Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Poznaj Opla i okolice Dixi‑Car Radom: Pałac we Włostowie

Odwiedź w weekend ruiny pałacu Karskich we Włostowie. Zobacz mapę, zdjęcia i pobudzające wyobraźnię wspomnienia Juliusza Karskiego, ziemianina.

 

 

 

Opel Grandland X przed pałacem Włostów

 

Pałac Karskich Włostów, ruiny

 

Wygugluj ciekawy materiał nt. pałacu we Włostowie na stronie "Echa Dnia", oto fragmenty:

Ostatni dziedzic Juliusz Karski wspomina dawne czasy i ostatnią wigilię.

Pałac tętnił życiem. Odwiedzali go najwybitniejsi ludzie epoki. Nic dziwnego, w regionie nie było lepiej urządzonej rezydencji. W 1918 roku na zaproszenie Michała, dziadka Juliusza, jedną noc spędził tu nuncjusz papieski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Przebywał tu znany pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. Szymon Karski poznał go, gdy wraz z żoną zwiedzał fiordy norweskie.

Przy wjeździe do dawnej rezydencji stoją niewzruszenie dwa kamienne lwy.

Stowarzyszenie Nasz Włostów na razie zadbało o otoczenie. Trzeba było wyrwać chwasty, samosiejki wyrastające z murów. Teraz ma pomysł, by zrobić klomb przed dawnym podjazdem, coś zasadzić.

To był duży pałac, piętrowy, chyba z trzydziestoma pokojami. Każdy posiadał swój, dorośli, dzieci, służba, a nawet stali goście, krewni, przyjaciele. Juliusz mieszkał ze starszym o cztery lata Michałem. Rodzice wstawili im białe mebelki. Wtedy hitem był parowóz z rozkładanymi szynami. Najpierw bawili się nakręcaną lokomotywą z wagonami, potem na parę, gorącą wodę, którą się podgrzewało.

Na ścianach wisiały portrety rodzinne. Przed kominkiem leżała skóra białego wilka syberyjskiego. Dzieci siadały mu na głowie, z czego rodzice i opiekunowie nie byli zbyt zadowoleni.

Życzymy sobie, by następne święta odbyły się już w wolnej Polsce. Do stołu podano zupę grzybową, następnie karpia z wody i karpia smażonego. Na deser był kompot z gruszek i makowce. Była to ostatnia wigilia w domu, który rodzina posiadała od 146 lat. Wyrzuceni przez Niemców musieliśmy go opuścić cztery miesiące później. Jak się okazało, na zawsze.

Juliusz Karski pierwszy raz po wojnie przyjechał do Włostowa w 1957 roku. Zatrzymał się tu ze swoim szefem z Ministerstwa Budownictwa, z którym jechał na badania geologiczne w rejon Sandomierza. (...) Ludzie mieszkali w pokojach, przed niektórymi stał pies na łańcuchu. (...) Miał wtedy 26 lat (...) Opuszczał go w 1942 roku jako 11-letni chłopak. (...) Pałac, którego budowę rozpoczął w latach pięćdziesiątych XIX wieku wybitny architekt Henryk Marconi, legł w gruzach. Przepadły wspaniałe obrazy Van Dycka, Lampiego, Bacciarellego. Nie ma śladu po ośrodku gospodarczym i kulturalnym.

Duży salon Juliusza Karskiego w apartamentowcu na warszawskim Żoliborzu. To jakby namiastka salonu z Włostowa. Ta sama przestrzeń znana z dawnych fotografii. Na jednej ścianie olbrzymia biblioteka. (...) Ozdobą były stare diariusze sejmowe z okresu Sejmu Czteroletniego. Podczas powstania warszawskiego diariusze były wynoszone do budowania barykad. Juliusz Karski zdejmuje z półki dawne wydawnictwa. Pokazuje egzemplarze z przestrzelonymi kartkami.

