radiowozy

 

 

Chevrolet Spark Z kolei nowy Chevrolet Spark może być idealnym zakupem dla żony policjanta. Zwłaszcza, że policjanci moga liczyć na specjalne rabaty. Ale o tym już na stronie: https://chevrolet.dixi-car.pl/grupy-zawodowe.htm.

 

 

Plakat Dzień Kultury Żydowskiej - Niespodziewany Początek Jesieni Plakat Dnia Kultury Żydowskiej - z cyklu Niespodziewany Początek Jesieni.

 

 

Słownik terminów związanych z kulturą żydowską

Cymes w środkowej i wschodniej Polsce najczęściej nazywano potrawę, która jest rodzajem słodkiego gulaszu, najczęściej zawierającego w swoim składzie podsmażaną marchewkę. Cymes ma zazwyczaj barwę pomarańczową lub czerwoną i jest zawsze słodki. Istnieją rodzaje cymesu, które są daniem głównym i zawierają mięso oraz rodzaje które zawierają tylko warzywa i owoce i są podawane jako deser. Cymes, oprócz podsmażanej marchewki może zawierać ziemniaki, pomidory, bakalie, wołowinę, kurczaka, ananasa, jabłka, suszone śliwki i ogólnie wszystko co jest koszerne, jest akurat pod ręką i dobrze komponuje się ze smażoną marchewką na słodko.

 

Czulent

Czulent – inaczej "cholent", czoulent – potrawa z kuchni żydowskiej. Czulent to bardzo wolno gotowany (duszony) gulasz, przyrządzony z koszernego mięsa, z fasolą (często ciecierzycą) , cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną. Czasami w jego skład wchodzą także jajka na twardo, knedle. Spożywany w święto szabasowe.

Szmonces (z hebr. "uśmiech") - dowcip lub większa forma kabaretowa oparta na humorze żydowskim. Tworzone zwykle w tym środowisku (skecze w tym nurcie pisał m.in. Julian Tuwim) szmoncesy obracają się zwykle wokół spraw biznesowo-religijnych wyśmiewając arcypraktyczne podejście do życia. Bywają też szmoncesy oparte na grze słów.

Maca (hebr. מצה) – chleb przaśny, przaśniki, spożywany przez żydów podczas święta Pesach. Nawiązuje on do chleba, który spożywali Izraelici przed wyruszeniem z Egiptu. Przyrządzany jest ze specjalnie w tym celu przygotowanej mąki, bez użycia zakwasu, którego posiadania w domu podczas święta zakazuje żydowskie prawo religijne.

 

Klezmer

Klezmer (hebr. "כלי" – "narzędzie", "instrument"; "זמר" – "śpiew") – termin odnoszący się do tradycyjnego żydowskiego muzykanta weselno-karczmianego lub grającego na innych przyjęciach (np. bar micwa).

 

 

Inne relacje z imprez

 

 

 

 

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka Automatu. Mamy to!

02.2023

Lewarek zmiany biegów automatu, podgrzewane fotele, usb, start stop, ładowarka indukcyjna

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka auta z automatyczną skrzynią biegów. Mamy to! SsangYong to producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Każdy z modeli jest dostępny z automatem. Na wyprzedaży rocznika 2023 rabat do 20 000 zł.

I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.

Duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.

SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Torresa - 10 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).

Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl

Fotoreportaże z życia firmy
Fotoreportaże z życia firmy

Zobacz fotoreportaże
Blog
Blog menedżerów Dixi-Car

co słychać na blogu
Linki
Linki do stron partnerskich

linki
Media
Dla mediów

Informacje prasowe


 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Black Week Dixi-Car - promocja części Opel