Nowy Rocks-e jest mniejszy, i poręczniejszy niż modele Adam, Karl i Corsa.
Nowy Opel Rocks-e - dwumiejscowy elektryk za ratę w wysokości biletu miesięcznego. Opel wchodzi Rocks‑em do nowego segmentu SUM - aut mniejszych nawet niż wiele pojazdów segmentu A. Premiera jesienią 2021. Na ile Opel Rocks‑e wpisuje się w potrzeby polskiego klienta i naszą organizację przestrzeni? Kiedy będzie sprzedawany w Polsce? Jaka jest cena nowego Rocksa‑e w salonie? Która kategoria prawa jazdy wystarczy?
Jeśli chodzi o rozmiary nadwozia, długość nadwozia 2,41 m plasuje Opla Rocks‑e poniżej Corsy (ok. 4 m), Adama (3,7 m), a nawet Karla (3,67 m). Ale opony Rocks‑a mają rozmiar 155/65R14, na takich oponach jeżdżą Corsy B i C. A to rozmiar opon mówi wiele o trakcji. Rocks‑e jest też dwumiejscowy, a nie czteromiejscowy, w efekcie miejsca jest sporo, nawet dla osób mierzących ponad 190 cm. Zmieniły się style życia - ludzie więcej mieszkają sami. Zmieniła się Polska - np. nowe pociągi. Nie można przykładać dotychczasowych miar do nowego modelu miejskiego Opla.
Relację aktualizujemy w miarę pojawiania się nowych informacji na temat Rocksa-e, model roku 2022.
Zegary wyświetlają prędkość, przełożenie (D‑rive, N‑eutral, R‑everse), stan naładowania baterii, zasięg, zużycie elektrycznego "paliwa".
Spora szyba przednia. Opel Rocks-e jest wygodny dla osób o wzroście przekraczającym 190 cm. Reflektory i kierunkowskazy LED.
—Boldowy i czysty design, kompaktowe wymiary. Elektryczny samochód dla każdego, bo cena nie do pobicia - mówi Stephen Norman, szef sprzedaży i marketingu Opla.
Cena fabrycznie nowego Rocksa-e w Niemczech wynosi od 7 990 Eur, przed rabatem. W przeliczeniu na złotówki jest to ok. 36 tys. zł. Cena najbogatszej odmiany - Rocks-e Klub - to 8 790 Euro, czyli nie ma takiego rozrzutu, jak przy innych modelach. Cena najtańszego elektryka jest wyraźnie niższa niż za samochódy miejskie segmentu B (Corsa) z napędem spalinowym, a rata leasingu porównywalna z kosztem biletu miesięcznego w transporcie lokalnym. Na niską cenę nowego Opla Rocks‑e wskazują też dwie rzeczy:
Na rynku niemieckim, sprzedaż ruszyła jesienią 2021 r. Inne rynki mają być dołączane w 2022 r., nie wiemy, czy będzie wśród nich Polska.
ładowanie • wydłużanie trwałości baterii • tryby jazdy • zasięg • zdalne zarządzanie
Zanim Opel zdecyduje, czy sprzedawać nowego Rocks-a w polskiej sieci dealerskiej, zastanówmy się, jak model będzie funkcjonował w polskich uwarunkowaniach i przestrzeni publicznej.
Plusem jest niska cena - kryterium istotne dla polskich klientów. Prawdopodobnie będzie to nieznany dotychczas elektrykom poziom. Rocks‑e może kosztować mniej niż najtańszy beznynowy Opel, czyli Corsa.
Czy zasięg do 75 km‡ może być minusem? Grandland PHEV oferuje zeroemisyjny zasięg do ok. 60 km‡. Tyle wyliczono, że się jeździ po mieście. Rocks-e ma ten 15-kilometrowy margines bezpieczeństwa i łatwiej go naładować, bo zwykły kabel do gniazdka 230V jest tu standardową metodą ładowania, a nie awaryjną, jak to ma miejsce w większych elektrykach. W Polsce na dziś dobrze mieć garaż, dom, segment, ew. mieszkanie na parterze w bloku, by mieć gdzie naładować baterię.
W polskich warunkach problemem może być prędkość maksymalna 45 km/h. Mamy bardziej rozwleczone miasta, limit 50 km/h w terenie zabudowanym jest łamany. Ale akurat w 2021/2022 są sygnały, że to już ostatnie lata ułańskiej jazdy w Polsce, szczególnie na terenach zurbanizowanych. Można mieć wrażenie, że pojawia się motywacja u rządzących i akceptacja w społeczeństwie dla zaostrzenia kursu. Jeśli nowa rzeczywistość będzie przypominała miasta niemieckie, warunki dla Rocksa‑e będą znakomite.
Uwarunkowania prawne - włączenie Rocksa‑e do kategorii prawa jazdy B1 lub nawet AM - o czym piszemy poniżej. Do tego zielone strefy w miastach i preferencje na bus-pasach dla elektryków to kolejne argumenty "za". Oczywiście zielone tablice. Część z nich już jest w Polsce rzeczywistością. O niektórych, jak o hałasie, nie rozmawia się jeszcze wiele, a Rocks‑e jest niemal bezgłośny.
