OPEL OnStar w Polsce

 

OnStar do przetestowania w autach demo Dixi-Car - przyjdź, zobacz, jak działa!

 

Opel OnStar, przycisk, lusterko wsteczne, twarz kobiety

Znany za oceanem, GM-owy system OnStar od połowy 2015 r. jest oferowany w Polsce.

Co to jest OnStar? System pokładowy w samochodach Opel przyspieszający nadejście pomocy w razie wypadku, ułatwiający dostęp do informacji serwisowych samochodu (przy pomocy smartfona), ułatwiający namierzenie samochodu w razie kradzieży. W Polsce i w europejskich Oplach montowany od poł. 2015 r.

 

Co daje kierowcy OnStar?

 

 

W jakich modelach jest dostępny OnStar i za ile?

OnStar dostępny jest w większości modeli Opla. W bogatszych wersjach wyposażeniowych w standardzie, w uboższych - za 1950 zł (cena z listopada 2015. Aktualna - patrz cenniki PDF). Wybrane modele, w których dostępny jest OnStar to: Insignia, Zafira, Astra V, Astra IV Sedan, MOKKA X, Corsa, Meriva, Crossland X, Grandland X, KARL, ADAM, Cascada.

 

 

POKAZUJEMY: jak Onstar działa przy wystrzeleniu poduszek; zdalne zamknięcie samochodu; jak OnStar pomoże kobiecie na ciemnym parkingu.

 

 

 

Przyciski OnStar w polskim Oplu Insignia:

Przyciski OnStar, lusterko wsteczne Funkcje systemu OnStar Guziki Onstar: SOS, On

 

 

Update z 28.03.2018

Opel a eCall

Od 1 kwietnia 2018 nowo homologowane w Unii Europejskiej samochody muszą mieć eCall, czyli automatyczne powiadamianie służb o wypadku (zadziała, gdy kierowca nieprzytomny). Więcej o eCall. Co się zmieni dla klienta?

 • eCall pokazuje się już w niektórych Oplach (marzec 2018).
 • Od rocznika modelowego 2018.75, czyli samochody produkowane od ok. wiosny-lata 2018 ze standardu zniknie system OnStar (nadal będzie dostępny jako opcja).
 • OnStar jest "bogatszą" wersją eCall. Dodatkowe funkcjonalności w OnStar vs "plain eCall" to asysta w nawigowaniu, serwisowaniu samochodu, pomoc w namierzeniu przy kradzieży i wiele innych - opis funkcji OnStar poniżej.
 • Warto podkreślić, że data 1 kwietnia 2018 jest datą graniczną homologowania nowych modeli czy wersji modeli, tzn. samochody homologowane przed tą datą mogą być dalej produkowane i sprzedawane bez eCall.
 • Czy wprowadzenie eCall jest dobre dla klienta? Naszym zdaniem tak, ale przyjrzyjmy się wszystkim "za i przeciw":
  • "Tak", bo każdy, nawet kupujący najtańszą Corsę, dostanie "powiadamianie służb ratunkowych" w standardzie, działające bezterminowo i bezpłatnie. A przypomnijmy, że choć eCall był w Oplach dostępny już od ok. 2015 r. w ramach OnStar, to za "całość" OnStar trzeba było płacić roczną opłatę w drugim i kolejnych latach eksploatacji. Jak się jej nie wpłaciło, to nawet eCall przestawał działać.
  • W przypadku Opla pewną wątpliwość może budzić wypadnięcie ze standardu systemu OnStar, który od ok. 2015 r. zdążył "wpaść do standardu" niemal wszystkich modeli od Astry wzwyż. Po pierwsze nadal OnStar będzie dostępny w opcji; po drugie - OnStar w drugim i kolejnych latach eksploatacji kosztuje roczną opłatę - nie każdy chce ją płacić; po trzecie jedną z funkcjonalności OnStar jest właśnie eCall, czyli coś, co za chwilę będzie za darmo dla każdego; po czwarte - Opel dostosuje ceny samochodów, bo wymusi to na nim rynek, czyli klient i tak efektywnie zapłaci za to, co dostaje.
  • Należy oczywiście odnotować głosy, obawiające się naruszania prywatności, śledzenia samochodu, etc. Natomiast warto być świadomym, że są to głosy nie poparte dowodami, lecz zasadzające się na "spiskowej teorii dziejów". Oficjalne informacje mówią o tym, że eCall zaczyna "śledzić" samochód dopiero w momencie wystrzelenia poduszek.

