Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

OAM - Oil Adaptive Maintenance. Przeglądy Autoadaptacyjne

Autoryzowany Serwis Opla, szyld

W nowych dieslach Opla mamy przeglądy autoadaptacyjne (OAM - Oil Adaptive Maintenance). Gdy olej silnikowy osiąga założony poziom degradacji, komunikat na wyświetlaczu i kontrolki oleju/silnika, informują nas, żeby jechać na przegląd. Wyjaśniamy którym silnikom system towarzyszy, po jakim przebiegu i czego się spodziewać, oraz jak obniżyć koszty przeglądów w ramach OAM.

Tradycyjnie Ople mają stałe okresy międzyprzeglądowe, z reguły co 30 tys. km/1 rok (z wyjątkami, które opisujemy tu). Skąd użytkownik wie, jak często jechać na przegląd? Decydujący jest interwał, który jest zapisany w książeczce serwisowej; do niego się stosujemy, bo może nawet zależeć od państwa, w którym był sprzedany nowy pojazd.

Oil Adaptive Maintenance to jednak nowa jakość, gdzie brane są pod uwagę bieżące warunki eksploatacji danego samochodu, styl jazdy i obliczany na ich podstawie termin najbliższej wizyty w serwisie. Kilometraż między przeglądami może wypaść różny z przeglądu na przegląd. Cel: ochrona silnika.

 

W których silnikach przeglądy autoadaptacyjne?

W chwili, gdy materiał podstaje, OAM jest na pokładach:

Lista silników może się z czasem zmieniać.

 

Zielona słuchawka, zadzwoń

Serwis Warszawa / Raszyn

(22) 716 30 20 wew. 1

pon-pt 7.30-18.30

 

Obsługujemy modele

Niezależnie czy Twój samochód jest wyposażony w przeglądy autoadaptacyjne, zapraszamy na przeglądy wszystkich modeli Opla, m. in. Astra I, II, III, IV, V, VI • Corsa • Adam • Insignia A, B • Vectra A, B, C • Zafira A, B, C, Life • Crossland X • Mokka A, B • Grandland X • Meriva A, B • Antara • Omega • Combo • Vivaro • Movano.

 

W praktyce - co ile wypadnie przegląd? I jak obniżyć koszty?

Jeśli chodzi o plan przeglądów, przebieg i czas między poszczególnymi przeglądami wypisane w książeczce serwisowej należy w tych pojazdach traktować jako wartości maksymalne. W zależności od parametrów technicznych, w tym warunków użytkowania, konieczność wymiany oleju sygnalizowana przez funkcję OAM może wystąpić przed osiągnięciem przebiegu lub okresu odniesienia podanego w planie przeglądów. Użytkowanie samochodu w warunkach trudnych może prowadzić do konieczności przeglądu przy bardzo niskim przebiegu (około 6000 km) w związku z degradacją oleju silnikowego.

Jakie warunki są trudne? Można się domyślać, że m.in. niska temperatura (zima), częste uruchamianie silnika i jazda na krótkich dystansach. Może również żyłowanie silnika. Podkreślmy - to są nasze domysły wynikające z wiedzy, jak działa silnik spalinowy; nie oficjalna informacja Opla. Dodatkowo zły stan silnika - przedmuchy na trasie komora spalania - skrzynia korbowa (pęknięte pierścienie tłokowe, nieszczelne uszczelniacze zaworów) - przyspieszałby jeszcze migrację sadzy i paliwa do oleju silnikowego.

Koszty przeglądów można obniżyć - w zależności od przebiegu od ostatniego przeglądu i w zależności od zakresu ostatniego przeglądu (czy wymienione zostały filtr paliwa, filtr powietrza), w ramach czynności konserwacyjnych można wybrać samą wymianę oleju (olej silnikowy + filtr oleju + uszczelka korka oleju). Do ustalenia z doradcą przy zlecaniu przeglądu.

 

 

Używane

Opel Astra IV Sports Tourer 1,4 Turbo 120KM

benzyna , 2011 , skrzynia manualna , kolor srebrny metallic

od 27900 cena brutto (faktura vat-marża)

Zobacz

Opel Astra V 1.6 cdti SalonPL Navi Serwis Gwarancja Vat23%

Diesel , 2018 , skrzynia manualna , kolor srebrny metalic

od 44900 cena brutto

Zobacz

Opel Corsa F 1,2 benzyna 100KM, GS Line

benzyna , 2021 , skrzynia manualna , kolor CZERWONY HOT/KARDIO-METALIK

od 68900 cena brutto (faktura vat-marża)

Zobacz

Więcej samochodów używanych

 

 

Jak działa OAM?

Funkcja OAM monitoruje jakość oleju w zależności od kilku parametrów, m.in. warunków użytkowania, obliczając w czasie rzeczywistym degradację oleju w związku z osadzaniem sadzy (węglem) i rozcieńczeniem oleju paliwem.

Aby zapobiec uszkodzeniu silnika związanego z degradacją oleju silnikowego, funkcja OAM (Oil Adaptive Maintenance - przeglądy auto-adaptacyjne) sygnalizuje konieczność wymiany oleju za pomocą kontrolki i komunikatu "Wymień olej silnikowy" wyświetlanego na zestawie wskaźników.

Komunikaty dotyczące funkcji OAM są opisane w  instrukcji obsługi samochodów z silnikiem diesla. Oto fragment instrukcji Opla z silnikiem DW12 (2.2 CDTi):

Kontrolka ciśnienia oleju

Czerwona kontrolka oleju miga kilka sekund, jeśli pojazd jest wyposażony w tę funkcję, przy każdym uruchomieniu wyświetla się komunikat: system wykrył poważne pogorszenie jakości oleju w silniku. Konieczna jest jak najszybsza wymiana oleju.

Kontrolka silnik - emisja spalin

Pomarańczowa kontrolka z konturem silnika, w połączeniu z pierwszą kontrolką, zapala się na zestawie wskaźników, jeśli nie wymieniono oleju, a degradacja oleju przekroczyła nowy próg. Jeśli kontrolka zapala się w regularnych odstępach czasu, należy jak najszybciej wymienić olej.

 

Jeśli przegląd sygnalizowany przez funkcję OAM nie zostanie wykonany, po kilku tysiącach kilometrów od pierwszego komunikatu ostrzegawczego zostaną ustawione pewne wartości domyślne, powodując zmniejszenie osiągów silnika:

 

 

Zobacz też:

Jak często przegląd w Oplu?

Interwały międzyprzeglądowe w dostawczych Oplach

 

 

Nowość: Więcej mechaników -> Szybkie terminy. Umów teraz.

 

 

 

BAIC 5 już w salonie Warszawa/Raszyn. Sprawdź sam tę jakość!

01.2024

BAIC Beijing 5, włączone reflektory LED

Awangardowy design Baików widać i na fotografiach. Jednak zdjęcia to za mało, by wyrobić sobie zdanie na temat jakości wykonania samochodu. Mamy już Baika 5 w salonie w Warszawie/Raszynie. Zapraszamy na oględziny samochodu, bez umawiania się.

Na miejscu warto porozmawiać z handlowcem o warunkach ew. zakupu samochodu, czasie oczekiwania na odbiór.

My jesteśmy zbudowani jakością samochodów BAIC. I ergonomią – wypada przymierzyć się do crossovera poprzez zajęcie miejsca za kierownicą, położyć łokieć na podłokietniku, objąć lewarek automatu.

Zdjęcia BAIC 5 w salonie

Godziny pracy salonu BAIC Dixi‑Car 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Promocja serwisu Opel wiosna 2024