Zmienia się model rodziny - bezdzietne pary są normą. Albo matka samotnie wychowująca dziecko. Zmienia się traktowanie samochodu, przyrasta grupa ludzi nie przywiązujących wagi, ceniących bezproblemowość, nisko-serwisowość (podjechać pod dom i zapomnieć). I tu Rocks-e pokona dotychczasowy model "samochodu marnotrawiącego", jednak znacznie przekraczającego masą własną przewożony "ładunek". Na pewno ktoś, kto się zdecyduje, musi do jazdy pozamiejskiej używać pociągów. Pojechać Pesą do Olsztyna, i tam wypożyczyć... też Rocksa-e ;)
Sporo designerskich elementów odbojowych z tyłu i z boku (odporność na obicia). Wysoki zwis tylny (cofanie w kierunku kamienia, krawężnika).
Prawe i lewe drzwi są identyczne. Dlaczego? Boldowy design, niższe koszty produkcji. Dla klienta: niższa cena samochodu, łatwość ew. dokupienia drzwi. Ale szklany dach jest w standardzie!
W Polsce, póki co, żeby kierować Rocks-em potrzeba uprawnień kategorii B (od 18 lat), a to dlatego, że pod kategorię B1, dostępną po ukończeniu 16 lat, podlegają w Polsce samochody o masie własnej do 400 kg (Rocks‑e waży 471 kg). Chyba, że uda się przekwalifikować Rocksa‑e na pojazd do przewozu towarów, który w ramach kategorii prawa jazdy B1 może już mieć 550 kg. Jakie będzie miał w tym zakresie możliwości producent-importer-dealer, a jakie użytkownik, tego jeszcze nie wiemy.
W Niemczech, żeby prowadzić Rocksa‑e wystarczy prawo jazdy kat. AM (pojazd 4‑kołowy o mocy do 6 kW i prędkości maks. do 45 km/h), dostępne dla osób, które skończyły 15 lat. Warto zauważyć, że przepisy w Niemczech zmieniły się w 2021 r. W Polsce również istnieje kategoria prawa jazdy AM, można ją uzyskać już po ukończeniu 14. roku życia, obejmuje ona pojazdy 4-kołowe, jednak jest ograniczenie masy pojazdu do 350 kg. Czy zmiany w Polsce pójdą w kierunku rozwiązania niemieckiego? W świetle postulatu redukcji emisji, by np. wyeliminować dowożenie uczniów do szkoły przez rodziców większym samochodem, włączenie Rocksa-e do kategorii prawa jazdy AM byłoby zasadne. Ale jest tu wiele innych uwarunkowań.
Do niedawna Opel miał w ofercie Opla ADAM Rocks, i KARL Rocks - warianty off-road. W designie Opla Rocks-e też widać matowe panele, wysokie zwisy. 'Rock' oznacza w języku angielskim 'skała', ale też 'zatrząść sceną, wprowadzić zamieszanie'. Do tego skojarzenia z muzyką. Przyrostek '-e' w gamie Opla oznacza model z napędem elektrycznym.
Kabel do ładowania zamocowany jest na stałe w samochodzie, zaraz za tylnymi drzwiami. Opel oferuje adapter do publicznych stacji ładowania, bo standardem jest w samochodzie kabel z wtyczką 230V.
Przestronna kabina dla dwóch osób. Tylko pedał gazu i hamulca (brak pedału sprzęgła), bo elektrykiem jeździmy jak z automatyczną skrzynią biegów. Warto to wziąć po uwagę, gdy patrzymy na moc silnika. Elektryk zbiera się od ok. 300 obrotów, percepcja mocy jest tu inna.
Bagażnik o pojemności 63 l zlokalizowany jest przed nogami pasażera. Na zdjęciu widać, że zagłębienie na stopy pasażera kończy się wcześniej niż po stronie kierowcy, a dalej mamy przestrzeń bagażową. Fotel pasażera jest cofnięty względem fotela kierowcy.
Półka pod przednią szybą uzupełnia bagażnik. W kabinie jest też hak na torbę z zakupami xxl.
Niskokosztowy serwis. Brak maski, więc do napędu raczej nie trzeba sie dostawać często. W przypadku Corsy-e mówi się o ok. dwukrotnie tańszym serwisie elektryka niż wersji z napędem spalinowym. Gruba podłoga i tam znajduje się bateria - obniża środek ciężkości, poprawia stabilność na zakrętach.
Dach to element stylistyczny sam w sobie. Proporcje samochodu właściwe, pomimo że zagłówki, szczególnie ten fotela pasażera, nie dzieli od tylnej szyby wiele.
Kabel ładowania 230V we wnęce drzwi pasażera.
‡ Podane wartości zużycia energii i emisji CO2 ustalono na podstawie nowej światowej zharmonizowanej procedury badania pojazdów lekkich WLTP (Rozporządzenie (UE) 2017/1151). Rzeczywisty zasięg samochodów zelektryfikowanych może różnić się w zależności od prędkości, ogrzewania, warunków atmosferycznych i topografii terenu. Na zasięg wpływają również inne czynniki, takie jak indywidualny styl jazdy, ciśnienie w oponach, korzystanie z dodatkowych urządzeń (np. klimatyzacji lub radia) czy obciążenie ładunkiem.
78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka Automatu. Mamy to!
02.2023
78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka auta z automatyczną skrzynią biegów. Mamy to! SsangYong to producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Każdy z modeli jest dostępny z automatem. Na Wyprzedaży rocznika 2024 upust do 40 000 zł.
I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.
Duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.
SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Musso i Torresa eVX - 7 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).
Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl