Nowy Opel Rocks‑e [najtańszy elektryk]

Nowy Opel Rocks-e

Nowy Rocks-e jest mniejszy, i poręczniejszy niż modele Adam, Karl i Corsa.

Nowy Opel Rocks-e - dwumiejscowy elektryk za ratę w wysokości biletu miesięcznego. Opel wchodzi Rocks‑em do nowego segmentu SUM - aut mniejszych nawet niż wiele pojazdów segmentu A. Premiera jesienią 2021. Na ile Opel Rocks‑e wpisuje się w potrzeby polskiego klienta i naszą organizację przestrzeni? Kiedy będzie sprzedawany w Polsce? Jaka jest cena nowego Rocksa‑e w salonie? Która kategoria prawa jazdy wystarczy?

Jeśli chodzi o rozmiary nadwozia, długość nadwozia 2,41 m plasuje Opla Rocks‑e poniżej Corsy (ok. 4 m), Adama (3,7 m), a nawet Karla (3,67 m). Ale opony Rocks‑a mają rozmiar 155/65R14, na takich oponach jeżdżą Corsy B i C. A to rozmiar opon mówi wiele o trakcji. Rocks‑e jest też dwumiejscowy, a nie czteromiejscowy, w efekcie miejsca jest sporo, nawet dla osób mierzących ponad 190 cm. Zmieniły się style życia - ludzie więcej mieszkają sami. Zmieniła się Polska - np. nowe pociągi. Nie można przykładać dotychczasowych miar do nowego modelu miejskiego Opla.

 

Nowy Rocks‑e w pigułce

Relację aktualizujemy w miarę pojawiania się nowych informacji na temat Rocksa-e, model roku 2022.

Deska rozdzielcza Opel Rocks-e

Zegary wyświetlają prędkość, przełożenie (D‑rive, N‑eutral, R‑everse), stan naładowania baterii, zasięg, zużycie elektrycznego "paliwa".

 

Szyba przednia Opel Rocks-e, pas przedni, kierunkowskazy

Spora szyba przednia. Opel Rocks-e jest wygodny dla osób o wzroście przekraczającym 190 cm. Reflektory i kierunkowskazy LED.

—Boldowy i czysty design, kompaktowe wymiary. Elektryczny samochód dla każdego, bo cena nie do pobicia - mówi Stephen Norman, szef sprzedaży i marketingu Opla.

 

Cena i kiedy w Polsce?

Cena fabrycznie nowego Rocksa-e jest wyraźnie niższa niż za samochódy miejskie segmentów A i B (Corsę), a rata leasingu porównywalna z kosztem biletu miesięcznego w transporcie lokalnym - to są zapowiedzi Opla. Na niską cenę nowego Opla Rocks‑e wskazują też dwie rzeczy:

Natomiast to dotyczy rynku niemieckiego, gdzie sprzedaż rusza jesienią 2021 r. Inne rynki mają być dołączane w 2022 r., nie wiemy, czy będzie wśród nich Polska.

 

 

Gama elektryków Opla

 

 

Eksploatacja Rocksa-e w Polsce?

Zanim Opel zdecyduje, czy sprzedawać nowego Rocks-a w polskiej sieci dealerskiej, zastanówmy się, jak model będzie funkcjonował w polskich uwarunkowaniach i przestrzeni publicznej.

Plusem jest niska cena - kryterium istotne dla polskich klientów. Prawdopodobnie będzie to nieznany dotychczas elektrykom poziom. Rocks‑e może kosztować mniej niż najtańszy beznynowy Opel, czyli Corsa.

Czy zasięg do 75 km może być minusem? Grandland PHEV oferuje zeroemisyjny zasięg do ok. 60 km. Tyle wyliczono, że się jeździ po mieście. Rocks-e ma ten 15-kilometrowy margines bezpieczeństwa i łatwiej go naładować, bo zwykły kabel do gniazdka 230V jest tu standardową metodą ładowania, a nie awaryjną, jak to ma miejsce w większych elektrykach. W Polsce na dziś dobrze mieć garaż, dom, segment, ew. mieszkanie na parterze w bloku, by mieć gdzie naładować baterię.

W polskich warunkach problemem może być prędkość maksymalna 45 km/h. Mamy bardziej rozwleczone miasta, limit 50 km/h w terenie zabudowanym jest łamany. Ale akurat w 2021/2022 są sygnały, że to już ostatnie lata ułańskiej jazdy w Polsce, szczególnie na terenach zurbanizowanych. Można mieć wrażenie, że pojawia się motywacja u rządzących i akceptacja w społeczeństwie dla zaostrzenia kursu. Jeśli nowa rzeczywistość będzie przypominała miasta niemieckie, warunki dla Rocksa‑e będą znakomite.

Uwarunkowania prawne - włączenie Rocksa‑e do kategorii prawa jazdy B1 lub nawet AM - o czym piszemy poniżej. Do tego zielone strefy w miastach i preferencje na bus-pasach dla elektryków to kolejne argumenty "za". Oczywiście zielone tablice. Część z nich już jest w Polsce rzeczywistością. O niektórych, jak o hałasie, nie rozmawia się jeszcze wiele, a Rocks‑e jest niemal bezgłośny.

Zmienia się model rodziny - bezdzietne pary są normą. Albo matka samotnie wychowująca dziecko. Zmienia się traktowanie samochodu, przyrasta grupa ludzi nie przywiązujących wagi, ceniących bezproblemowość, nisko-serwisowość (podjechać pod dom i zapomnieć). I tu Rocks-e pokona dotychczasowy model "samochodu marnotrawiącego", jednak znacznie przekraczającego masą własną przewożony "ładunek". Na pewno ktoś, kto się zdecyduje, musi do jazdy pozamiejskiej używać pociągów. Pojechać Pesą do Olsztyna, i tam wypożyczyć... też Rocksa-e ;)

 

 

Opel Rocks-e tył

Sporo designerskich elementów odbojowych z tyłu i z boku (odporność na obicia). Wysoki zwis tylny (cofanie w kierunku kamienia, krawężnika).

 

 

Drzwi kierowcy i pasażera Opel Rocks-e

Prawe i lewe drzwi są identyczne. Dlaczego? Boldowy design, niższe koszty produkcji. Dla klienta: niższa cena samochodu, łatwość ew. dokupienia drzwi. Ale szklany dach jest w standardzie!

 

 

Lewe przednie koło Opel Rocks-e, rozmiar opony 155/65R14

Rozmiar 155/65R14 opony Barum Brillantis 2. Na podobnych oponach jeździły Corsy B i C.

Dzielona szyba drzwi kierowcy, kierownica Opel Rocks

Dzielona szyba drzwi kierowcy.

 

Która kategoria prawa jazdy?

W Polsce, póki co, żeby kierować Rocks-em potrzeba uprawnień kategorii B (od 18 lat), a to dlatego, że pod kategorię B1, dostępną po ukończeniu 16 lat, podlegają w Polsce samochody o masie własnej do 400 kg (Rocks‑e waży 471 kg). Chyba, że uda się przekwalifikować Rocksa‑e na pojazd do przewozu towarów, który w ramach kategorii prawa jazdy B1 może już mieć 550 kg. Jakie będzie miał w tym zakresie możliwości producent-importer-dealer, a jakie użytkownik, tego jeszcze nie wiemy.

W Niemczech, żeby prowadzić Rocksa‑e wystarczy prawo jazdy kat. AM (pojazd 4‑kołowy o mocy do 6 kW i prędkości maks. do 45 km/h), dostępne dla osób, które skończyły 15 lat. Warto zauważyć, że przepisy w Niemczech zmieniły się w 2021 r. W Polsce również istnieje kategoria prawa jazdy AM, można ją uzyskać już po ukończeniu 14. roku życia, obejmuje ona pojazdy 4-kołowe, jednak jest ograniczenie masy pojazdu do 350 kg. Czy zmiany w Polsce pójdą w kierunku rozwiązania niemieckiego? W świetle postulatu redukcji emisji, by np. wyeliminować dowożenie uczniów do szkoły przez rodziców większym samochodem, włączenie Rocksa-e do kategorii prawa jazdy AM byłoby zasadne. Ale jest tu wiele innych uwarunkowań.

 

Rocks-e - skąd nazwa modelu?

Do niedawna Opel miał w ofercie Opla ADAM Rocks, i KARL Rocks - warianty off-road. W designie Opla Rocks-e też widać matowe panele, wysokie zwisy. 'Rock' oznacza w języku angielskim 'skała', ale też 'zatrząść sceną, wprowadzić zamieszanie'. Do tego skojarzenia z muzyką. Przyrostek '-e' w gamie Opla oznacza model z napędem elektrycznym.

 

 

Opel Rocks-e bok, drzwi pasażera, stacja ładowania prądem

Kabel do ładowania zamocowany jest na stałe w samochodzie, zaraz za tylnymi drzwiami. Opel oferuje adapter do publicznych stacji ładowania, bo standardem jest w samochodzie kabel z wtyczką 230V.