Więcej o eCall

 

 

Filmy: 8 funkcji OnStar

 

Wypadek (wystrzeliły poduszki)

 

 

 

OnStar a awaria na drodze

 

 

 

Wgranie celu do nawigacji

 

 

 

Przeglądy online - zdalna diagnostyka samochodu

 

 

Nowe funkcjonalności w OnStar

W lutym 2018 zostały wprowadzone zmiany następujące:


Od 8 sierpnia 2017 w OnStar dostępne są alerty nt. stanu technicznego Twojego samochodu wysyłane do Ciebie sms-em/mailem w czasie rzeczywistym - zaraz po zaistnieniu usterki:

Dotychczas diagnostyka Twojego samochodu była wysyłana do Ciebie e-mailem raz w miesiącu. Albo mógł ją wykonać ad hoc konsultant OnStar po naciśnięciu niebieskiego przycisku przy lusterku wstecznym. I te dwie metody pozostają, ale dochodzi trzecia - w/w natychmiastowe alerty sms/e-mail.

Alerty sms może też otrzymywać autoryzowany serwis Opla, z którego korzystasz - o ile wyrazisz na to zgodę.

Dla samochodów sprzedanych przed 08.08.2017: ich użytkownicy będą proszeni w systemie o akceptację nowych warunków, aby uruchomić w/w alerty.

 

 

Wypadek (bez wystrzelenia poduszek)

 

 

App na smartfon (łączność z samochodem)

 

 

OnStar a kradzież samochodu

 

 

Przycisk OnStar w lusterku wstecznym

Przycisk OnStar w obudowie lusterka wstecznego.

Czy OnStar jest w standardzie?

W wyższych wersjach wyposażeniowych modeli Opla OnStar jest w Polsce w standardzie. W innych jest opcją. W listopadzie 2015 cena systemu OnStar wynosiła 1950 zł. Aktualna - patrz nasze cenniki PDF.

 

Ile kosztuje korzystanie?

Przez pierwszy rok od zakupu nowego samochodu w salonie OnStar jest bezpłatny. Potem:

Pozostałe funkcje - w tym automatyczna reakcja centrum OnStar na wypadek drogowy - są już płatne w kolejnych latach po upłynięciu pierwszych 12 miesięcy od daty wydania nowego samochodu z salonu.

Zachęcamy do wykupienia abonamentu na kolejne lata. Poglądowe ceny październik 2016: 1 miesiąc - 34,95 zł, 1 rok - 349,50 zł, 2 lata - 680 zł. Ceny z vat-em.

 

Od kiedy liczy się bezpłatne pierwsze 12 miesięcy korzystania z OnStar?

Często to dealer aktywuje OnStar w samochodzie klienta, jeszcze zanim klient otrzyma nowy pojazd. Pojawia się więc pytanie, czyli klient może być "poszkodowany" i stracić te kilka dni lub tygodni bezpłatnego OnStar. Odpowiedź naszego działu logistyki jest jednak korzystna dla klienta:

Samochody przed wydaniem klientowi powinny zostać wstępnie aktywowane przez dealera. Najlepiej dokonać tego tuż po podpisaniu umowy z klientem, a następnie dopilnować, aby kilka dni przed wydaniem samochodu klient otworzył maila aktywacyjnego i potwierdził warunki użytkowania systemu OnStar. Wcześniejsza aktywacja nie skraca 12-miesięcznego okresu bezpłatnych usług dla klienta, gdyż wydanie samochodu klientowi, i odnotowanie przez dealera tego faktu w oplowskim systemie informatycznym, resetuje licznik czasu.

 

Samochód podemonstracyjny - czy klient dostaje bezpłatne miesiące OnStar?

Historia z życia, klient kupił w Dixi-Car samochód po demo i dostał błędną informację, że diler wykorzystał 12 miesięczny pakiet klienta, zamiast własny 3-miesięczny pakiet demo. Klient poczuł dysonans.

O co tutaj chodzi?

