Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Wymiana sprzęgła w samochodach OPEL. Usługa + części. Zapraszamy

Tarcza sprzęgła, docisk Opel

Zestaw sprzęgła OPEL do skrzyni manualnej - tarcza, docisk, łożysko wyciskowe.

—W każdym aucie z mechaniczną skrzynią biegów (diesel, benzyna) układ sprzęgła może w przyszłości wymagać wymiany. My zawsze sugerujemy wymieniać komplet – tarcza, docisk, wysprzęglik hydrauliczny i dwumasowe koło zamachowe, jeśli występuje – ze względu na nowe naprężenia, które idą na układ. Oglądamy równolegle uszczelnienie tylne wału korbowego. Dobrze zmienić ten newralgiczny simmering/flanszę (jeśli się poci), skoro już skrzynia biegów została zdemontowana – mówi szef BOK serwisu OPEL Dixi‑Car Warszawa/Raszyn.

—Po wymianie sprzęgła sugerujemy również ustawienie zbieżności kół przedniej osi. Skoro miał miejsce demontaż skrzyni biegów, rozpięcie układu kierowniczego, nastawy są tu wskazane. Warto rozważyć wymianę oleju w skrzyni manualnej co jakiś czas lub przy okazji wymiany kompletu sprzegła, choć podobnie jak w automatach, producent nie przewidział interwału czasowego / kilometrażowego wymiany.

 

Oferta ASO Dixi-Car

Wymieniamy sprzęgło we wszystkich modelach Opla. Zalecamy wymianę kompletu - tarczy sprzęgła + docisku + łożyska wyciskowego (wysprzęglika). Dlaczego?

Dostęp do sprzęgła jest pracochłonny, wymaga demontażu skrzyni biegów. Niejednokrotnie, pomimo, że awarii uległa, załóżmy, sama tarcza sprzęgła, użytkownicy dostrzegają też po wymianie całości "twardszy", precyzyjniejszy pedał sprzęgła. I cichszą pracę sprzęgła. Bo powoli, ale jednak, "słoneczko" sprzęgła osłabia się, a na łożysku wyciskowym pojawia się luz/grzechotanie. Dlatego wymieniajmy komplet.

 • Astra
 • Corsa
 • Meriva
 • Mokka
 • Crossland
 • Adam, Karl
 • Grandland
 • Insignia
 • Vectra
 • Zafira
 • Antara
 • Combo
 • Vivaro
 • Movano

 

 

Zielona słuchawka, zadzwoń

Serwis Warszawa / Raszyn

(22) 716 30 20 wew. 1

pon-pt 7.30-18.30

 

Objawy kończącego się sprzęgła

W manualnych skrzyniach biegów:

 1. Miękki (duży luz) i lekko poddający się pedał sprzęgła oznacza osłabioną sprężynę centralną - docisk sprzęgła. Przy pedale gazu w podłodze sprzęgło może się nam ślizgać.
 2. Telepanie (odłosy) po uruchomieniu silnika mogą oznaczać zużycie tarczy sprzęgła lub dwumasy. Telepanie wynika często z luzów spowodowanych pękniętymi, spłaszczonymi sprężynami amortyzującymi drgania w tarczy sprzęgła lub w dwumasowym kole zamachowym.
 3. Pomaga w diagnozie wciskanie pedału sprzęgła. Jeśli przy wciśniętym do podłogi pedale nietypowe dżwięki ustają, wtedy uwagę kierujemy na dwumasę (stuki) i łożysko wyciskowe sprzęgła (rzężenie), ale już nie na tarczę sprzęgła (która przy wciśniętym pedale sprzęgła powinna - w teorii - być nieruchoma, skoro jest zamocowana na stałe na wałku skrzyni biegów).

 

Uważajmy diagnozując samochody z przyciskiem Start/Stop. W pojazdach z przyciskiem do uruchamiania silnika, w których podejrzewa się usterkę sprzęgła, należy przed uruchomieniem pojazdu zająć miejsce kierowcy i mocno nacisnąć hamulec. Nie naciskajmy przycisku 'Start' z zewnątrz pojazdu. Pojazd z niesprawnym sprzęgłem może po uruchomieniu szarpnąć.

Z kolei w pojazdach ze stacyjką, zabezpiecza nas czujnik pozycji pedału sprzęgła. Nie uruchomimy silnika dopóki nie wciśniemy pedału sprzęgła. Czujnik pedału sprzęgła ma jeszcze jedną funkcję - wyłączanie tempomatu.

 

Jaka jest trwałość układu hydraulicznego?

