Poznaj Opla i okolice Dixi‑Car Radom: Pałac we Włostowie

Odwiedź w weekend ruiny pałacu Karskich we Włostowie. Zobacz mapę, zdjęcia i pobudzające wyobraźnię wspomnienia Juliusza Karskiego, ziemianina.

 

 

 

Opel Grandland X przed pałacem Włostów

 

Pałac Karskich Włostów, ruiny

 

Wygugluj ciekawy materiał nt. pałacu we Włostowie na stronie "Echa Dnia", oto fragmenty:

Ostatni dziedzic Juliusz Karski wspomina dawne czasy i ostatnią wigilię.

Pałac tętnił życiem. Odwiedzali go najwybitniejsi ludzie epoki. Nic dziwnego, w regionie nie było lepiej urządzonej rezydencji. W 1918 roku na zaproszenie Michała, dziadka Juliusza, jedną noc spędził tu nuncjusz papieski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Przebywał tu znany pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. Szymon Karski poznał go, gdy wraz z żoną zwiedzał fiordy norweskie.

Przy wjeździe do dawnej rezydencji stoją niewzruszenie dwa kamienne lwy.

Stowarzyszenie Nasz Włostów na razie zadbało o otoczenie. Trzeba było wyrwać chwasty, samosiejki wyrastające z murów. Teraz ma pomysł, by zrobić klomb przed dawnym podjazdem, coś zasadzić.

To był duży pałac, piętrowy, chyba z trzydziestoma pokojami. Każdy posiadał swój, dorośli, dzieci, służba, a nawet stali goście, krewni, przyjaciele. Juliusz mieszkał ze starszym o cztery lata Michałem. Rodzice wstawili im białe mebelki. Wtedy hitem był parowóz z rozkładanymi szynami. Najpierw bawili się nakręcaną lokomotywą z wagonami, potem na parę, gorącą wodę, którą się podgrzewało.

Na ścianach wisiały portrety rodzinne. Przed kominkiem leżała skóra białego wilka syberyjskiego. Dzieci siadały mu na głowie, z czego rodzice i opiekunowie nie byli zbyt zadowoleni.

Życzymy sobie, by następne święta odbyły się już w wolnej Polsce. Do stołu podano zupę grzybową, następnie karpia z wody i karpia smażonego. Na deser był kompot z gruszek i makowce. Była to ostatnia wigilia w domu, który rodzina posiadała od 146 lat. Wyrzuceni przez Niemców musieliśmy go opuścić cztery miesiące później. Jak się okazało, na zawsze.

Juliusz Karski pierwszy raz po wojnie przyjechał do Włostowa w 1957 roku. Zatrzymał się tu ze swoim szefem z Ministerstwa Budownictwa, z którym jechał na badania geologiczne w rejon Sandomierza. (...) Ludzie mieszkali w pokojach, przed niektórymi stał pies na łańcuchu. (...) Miał wtedy 26 lat (...) Opuszczał go w 1942 roku jako 11-letni chłopak. (...) Pałac, którego budowę rozpoczął w latach pięćdziesiątych XIX wieku wybitny architekt Henryk Marconi, legł w gruzach. Przepadły wspaniałe obrazy Van Dycka, Lampiego, Bacciarellego. Nie ma śladu po ośrodku gospodarczym i kulturalnym.

Duży salon Juliusza Karskiego w apartamentowcu na warszawskim Żoliborzu. To jakby namiastka salonu z Włostowa. Ta sama przestrzeń znana z dawnych fotografii. Na jednej ścianie olbrzymia biblioteka. (...) Ozdobą były stare diariusze sejmowe z okresu Sejmu Czteroletniego. Podczas powstania warszawskiego diariusze były wynoszone do budowania barykad. Juliusz Karski zdejmuje z półki dawne wydawnictwa. Pokazuje egzemplarze z przestrzelonymi kartkami.

 

Włostów, ruiny pałacu Karscy

 

 

Redaktor Wikipedii tak pisze o pałacu:

Pałac Karskich we Włostowie – neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854–1860 na zlecenie Stanisława Karskiego we wsi Włostów, według projektu Henryka Marconiego. Budowlę otaczał park o powierzchni ok. 10 hektarów. Sam pałac składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Miał tu swoją rezydencję biskup sandomierski Marian Ryx. Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na sypialnie, bawialnie i pokoje gościnne, była również kaplica. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich, choć nie ma źródeł które potwierdzałyby takie pierwotne przeznaczenie budowli. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana "diabelską", od strony parku.