 1. W języku importerów różnie są wykorzystywane nazwy demo / expo. W Oplu w Polsce demo to samochody do jazd testowych, w niektórych krajach/markach demo to samochody pokazywane (demonstrowane) w salonie. Polski Opel samochody w salonie nazywa expo, tj. ekspozycyjne.
 2. Właśnie pomylenie demo z expo przez operatora OnStar było powodem wprowadzenia naszego klienta w błąd; zostało to do OnStar zgłoszone, operatorzy OnStar mają być przeszkoleni z tego zagadnienia.
 3. Nie ma czegoś takiego jak 3-miesięczny pakiet demo dla dilera, ale jest 3-miesięczny pakiet expo dla dilera. Dealer może zarejestrować w OnStar samochód, który ma na ekspozycji w salonie, taki pakiet OnStar nie jest pełny, korzysta tylko z kilku funkcji, które można zademonstrować w salonie, jak np. ustawienia nawigacji.
 4. Dlatego też każdy samochód demo do jazd testowych ma uruchamiany pełny pakiet OnStar, a ten jest za darmo przez 12 miesięcy od rejestracji.
 5. Kiedy klient kupuje samochód po demo, to ma tyle miesięcy darmowego OnStar, ile pozostało od daty pierwszej rejestracji.
 6. O ile pakiet jest wyczerpany, klient otrzymuje do auta po dilerze darmowe 3 miesiące.
 7. Co ciekawe, sprawdziliśmy, że jeśli jesteś użytkownikiem po dilerze, to te 3 miesiące działają nawet z przerwą.
 8. Klient kupił od nas Mokkę 2 lata temu, była z uruchomionym przez nas OnStarem, ale pakiet dawno się skończył. Przed wyjazdem zagranicznym chciał uruchomić sobie OnStar na jeden miesiąc – i dowiedział się, ze kosztuje to 34,99 zł, trzeba zapłacić kartą albo paypal.
 9. Gdy dostał prerejestrację i miał kłopot z loginem, skontaktował się ponownie z OnStar, wtedy dowiedział się, ze jest drugim właścicielem i że dostaje 3-miesięczny pakiet OnStar gratis.
 10. Szczęście i radość – 83-letni klient jest teraz miłośnikiem OnStar i cieszy się darmowym pakietem  - fajna historia.

 

 

Funkcje OnStar smartfon

Twój smartfon pilotem zdalnego sterowania.

Jakie funkcje ma aplikacja OnStar na smartfon?

Zdalny kontakt z samochodem możesz uzyskać przez swój smartfon. Np. zablokować zamki, uruchomić klakson i światła, przygotować się do jutrzejszej podróży (wysłać cel do nawigacji). Na fot. obok funkcje aplki OnStar.

 

 

Jak możesz się skontaktować z OnStar?

 

Jak przedłużyć usługę OnStar?

Korzystanie z OnStar jest bezpłatne w pierwszym roku eksploatacji, po zakupie nowego Opla w salonie. Kolejne okresy są płatne. Przedłużenia dokonujemy:

Dostaniesz mailem przypomnienie z OnStar, że kończy Ci się dany okres. Ale nie ma potrzeby czekania do końca obecnego okresu - np. można przedłużyć OnStar na drugi czy trzeci rok zaraz po zakupie samochodu w salonie.

Można przedłużyć OnStar na miesiąc, kilka miesięcy, rok, dwa lata. Poglądowe ceny październik 2016: 1 miesiąc - 34,95 zł, 1 rok - 349,50 zł, 2 lata - 680 zł. Ceny z vat-em. Jak widać, przy dłuższych okresach koszt miesięczny spada. Nie trzeba czekać do końca ważności obecnego abonamentu - można przedłużyć wcześniej, dzięki temu unika się przypomnień.

Przedłużenia może dokonać wyłącznie właściciel samochodu lub w przypadku samochodów aktywowanych ścieżką flotową – kierowca. Dilerzy nie maja uprawnień do przedłużania OnStar.

Jak OnStar przypomina o przedłużeniu? Do 7 tygodni przed upływem obecnego abonamentu OnStar wyśle tradycyjny list pocztą i okresowo będzie wysyłał e-maile. Na 2 tygodnie przed końcem - wyśle sms, a w samochodzie zostanie odtworzona informacja o zbliżającym się końcu abonamentu. Przypomnienia wyłącząją się, gdy przedłużysz abonament (do OnStar musi wpłynąć kwota).

Klient może też nie przedłużać OnStar; wtedy w jego samochodzie pozostanie jedynie comiesięczna informacja diagnostyczna na maila o stanie samochodu:

 

Jak często mam szansę skorzystać z OnStar?

Patrząc na slajd, średnio ok. 1,5 raza na miesiąc kierowca korzysta z jednej z funkcji OnStar. Jeśli zsumować podane liczby i podzielić przez 7 mln klientów. Dane z rynków: USA, Kanda, Meksyk, Chiny, gdzie OnStar funkcjonuje od pewnego czasu.

 

Jak często klienci używają OnStar? Statystyki

Slajd z prezentacji dla dealerów, która odbyła się w siedzibie General Motors Polska w Warszawie, czerwiec 2015.

 

Konsultant OnStar

Konsultant OnStar.

 

 

Słowniczek

Przycisk OnStar w lusterku wstecznym

Przycisk OnStar w obudowie lusterka wstecznego (wersja z USA).

