Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Wymiana Płynu Chłodzącego OPEL. Zapraszamy

Płyn chłodniczy Opel

Płyn chłodniczy Opel

Układ chłodzenia silnika cieczą mamy w każdym współczesnym Oplu z napędem spalinowym - benzyny i diesle. Opel stosuje pomarańczowy płyn Longlife. Dla większości modeli Opel nie określa interwału do wymiany płynu. Sugerujemy jednak prewencyjną wymianę płynu chłodniczego co ok. 5‑6 lat lub co 150 tys. km, bo płyn zużywa się z upływem czasu, a nie mamy możliwości zajrzeć do wnętrza układu chłodzenia.

 

Kiedy wymieniać płyn chłodniczy?

Dla większości modeli Opel nie wskazuje interwału – płyn chłodniczy jest tzw. Longlife, ale - z praktyki serwisów Dixi‑Car - po 5‑6 latach i przebiegu do 150.000 tys. km płyn warto wymienić. W dostawczych Oplach Movano i Vivaro interwał jest wskazany przez producenta na 160 tys. km / 6 lat, w zależności co nastąpi pierwsze.

Oprócz standardowej wymiany, związanej ze starzeniem się płynu, jest kilka sytuacji, gdy płyn dobrze jest wymienić wcześniej - przed osiągnięciem wymienionych interwałów:

 

Oferta serwisów Dixi-Car

Koszt wymiany płynu chłodniczego - wysokiej jakości pomarańczowy płyn Opel + robocizna, przez wykwalifikowanego mechanika:

Przy corocznych przeglądach mierzymy stan objętościowy płynu na podstawie skali w zbiorniku wyrównawczym i sprawdzamy temperaturę zamarzania.

Wymieniamy płyn chłodniczy we wszystkich modelach Opla, m. in. Astra F, G, H, J, K, L • Corsa • Adam • Karl • Insignia A, B • Vectra A, B, C • Mokka A, B • Zafira A, B, C, Life • Crossland X • Grandland X • Meriva A, B • Antara • Omega • Combo • Vivaro • Movano.

 

Zielona słuchawka, zadzwoń

Serwis Warszawa / Raszyn

(22) 716 30 20 wew. 1

pon-pt 7.30-18.30

Serwis Radom

(48) 360 98 26 wew. 1

pon-pt 8-16

 

Czym uzupełniać ubytki?

Ubytki w układzie chłodzenia uzupełniamy:

 

Dlaczego płyn chłodniczy wymienia się prewencyjnie?

Bo na przestrzeni lat mogą się "rozjechać" jego parametry chemiczne, a mamy niewiele możliwości zajrzeć do wnętrza układu chłodzenia (analogia z próchnicą zęba).

Płyn chłodniczy jest jednym z najrzadziej wymienianych płynów. Możemy tylko sprawdzić temperaturę zamarzania, która idealnie powinna wynosić -37 st. C. I jest to najważniejszy parametr, bo ew. zamarźnięcie płynu w mroźną zimową noc może uszkodzić silnik.

Nie mamy jednak możliwości ustalić aktualnego składu chemicznego płynu pod kątem dwóch pozostałych parametrów - skuteczności działania inhibitorów korozji i punktu wrzenia.

Owszem, pomarańczowy płyn Opla, do chłodnic aluminiowych, jako dodatki antykorozyjne wykorzystuje kwasy organiczne (OAT - Acid Technology Organic), które dłużej utrzymują swoje ochronne działanie niż dodatki nieorganiczne z płynów zielonych i niebieskich (tamte płyny wymieniało się co dwa lata). Natomiast nawet przy płynie pomarańczowym dochodzi do ubytków z układu chłodzenia. I bywa problematyczne określenie, jak ubytek powstał - czy w wyniku parowania, a taki ubytek należy uzupełniać wodą destylowaną, czy w wyniku wycieku, który nie musi być widoczny jako plama pod samochodem, bo raz, że może być niewielki i odparowywać z gorącego węża czy bloku silnika, a dwa, że płyn może przenikać do oleju, czy nawet do komór spalania silnika (wtedy ew. para z rury wydechowej). Wycieki oczywiście należałoby uzupełniać płynem chłodniczym, a nie wodą.

Dlatego po kilku latach, szczególnie gdy w tym okresie kilkukrotnie uzupełnialiśmy ubytki, warto płyn wymienić. Nie jest tak, że można "dla bezpieczeństwa" uzupełniać ubytki zawsze płynem. Jeśli poprzez wielokrotne dolewki doprowadzimy do zbyt dużego udziału glikolu w stosunku do wody - ponad 70/30 - silnik może mieć tendencje do przegrzewania się, a nawet do zamarzania.

Nawet przy idealnie szczelnym układzie, zużywają się wspomniane składniki antykorozyjne. Po latach trudno jest określić skład chemiczny płynu, i czy nadal chroni on silnik przed korozją. Układu chłodniczego nie da się zlustrować z zewnątrz. Bez rozbiórki nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy w chłodnicy, głowicy, bloku silnika ew. rozpoczęła się korozja.

Stary płyn może też powodować kawitację, czyli mikrouszkodzenia metalowych powierzchni, w wyniku miejscowego zagotowania się płynu i uderzania pęcherzyków pary wodnej o metalową powierzchnię tulei cylindrowej lub okolic komór spalania. Warto podkreślić - "miejscowego zagotowania". Nie musi dojść do ulatniania się pary spod maski, w wyniku zadziałania zaworu upustowego zlokalizowanego w korku zbiorniczka wyrównawczego. Dlatego płyn chłodzący powinien wrzeć znacznie powyżej 100 st. C, idealnie dopiero przy 124 st. C przy ciśnieniu 1,5 MPa, przy którym to dochodzi do zadziałania zaworu bezpieczeństwa w korku zbiorniczka wyrównawczego. I znów, po latach trudno jest określić skład chemiczny i odczyn pH płynu, a one odpowiadają za punkt wrzenia. Odpowiednie pH utrzymują inhibitory, które z upływem czasu tracą swoje właściwości.

 

Zobacz też: Usługa wymiany termostatu

 

 

Chłodnica Opel

Aluminiowa chłodnica Opel.

 

 

 

Nowość: Więcej mechaników -> Szybkie terminy. Umów teraz.

 

 

 

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka Automatu. Mamy to!

02.2023

Lewarek zmiany biegów automatu, podgrzewane fotele, usb, start stop, ładowarka indukcyjna

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka auta z automatyczną skrzynią biegów. Mamy to! SsangYong to producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Każdy z modeli jest dostępny z automatem. Na wyprzedaży rocznika 2022 korzyść do 10 500 zł.

I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.

Duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.

SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Torresa - 10 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).

Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Jesienna promocja serwisu Opel 2023