Kiedy wymieniać opony na nowe?

 

Tylko zmienić zimowe na letnie, czy może czas wymienić opony na nowe?

 

Umów się na montaż w serwisie

 

Jak często i z jakich powodów wymieniać opony? Kiedy opona zagraża Twojemu bezpieczeństwu?

Dzisiaj posiadanie dwóch kompletów opon, a częściej nawet dwóch kompletów kół jest coraz popularniejsze. Bo i świadomość nasza jest większa, i producenci zmodyfikowali produkty pod takim kątem. Nie będziemy zatem pisać o wymianie z opon zimowych na letnie, czy z letnich na zimowe, a o przypadkach, gdy trzeba lub warto rozważyć wymianę opon na nowe:

1. Przebicie opony

Przebicie opony, gwóźdź w oponie
Gwóźdź w oponie - lepiej z nim długo nie jeździć, bo może bardziej rozerwać oponę.
Z drugiej strony, gdy go wyjmiesz koło może szybko stracić powietrze.

Nowoczesne opony są bardzo wytrzymałe – kiedy ostatnio zmieniałeś koło? Dawno albo wcale, prawda? To dlatego większość producentów zamienia w nowych samochodach koło zapasowe na komplet naprawczy. Gdy jednak przebijesz oponę czeka Cię naprawa lub wymiana. Specjalista w naszym serwisie oceni czy opona kwalifikuje się do naprawy czy wymiany. Naprawy robimy od ręki (ceny napraw), przy koniecznej wymianie sugerujemy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy wymianę obydwu opon na tej samej osi.

2. Zużycie bieżnika do poziomu dozwolonego przepisami

Pomiar bieżnika opony suwmiarką
Wysokość bieżnika - powinna mieć min. 3 mm. Na zdjęciu opona ma ok. 4,5 mm i wizualnie nie jest to już dużo. Ale i tak do wskaźników minimalnej wysokości bieżnika zgodnej z przepisami (znajdujących się w rowkach tuż przed suwmiarką) jeszcze daleko.

Sprawdzenie stopnia zużycia bieżnika opon jest standardową czynnością przy okresowych przeglądach, także przy wizycie auta w serwisie. Wskaźnik zużycia opony znajduje się w głównych rowkach bieżnika. Powierzchnia gumy bieżnika równa się poziomowi wskaźnika? Najprawdopodobniej bieżnik zbliża się do swojej minimalnej dozwolonej głębokości (1,6 mm) lub jest już poniżej! Sugerujemy dla komfortu i bezpieczeństwa wymianę opon ciut wcześniej – gdy głębokość bieżnika zeszła poniżej 3 mm.  Nowe opony mają bieżnik o głębokości 8-9 mm.

3. Opony ze zmianami starzeniowymi

Zmiany starzeniowe opony, pęknięcie opony
Zmiany starzeniowe - widoczna tu porowatość gumy. Niepokojące te zmiany w oponie jeszcze dość młodej (3-letniej) i używanej tylko latem, mogą być spowodowane częstymi wjazdami na krawężnik (jest to prawa przednia opona) i dużym przebiegiem.

Oznaczenie daty produkcji na oponie
Data produkcji opony - ta opona została wyprodukowana w 21. tygodniu 2008 roku.

Guma opon z powodu upływu czasu ulega zmianom starzeniowym i zmęczeniowym. Zmiany te mogą objawiać się pęknięciami czy deformacjami na zewnętrznych obszarach opony. Znaczne zmiany starzeniowe mogą osłabiać przyczepność opon. Producenci opon zalecają, by  po pięciu latach użytkowania poddawać opony regularnej kontroli przynajmniej raz w roku. Wg producentów, opony używane przez co najmniej 10 lat po dacie produkcji powinny być bezwzględnie wymienione na nowe, nawet jeżeli wyglądają na sprawne i nadające się do dalszego użytku, a ich stopień zużycia nie osiągnął granicy dopuszczanej przez przepisy.

Podobnie jak w przypadku bieżnika, opinia naszego serwisu jest taka, że nie warto czekać z wymianą do granicy 10 lat. Zalecamy wymianę maksymalnie po ośmiu latach, wychodząc z założenia, że opony w sposób bezpośredni wpływają na bezpieczeństwo: nasze, osób z nami podróżujących i innych użytkowników dróg. Mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo naszych Klientów, wymiana i wyważenie opon zakupionych w Dixi-Car realizowana jest bezpłatnie. promocja ustawienie geometrii Opis promocji

4. Opona uszkodzona

Rozcięcie opony
Rozcięcie opony - nie na tyle duże, żeby uniemożliwiało eksploatację opony. Osnowa nie została naruszona, nie pojawiło się wybrzuszenie, opona nie traci powietrza.