We współczesnych Oplach pod pedałem sprzęgła mamy hydraulikę (Corsa D, Meriva A już ją mają), a nie jak dawniej linkę sprzęgła. Jaka jest trwałość (szczelność) układu hydraulicznego? Oto wskazówka:

Znamy przypadek Opla Vivaro przebiegiem 2,2 mln km, eksploatowanego w firmie transportowej w kujawsko-pomorskiem. Cytat: —Wysprzęgliki hydraulicznego sprzęgła - w firmie ŚliwaBus są wymieniane niemal jak w samolotach - zanim zawiodą, co 250 tys. km. Dzięki temu eliminuje się ryzyko usterki w trasie. Pozwala to na uniknięcie niepotrzebnych i wysoce kłopotliwych awarii w trasie, np. w nocy, w połowie trasy z Polski do Francji, gdy podróżuje nim 9 osób. Samo sprzęgło bez trudu wytrzymuje milion kilometrów. Więcej

Zalety hydrauliki w porównaniu z linką sprzęgła:

 

Płyn w układzie sprzęgła jest to płyn hamulcowy, zobacz w naszym sklepie. Nie wolno używać olei mineralnych lub na bazie parafiny w instalacji hydraulicznej sprzęgła. Mogą spowodować uszkodzenie elementów gumowych w siłownikach. Niewielki, powolny spadek poziomu płynu w zbiorniczku jest normalny - wynika ze zużywania się sprzęgła. Szybki ubytek oznacza z reguły wyciek.

Dlaczego wraz z wymianą sprzęgła, wymienia się prewencyjnie wysprzęglik hydrauliczny, nawet jeśli nie cieknie, ale już nie pompę sprzęgła? Do wymiany wysprzęglika, trzeba zdemontować skrzynię biegów. Dostęp do pompy jest już dużo łatwiejszy.

 

Wysprzęglik Opel Insignia B

Wysprzęglik w nowych Oplach - tu Insignia B ze skrzynią manualną - stanowi jeden element z łożyskiem oporowym sprzęgła. Dostęp do niego po wymontowaniu skrzyni biegów z samochodu. Dlatego warto wymienić wysprzęglik prewencyjnie. Do kupienia u nas w sklepie internetowym.

Wielowpust tarcza sprzęgła Opel

Oryginalna tarcza sprzęgła Opel - tu do modeli Astra J, Mokka A, Meriva B. Do kupienia u nas w sklepie internetowym.

 

Komunikat 'Ograniczyć używanie sprzęgła' na wyświetlaczu

Zdarza się w nowszych modelach np. Astra K, Insignia B z silnikami diesla 1.6. Co ciekawe, nie zawsze oznacza awarię. Oprogramowanie diagnostyczne zabezpieczenia sprzęgła ma tu dużą czułość. —Możemy zaproponować - jeśli jest dostępna - aktualizację softu – mówi szef BOK serwisu Opel Dixi-Car Warszawa/Raszyn.

Natomiast komunikat serwisowy na wyświetlaczu DIC między zegarami może jednak oznaczać awarię związaną ze sprzęgłem. Na przykład automatyczna skrzynia biegów 6T45 wchodzi nam w tryb awaryjnego dojazdu do warsztatu i występuje poślizg sprzęgła przy zmianie biegów (głównie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi i wyższym przebiegiem, powyżej 40 000 km). Przyczyną mogą być luźne lub zerwane nity wewnątrz przekładni hydrokinetycznej i utrata ciśnienia wewnętrznego. —W aucie z automatyczną skrzynią biegów, mimo, że nie ma wskazanego interwału wymiany oleju, zawsze można prewencyjnie co ok. 60 tys. km / 4 lata przepracowany olej przekładniowy zmienić, aby automat nie poszarpywał. W przypadku większych uszkodzeń skrzyń biegów, mamy w ofercie nowe podzespoły lub czasem tzw. odnowione od producenta na tożsamej gwarancji (korzystniejsze cenowo) – mówi szef BOK serwisu Opel Dixi‑Car Warszawa/Raszyn.

 

Zapraszamy do serwisów Dixi-Car na wymianę sprzęgła. Doradzimy optymalne cenowo rozwiązanie!

 

 

 

Zobacz też:

Wymiana dwumasowego koła zamachowego

Serwis pogwarancyjny

 

Nowość: Więcej mechaników -> Szybkie terminy. Umów teraz.

 

 

 

BAIC 5 już w salonie Warszawa/Raszyn. Sprawdź sam tę jakość!

01.2024

BAIC Beijing 5, włączone reflektory LED

Awangardowy design Baików widać i na fotografiach. Jednak zdjęcia to za mało, by wyrobić sobie zdanie na temat jakości wykonania samochodu. Mamy już Baika 5 w salonie w Warszawie/Raszynie. Zapraszamy na oględziny samochodu, bez umawiania się.

Na miejscu warto porozmawiać z handlowcem o warunkach ew. zakupu samochodu, czasie oczekiwania na odbiór.

My jesteśmy zbudowani jakością samochodów BAIC. I ergonomią – wypada przymierzyć się do crossovera poprzez zajęcie miejsca za kierownicą, położyć łokieć na podłokietniku, objąć lewarek automatu.

Zdjęcia BAIC 5 w salonie

Godziny pracy salonu BAIC Dixi‑Car 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

SsangYong Professional Pick-up dla przedsiębiorcy