 

 

Kabina, przestrzeń w kabinie

Przestronna kabina dla dwóch osób. Tylko pedał gazu i hamulca (brak pedału sprzęgła), bo elektrykiem jeździmy jak z automatyczną skrzynią biegów. Warto to wziąć po uwagę, gdy patrzymy na moc silnika. Elektryk zbiera się od ok. 300 obrotów, percepcja mocy jest tu inna.

 

Bagażnik Opel Rocks-e

Bagażnik o pojemności 63 l zlokalizowany jest przed nogami pasażera. Na zdjęciu widać, że zagłębienie na stopy pasażera kończy się wcześniej niż po stronie kierowcy, a dalej mamy przestrzeń bagażową. Fotel pasażera jest cofnięty względem fotela kierowcy.

Półka pod przednią szybą uzupełnia bagażnik. W kabinie jest też hak na torbę z zakupami xxl.

 

Przód Opel Rocks-e

Niskokosztowy serwis. Brak maski, więc do napędu raczej nie trzeba sie dostawać często. W przypadku Corsy-e mówi się o ok. dwukrotnie tańszym serwisie elektryka niż wersji z napędem spalinowym. Gruba podłoga i tam znajduje się bateria - obniża środek ciężkości, poprawia stabilność na zakrętach.

 

Opel Rocks-e dach

Dach to element stylistyczny sam w sobie. Proporcje samochodu właściwe, pomimo że zagłówki, szczególnie ten fotela pasażera, nie dzieli od tylnej szyby wiele.

 

 

Używane

Opel Astra V 1,4 125KM Sports Tourer, Salon PL Enjoy+Business Vat23%

benzyna , 2018 , skrzynia manualna , kolor srebrny metallic

od 58900 cena brutto

Zobacz

Mokka-E Ultimate 136KM | Batt. 50kWh

elektryk , 2021 , skrzynia automat 8-bieg. , kolor ZIELONY - MATCHA GREEN M2

od 163900 cena brutto

Zobacz

Opel Astra V Dynamic Automat 1.4T 150KM Serwis ASO Gwarancja

benzyna , 2016 , skrzynia automat 6-bieg. , kolor srebrny metalic

od 54900 cena brutto (faktura vat-marża)

Zobacz

Opel Insignia B 2.0cdti 170KM Innovation SalonPL Serwis Gwarancja Vat23%

Diesel , 2018 , skrzynia manualna , kolor szary metalic

od 79900 cena brutto

Zobacz

Więcej samochodów używanych

 

 

 

Gra w koszykówkę, mężczyzna, kobieta, jaskrawa odzież, pomarańczowy, żółty

 

 

Młody mężczyzna, dach Opel Rocks-e

 

 

Ładowarka Opel Rocks-e, zółta bluza

 

 

Kabel ładowania 230V we wnęce drzwi pasażera

Kabel ładowania 230V we wnęce drzwi pasażera.

 

 

Wypełnij formularz, a dostaniesz ofertę na nowy samochód z dobrą ceną! Lub zadzwoń!

Masz pytanie?
Potrzebujesz ofertę?
Prosimy - Wypełnij formularz!
Czekamy niecierpliwie!


Jeśli odpowiesz na poniższe pytania, otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź lub korzystniejszą ofertę:

Mam już Opla (lub ma ktoś z rodziny, lub ma moja firma)
Prowadzę działalność gospodarczą
Czy należysz do jednej z preferowanych grup (np. lekarz, policjant, wojskowy, taksówkarz, niepełnosprawny - lista)?
Czy chcesz pozostawić używany samochód w rozliczeniu?
Czy chciałbyś odbyć jazdę testową?
Czy planujesz skorzystać z kredytu/leasingu?
 
Cyfra lub słownie. Pole obowiązkowe.

Naciskając przycisk "Wyślij" potwierdzasz zapoznanie się z treścią Informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych.

 

 

Podane wartości zużycia energii i emisji CO2 ustalono na podstawie nowej światowej zharmonizowanej procedury badania pojazdów lekkich WLTP (Rozporządzenie (UE) 2017/1151). Rzeczywisty zasięg samochodów zelektryfikowanych może różnić się w zależności od prędkości, ogrzewania, warunków atmosferycznych i topografii terenu. Na zasięg wpływają również inne czynniki, takie jak indywidualny styl jazdy, ciśnienie w oponach, korzystanie z dodatkowych urządzeń (np. klimatyzacji lub radia) czy obciążenie ładunkiem. 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Koła zimowe, promocja Opel