ACR ang. automatic crash response - automatyczna reakcja na wypadek. Jedna z funkcji OnStar.

eCall - europejska inicjatywa, szybkie niesienie pomocy na drodze w granicach EU. Nowe samochody będą/są wyposażane w bezprzewodowy nadajnik, który poinformuje tzw. "emergency center" (w praktyce numer 112) o wypadku, nawet gdy kierowca będzie nieprzytomny (nie będzie w stanie zadzwonić po pomoc). Dodatkowo, nawet jeśli kierowca jest przytomny, eCall ma przyspieszyć nadejście pomocy. Szacunki mówią o redukcji czasu nadejścia pomocy o 50% poza obszarem zabudowanym i o 60% w obszarze zabudowanym. Obowiązek wprowadzenia systemu przez producentów samochodów w Europie był początkowo ustanowiony na 2015 r., potem przesuwał się, by zostać w końcu zafiksowanym na 1 kwietnia 2018 r., przy czym chodzi o nowo homologowane modele (modele homologowane przed tą datą mogą być nadal produkowane bez eCall). W praktyce w Oplu eCall pojawia się w niektórych modelach już wiosną 2018. Niektórzy producenci wprowadzili już wcześniej systemy zbliżone do eCall, lub nawet o większej funcjonalności. Np. Opel - już od poł. 2015 r. eCall jest dostępny w ramach czegoś szerszego, czyli systemu OnStar. Natomiast dotychczas eCall nie był obowiązkowo wymagany w każdym samochodzie, choć Opel w praktyce, przynajmniej w modelach od Astry wzwyż miał od ok. 2015-2016 r. OnStar (zawierający eCall) w prawie każdej wersji w standardzie. Więcej o eCall.

Telematyka - system bezprzewodowej łączności w motoryzacji, wykorzystujący GPS, sieci komórkowe. Cel: automatyczne zawiadamianie służb o wypadkach, skrócenie czasu nadejścia pomocy, plus inne zastosowania zależne od producenta (u Opla informacje serwisowe wysyłane na smartfon właściciela, lokalizacja pojazdu w razie kradzieży).

 

 

Schemat działania OnStar

Schemat działania OnStar w przypadku automatycznego uruchomienia przy wystrzeleniu poduszki lub świadomego wyzwolenia przyciskiem przez kierowcę (sytuacja awaryjna, napad).

 

 

Wykorzystywane systemy

OnStar wykorzystuje następujące systemy łączności:

 

 

OnStar wyróżniony nagrodą BusinessCar Techies

Przyciski OnStar

Dostępny w Oplach od września 2015 system OnStar został wyróżniony nagrodą BusinessCar Techies.

BusinessCar Techies to jedyne branżowe wyróżnienie przyznawane technologiom, które sprawiają, że eksploatacja floty samochodów firmowych staje się łatwiejsza, tańsza, bezpieczniejsza, prostsza i bardziej ekologiczna.

Czy OnStar to rewolucja?

 

 

OnStar i Angela Merkel

Volkerem Bouffier, Angela Merkel, Karl-Thomas Neumann

Opel donosi, że kanclerz Niemiec Angela Merkel "okazała duże zainteresowanie" systemowi OnStar. 09.2015

Kanclerz nawiedziła stoisko "Astra Galaxy" w czasie targów we Frankfurcie, "okazała duże zainteresowanie" systemowi OnStar i Astrze piątce, a nawet przyjęła miniaturę samochodu w prezencie.

Co to wszystko znaczy? Zostawiamy Wam do samodzielnej interpretacji.

Jak działa OnStar

 

 

Obawy o prywatność

Ktoś może pomyśleć, że skoro OnStar potrafi wysyłać dane automatycznie, to czy nie wysyła ich ciągle. Czy nie będziemy śledzeni - nasza pozycja, głosy w kabinie, itp.?

Komisja Europejska koordynuje projekt eCall (który jest głównym komponentem systemu OnStar) i zapewnia, że normalnie system ma być uśpiony - nie wysyła danych. Tylko w razie wypadku (automatycznie), albo naciśnięcia przycisku alarmowego w kabinie wysyłany będzie tzw. MSD ang. Minimum Set of Data, Minimalny Zestaw Informacji, na który składają się:

Normalnie, gdy samochód jedzie, eCall może tylko skanować "przestrzeń" w poszukiwaniu dostępnych operatorów, ale nie może się logować do sieci. Tyle dokument European Comission ;)

 

 

W których państwach działa OnStar? Kiedy w Polsce?

W USA OnStar ruszył w latach 90. Kanada - 2007 r., Chiny - 2009 r., Europa, w tym Polska - od 2015 r.

 

W których krajach działa Opel OnStar?

Slajd z prezentacji dla dealerów, która odbyła się w siedzibie General Motors Polska w Warszawie, czerwiec 2015.

 

Spoty reklamowe (radio, TV)

Spot radiowy OnStar

Spot radiowy OnStar w Insigni

Spot radiowy OnStar w Zafirze 1

Spot radiowy OnStar w Zafirze 2

 

 

 

 

Dzieje się 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Premiera nowego Opla Mokka B