Podczas eksploatacji auta, szczególnie na naszych, polskich, niestety nie najlepszych drogach, opony narażone są na uszkodzenia wynikające z uderzenia w twarde przedmioty, takie jak krawężnik, krawędź dziury w jezdni itp. Wszelkie widoczne uszkodzenia: przebicia, rozcięcia czy deformacje (wybrzuszenia, wklęśnięcia) powinny być sprawdzone i ocenione przez fachowca pod kątem dalszego użytkowania.

5. Nieregularne formy zużycia

Nierówne zużycie bieżnika opony
Nierówne zużycie bieżnika opony (po prawej bieżnik płytszy) - prawdopodobnie trzeba ustawić geometrię zawieszenia. Jeśli tego typu nierównomierne zużycie jest minimalne, można spróbować wymienić koła miejscami, np.przełożyć prawe przednie koło na prawy tył (w samochodzie z przedbnim napędem).

Nieregularne formy zużycia bieżnika na środku lub na zewnętrznych krawędziach są często oznaką problemu mechanicznego, takiego jak np. nieprawidłowa geometria kół, niewłaściwe wyważenie, problem z zawieszeniem lub układem napędowym. Nieprawidłowe formy zużycia mogą być także następstwem jazdy z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. W przypadku pojawienia się takich nieprawidłowości, nasi fachowcy udzielą kompetentnej porady. Aby uniknąć nierównomiernego zużywania ogumienia, należy przy każdej wymianie opon, a także po bardzo mocnym uderzeniu zawieszeniem, sprawdzić geometrię (opis usługi geometria zawieszenia). Zachowanie właściwych parametrów przedłuża trwałość opon i pozwala cieszyć się komfortową jazdą. Zobacz promocja ustawienie geometrii opis promocji na ustawienie zbieżności.

6. Opony niewłaściwie dobrane do pojazdu

Cztery opony tego samego typu
Zestaw czterech takich samych opon - najlepiej, gdy wszystkie opony w samochodzie są tego samego producenta i typu. Ew. opony przeniej osi mogą się różnić od opon tylnej osi.

Wszystkie koła samochodu powinny być wyposażone w opony tego samego typu. Tylko wówczas możesz liczyć na najlepsze osiągi. Bardzo ważne, by wybrać najodpowiedniejsze opony do swojego samochodu. Jeżeli nie masz pewności, skorzystaj z porady naszych doradców.

 

Jak się zapisać?

 

 

Nowość: Więcej mechaników -> Szybkie terminy. Umów teraz.

 

Kierowca poprawia lusterko

Serwis wg modelu: Astra, Corsa, Grandland X, Insignia, Mokka

Działamy zgodnie z zasadami higieny

 

 

Zmiany podatkowe od 2022 - Wykup w Leasingu - Polski Ład / Nowy Ład

1 stycznia 2022 zmienią się zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Przedsiębiorca chcący wykupić samochód, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT (do tej pory przedsiębiorca mógł wykupić pojazd na siebie jako osobę prywatną i nie płacił podatku, jeśli przetrzymał auto co najmniej 6 miesięcy).

Ponadto:

  1. Nowe przepisy wydłużają dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat - licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata leasingowa.
  2. Nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero od 1 stycznia 2022 r. Przedsiębiorca, który zdąży z wykupem samochodu z leasingu do majątku prywatnego do 31.12.2021, a następnie sprzeda go po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku. Należy pamiętać, że wykup jest możliwy dopiero, gdy zostanie przekroczony minimalny okres trwania umowy leasingu – 24 miesiące. Klienci dzwonią teraz (jesień 2021) w sprawie wcześniejszego zakończenia umowy leasingu. Leasingodawcy uruchamiają nawet w tym celu nowy produkt „zamień leasing na pożyczkę” – klient wykupuje samochód, a leasingodawca dalej go refinansuje w ramach umowy pożyczki.
  3. Nowy Ład zakłada, że VAT będzie płacony od wartości pojazdu a nie od ostatniej raty wykupu, czyli w większości przypadków od symbolicznego 1%. Część klientów już podwyższa sobie wykup.
  4. Zapewne większym zainteresowaniem będzie cieszył się teraz wynajem długoterminowy. Polski Ład zniechęca przedsiębiorców do włączania samochodu firmowego do majątku prywatnego.

Informacje nie są doradztwem podatkowym. Opracowano na podstawie informacji z PKO Leasing.

Sezonowa promocja serwisu
Bilans Auta 119 zł.  Dezynfekcja klimatyzacji chemią 89 zł. Akcesoria 15‑20% taniej.

Zobacz ceny
Umów się na serwis mechaniczny/elektroniczny
Umów się na serwis mechaniczny

Wypełnij formularz
Umów się na serwis blacharsko-lakierniczy
Umów się na serwis blacharski

Wypełnij formularz
Ceny przeglądów okresowych
OT-15, OT-30, itd.

zobacz cenę przeglądu


 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Promocja piór wycieraczek Opel