Pierwotną konstrukcję przebudowano na przełomie XIX i XX wieku. Zostały doprowadzone media – prąd elektryczny, linia telefoniczna i wodociąg. Pałac wyposażono też w centralne ogrzewanie, a w jego łazienkach można było korzystać z ciepłej i zimnej wody.

Włostowski pałac gościł między innymi Stefana Żeromskiego, który we Włostowie właśnie pracował nad Popiołami, a także Achillesa Ratti, który gościł tu jako nuncjusz apostolski.

Pałac popadł w ruinę już po zakończeniu II wojny światowej, gdy jego pomieszczenia zajęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pozostały z niego fragmenty ścian zewnętrznych i ruiny lamusa. W okresie PRL ucierpiał także przypałacowy park, w którym wycięto część starych drzew.

 

 

Atrakcje wokół Dixi-Car

 

 

 

Nowe od ręki w Dixi‑Car

Opel Corsa 1.2 75KM

Opel Corsa 1.2 75KM

benzyna, skrzynia manualna, kolor Czerwony, '2020

od 61900  zł cena brutto

Zobacz

Astra V 5DR Edition F1.2SHR MT6 145KM Start&Stop

Astra V 5DR Edition F1.2SHR MT6 145KM Start&Stop

benzyna, skrzynia manualna, kolor CZERWONY - PEPERONCINO RED, '2021

od 80900  zł   93000 zł cena brutto

Zobacz

Mokka GS Line Plus F1.2XHT AT8 130KM Start&Stop

Mokka GS Line Plus F1.2XHT AT8 130KM Start&Stop

benzyna, skrzynia automat 8-bieg., kolor BIAŁY - BLANC BANQUISE, '2021,   Samochód DEMONSTRACYJNY

od 113900  zł   123000 zł cena brutto

Zobacz

Nowa Mokka GS Line 130 KM AT8

Nowa Mokka GS Line 130 KM AT8

benzyna, skrzynia automat 8-bieg., kolor Biały z czarnym dachem, '2021,   Samochód DEMONSTRACYJNY

od 114900  zł cena brutto

Zobacz

Więcej samochodów od ręki

 

 

 

Używane

Renault Trafic 2,0 DCI 145KM, 9 osób, Automat, Salon PL, kamera Vat23%

Diesel , 2019 , skrzynia automat , kolor szary metallic

od 115900 cena brutto

Zobacz

Opel Insignia 2.0 cdti 170KM Salon Polska Serwis ASO Gwarancja Vat23%

Diesel , 2016 , skrzynia manualna , kolor srebrny metalic

od 44900 cena brutto

Zobacz

Więcej samochodów używanych

 

 

 

Czy braki półprzewodników spowodują wzrost cen samochodów?

02.2021

Linia produkcyjna Opel Insignia po liftingu

"Citroën, Opel, Peugeot oraz Renault zatrzymują produkcję nowych samochodów. Powodem brak komponentów" – piszą portale motoryzacyjne. Po chwili dodają "na kilka dni". A my pytamy: czy braki na rynku półprzewodników wywrą presję na ceny samochodów?

Oto cytaty z tekstu Tomasza Nowickiego z 6 lutego 2021, na francuskie.pl:

  • Wszystko z powodu niedoboru półprzewodników na całym świecie. Są one niezbędne m.in. w układach sterowania silnikiem i systemach wspomagania kierownicy.
  • Pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny wzrost popytu na podzespoły elektroniczne używane w laptopach, telefonach komórkowych oraz w samochodach.
  • sytuację utrudniają również amerykański sankcje, nałożone na Chiny
  • Brak półprzewodników dotyka cały przemysł samochodowy.
  • Przestój będzie trwał co najmniej kilka dni.

Niedługo.

Ale - jak niedobory półprzewodników wpłyną na ceny samochodów?

Przypominamy: w Dixi-Car są jeszcze samochody od ręki w "starych cenach".

Zobacz

Warszawa

Radom 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Nowy Opel Corsa 2021 cena