Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Dzień Kultury Żydowskiej, Orońsko, 12 września 2010

 

 

Orońko k. Radomia, Centrum Rzeźby Polskiej, 12 września 2010

 

Czulent, klezmerzy, szabas - komu znajomo brzmiały te słowa mógł ugruntować swoją wiedzę w czasie Dnia Kultury Żydowskiej w Orońsku. Tamtejsze Centrum Rzeźby Polskiej corocznie organizuje festyn związany z wybraną kulturą (pod hasłem "Niespodziewany początek jesieni"). Tym razem wydarzenie dotyczyło Żydów. Okazuje się, że Żydzi - naród dotkniety przez historię, wytworzył urzekającą kulturę. W czasie Dnia Kultury Żydowskiej można było wysłuchać szmoncesów w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy, posmakować cymesu - deseru z podsmażanej marchewki, rodzynków, miodu i cynamonu czy zobaczyć judaika i przedwojenne fotografie z cyklu "Żydzi Warszawy".

W festynie Dzień Kultury Żydowskiej wziął udział i Dixi-Car. Wystawialiśmy samochody wszystkich naszych marek: Opel, Chevrolet, Isuzu. Po odbyciu lekcji pisania w języku hebrajskim czy skosztowaniu czulentu, chałki i macy, goście Dnia Kultury Żydowskiej mogli przymierzyć się do Opla Astra IV, Opla Insignia, Chevroleta Spark, Chevroleta Cruze i Isuzu D-Max.

 

 

 

Szefowa salonu CHevrolet i Chevrolet Spark Szefowa salonu Chevrolet Dixi-Car odpowiadała na pytania gości Dnia Kultury Żydowskiej dotyczące Chevroleta Spark.

 

 

Isuzu D-Max Z kolei szef serwisu Dixi-Car Radom wziął pod opiekę pick-up Isuzu D-Max.

 

 

Dzieci i Dzień Kultury Żydowskiej, Orońsko Dla dzieci przewidziano zabawy plastyczne (malowanie motywów żydowskich) i naukę wytaczania glinianych naczyń na kole garncarskim. Powodzeniem cieszył się plac zabaw Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły”.

 

 

Policjant Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z Radomia zaprezentowała możliwości sekcji antyterrorystycznej, drogowej i prewencyjnej. W czasie wolnym policanci odwiedzali ekspozycję Dixi-Car. Szczególnym zainteresowaniem cieszył sie Opel Astra IV. Zwrotna i nowoczesna Astra IV wydaje sie być idealnym samochodem na radiowóz. Konwersje na radiowozy

 

 

Chevrolet Spark Z kolei nowy Chevrolet Spark może być idealnym zakupem dla żony policjanta. Zwłaszcza, że policjanci moga liczyć na specjalne rabaty. Ale o tym już na stronie: https://chevrolet.dixi-car.pl/grupy-zawodowe.htm.

 

 

Plakat Dzień Kultury Żydowskiej - Niespodziewany Początek Jesieni Plakat Dnia Kultury Żydowskiej - z cyklu Niespodziewany Początek Jesieni.

 

 

Słownik terminów związanych z kulturą żydowską

Cymes w środkowej i wschodniej Polsce najczęściej nazywano potrawę, która jest rodzajem słodkiego gulaszu, najczęściej zawierającego w swoim składzie podsmażaną marchewkę. Cymes ma zazwyczaj barwę pomarańczową lub czerwoną i jest zawsze słodki. Istnieją rodzaje cymesu, które są daniem głównym i zawierają mięso oraz rodzaje które zawierają tylko warzywa i owoce i są podawane jako deser. Cymes, oprócz podsmażanej marchewki może zawierać ziemniaki, pomidory, bakalie, wołowinę, kurczaka, ananasa, jabłka, suszone śliwki i ogólnie wszystko co jest koszerne, jest akurat pod ręką i dobrze komponuje się ze smażoną marchewką na słodko.

 

Czulent

Czulent – inaczej "cholent", czoulent – potrawa z kuchni żydowskiej. Czulent to bardzo wolno gotowany (duszony) gulasz, przyrządzony z koszernego mięsa, z fasolą (często ciecierzycą) , cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną. Czasami w jego skład wchodzą także jajka na twardo, knedle. Spożywany w święto szabasowe.

Szmonces (z hebr. "uśmiech") - dowcip lub większa forma kabaretowa oparta na humorze żydowskim. Tworzone zwykle w tym środowisku (skecze w tym nurcie pisał m.in. Julian Tuwim) szmoncesy obracają się zwykle wokół spraw biznesowo-religijnych wyśmiewając arcypraktyczne podejście do życia. Bywają też szmoncesy oparte na grze słów.

Maca (hebr. מצה) – chleb przaśny, przaśniki, spożywany przez żydów podczas święta Pesach. Nawiązuje on do chleba, który spożywali Izraelici przed wyruszeniem z Egiptu. Przyrządzany jest ze specjalnie w tym celu przygotowanej mąki, bez użycia zakwasu, którego posiadania w domu podczas święta zakazuje żydowskie prawo religijne.

 

Klezmer

Klezmer (hebr. "כלי" – "narzędzie", "instrument"; "זמר" – "śpiew") – termin odnoszący się do tradycyjnego żydowskiego muzykanta weselno-karczmianego lub grającego na innych przyjęciach (np. bar micwa).

 

 

Inne relacje z imprez

 

 

 

 

Umów jazdę próbną Baikiem 3 i 5. Klienci zaskoczeni zrywnością samochodów!

03.2024

BAIC Beijing 5 samochód demonstracyjny
BAIC Beijing 3 samochód do jazdy próbnej

Zapraszamy na jazdę próbną! Zarejestrowaliśmy już BAIC 5 Turbo 177KM z 7‑biegową skrzynią DSG i BAIC Beijing 3 Turbo 136KM. Obydwa czterocylindrowe. Są gotowe do testu.

A dlaczego warto przed podpisaniem umowy zakupu samochodu? Klienci, którzy byli u konkurencyjnej marki MG, zauważają zrywność Baika 3 i szybszą skrzynię dwusprzegłową Baika 5, względem modeli konkurencji. Więcej w materiale BAIC czy MG.

Tel. 22 716 30 20. Autoryzowany dealer BAIC Warszawa. Zapraszamy!

Umów datę i godzinę testu

Godziny pracy salonu

Fotoreportaże z życia firmy
Fotoreportaże z życia firmy

Zobacz fotoreportaże
Blog
Blog menedżerów Dixi-Car

co słychać na blogu
Linki
Linki do stron partnerskich

linki
Media
Dla mediów

Informacje prasowe


 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

SsangYong Torres, rabat, suma korzyści 23 000 zł