 

Włostów, ruiny pałacu Karscy

 

 

Redaktor Wikipedii tak pisze o pałacu:

Pałac Karskich we Włostowie – neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854–1860 na zlecenie Stanisława Karskiego we wsi Włostów, według projektu Henryka Marconiego. Budowlę otaczał park o powierzchni ok. 10 hektarów. Sam pałac składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Miał tu swoją rezydencję biskup sandomierski Marian Ryx. Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na sypialnie, bawialnie i pokoje gościnne, była również kaplica. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich, choć nie ma źródeł które potwierdzałyby takie pierwotne przeznaczenie budowli. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana "diabelską", od strony parku.

Pierwotną konstrukcję przebudowano na przełomie XIX i XX wieku. Zostały doprowadzone media – prąd elektryczny, linia telefoniczna i wodociąg. Pałac wyposażono też w centralne ogrzewanie, a w jego łazienkach można było korzystać z ciepłej i zimnej wody.

Włostowski pałac gościł między innymi Stefana Żeromskiego, który we Włostowie właśnie pracował nad Popiołami, a także Achillesa Ratti, który gościł tu jako nuncjusz apostolski.

Pałac popadł w ruinę już po zakończeniu II wojny światowej, gdy jego pomieszczenia zajęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pozostały z niego fragmenty ścian zewnętrznych i ruiny lamusa. W okresie PRL ucierpiał także przypałacowy park, w którym wycięto część starych drzew.

 

 

Insignia dla Rodziny / off-road

Opel Insignia kombi dla rodziny off-road, wieża widokowa, Mazowiecki Park Krajobrazowy

Insignia może pełnić rolę samochodu rodzinnego i do off-road'u. Samochód nie tylko do firmy. Sprawdziliśmy to w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

Nowa Insignia z Dixi-Car w weekend pojechała przez Górę Kalwarię za Wisłę, w mniej znane rejony Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Jeden z wilgotniejszych okołowarszawskich parków rzucił Insigni wyzwanie w dżdżyste przedwiośnie 2021 roku. Off-roadowy test Insignia zaliczyła, i podtrzymujemy zdanie, że stosunek właściwości jezdnych, pojemności nadwozia do kosztu zakupu i utrzymania jest tu jeden z najlepszych w gamie Opla.

Zobacz oferty Insigni w wirtualnym salonie. Zapraszamy!

 

Salon Warszawa / Raszyn

(22) 716 30 20 wew. 4

 

 

Atrakcje wokół Dixi-Car

 

 

 

Nowe od ręki w Dixi‑Car

BAIC Beijing 7 Luxury 1.5 177KM AT7 2WD

BAIC Beijing 7 Luxury 1.5 177KM AT7 2WD

benzyna, skrzynia automat, kolor Blue, '2024

Cena 166 800  zł

Zobacz

BAIC Beijing 5 Luxury 1.5 177KM AT7 2WD

BAIC Beijing 5 Luxury 1.5 177KM AT7 2WD

benzyna, skrzynia automat, kolor Biały, '2024

Cena 130 800  zł

Zobacz

Więcej samochodów od ręki

 

 

 

Używane

Opel Movano L2H2 Lift 2.3 CDTI Navi Niski Przebieg Jak Nowy VAT23%

Diesel , 2020 , skrzynia manualna , kolor biały

od 75900 cena netto

Zobacz

SsanYong Tivoli 1,6 16V 128 KM SALON POLSKA

benzyna , 2019 , skrzynia manualna , kolor SREBRNY MET.

od 56900 cena brutto (faktura vat-marża)

Zobacz

Więcej samochodów używanych

 

 

 

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka Automatu. Mamy to!

02.2023

Lewarek zmiany biegów automatu, podgrzewane fotele, usb, start stop, ładowarka indukcyjna

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka auta z automatyczną skrzynią biegów. Mamy to! SsangYong to producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Każdy z modeli jest dostępny z automatem. Na Wyprzedaży rocznika 2024 upust do 40 000 zł.

I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.

Duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.

SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Musso i Torresa eVX - 7 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).

Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl

Warszawa

Radom



 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Wynajem długoterminowy Nowy SsangYong KGM Torres