Centrala Opla w Rüsselsheim, Niemcy. Gdzie fabryki?
Zakup Opla przez PSA wywołał komentarze "Czy Opel nie jest teraz francuski?". Wcześniej, gdy Opel był w rękach Amerykanów, powszechny był pogląd, że Opel jest niemiecki. Przyjrzyjmy się, na ile Opel się zmienił po wejściu kapitału francuskiego do siedziby w Rüsselsheim? A na ile pozostanie nadal niemiecki.
Dla klienta liczy się jakość kontrukcji. Trzon oferty Opla to konstrukcje stworzone przez Niemców - obecna Astra, Insignia, Corsa. Niemcy stosowali (w latach 80./90.) inne rozwiązania konstrukcyjne niż Francuzi i w Polsce przyjęło się myśleć, że te rozwiązania były trwalsze. Warto jednak zapytać dzisiejszych 20-, 30-latków, i możemy usłyszeć zaskakująco pozytywne opinie nt. marek francuskich. Dlaczego?
W latach 2000, okresie przejęć, doszło do przepływu technologii i skoku jakościowego w wielu markach, dlatego różnice między samochodami francuskimi a niemieckimi się zacierały. Po okresie burzy i naporu (lata 80./90.), gdy rzeczywiście każda marka miała swoje unikalne rozwiązania, a Franzuci w tym celowali, doszło do ujednolicenia. Opel, po trudnych latach 80, lepszych 90. zrobił w 2003 r. milowy krok jakościowy Vectrą C. Francuzi też nie próżnowali - jedni się połączyli z marką... japońską, drudzy weszli w strategiczny alians z... inną marką japońską. Słowem: doszło do przepływu technologii między karajami i dziś wsiadając do Peugeota, Citroëna, mamy wrażenie że wsiadamy do samochodu niemieckiego. Chociaż...
Mały wyjątek: jakość designu nadwozia i wykończenia kabiny, tapicerek. Rzeczywiście jest grupa osób, która preferuje w tym zakresie podejście niemieckie. Na szczęście nawet pod skrzydłami kapitalu francuskiego Opel zachowuje tu autonomię. Design niemiecki jest prosty, ma 'solidny' wygląd i tu się u Opla nic nie zmieni, centrum designu pozostaje. Wykończenie kabin też pozostanie w gestii Niemców, nawet przy samochodach bliźniakach, takich jak nowy Opel Combo Life.
Będzie odpowiadać w ramach grupy PSA za:
W Rüsselsheim jest/będzie 15 działów inżynierskich - od ogniw paliwowoych do projektowania foteli.
Można to wszystko wyczytać w artykule nt. Rüsselsheim Tech Day z 13.06.2018 (patrz Google).
My dodajemy: Rüsselsheim właśnie otrzymało jeszcze jedno odpowiedzialne zadanie: w ramach francuskiej grupy kapitałowej, oprócz prac projektowych nad bieżącymi premierami 'spalinowymi', zajmie się zagadnieniami rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych.
We want to build first-class automobiles and also excite our customers through compelling quality - powiedział Opel CEO Michael Lohscheller. - As we announced at the presentation of our PACE! strategic plan in November 2017, we will develop all new Opel/Vauxhall vehicles in Rüsselsheim in future. Furthermore, the Engineering Center will play a key role in the implementation of Groupe PSA’s growth strategy.
Tyle CEO Opla. My - w Dixi-Car - mówimy: Opel zachowuje swoje DNA.
Michael Lohscheller, prezes Opla, prezentuje koncept GT Experimental, rok po wejściu do Opla kapitału francuskiego.
OFERTA DNIA
Mogę być wyposażony w instalację LPG!
czyli: czy musiało do tego dojść? Widocznie musiało, skoro doszło.
Inwestor, motoryzacyjny insider, zdaje sobie sprawę, że stało się nieuniknione. Opel był za mały, by sam sprostać wyzwaniom związanym z redukcją emisji i elektryfikacją modeli. Miał pecha - bo w rękach General Motors nie mógł w pełni korzystać z transferu technologii. Co prawda pod koniec to Amerykanie importowali europejską technologię, ale jednak tamten rynek jest inny, szczególnie silniki. Nie da się utrzymać na dłuższą metę ceny samochodu na poziomie 50 tys. zł, bez wykorzystywania głównych podzespołów przez kilka marek na raz. A już na pewno nie przy samochodzie elektrycznym. I tak stanie się w ramach PSA: Opel podzieli się technologią z Peugeotem i Citroenem. Inwestorzy odetchnęli.
W czasie Russelsheim Tech Day. Opel odpowiada w grupie PSA m.in. za rozwój silników czterocylindrowych.
OPEL rozważa wodór
11.2020
W 2021 r. Opel zamierza rozpocząć testy samochodów na ogniwa paliwowe. Do prób paliwa wodorowego w warunkach drogowych posłuży Opel Zafira. Jak ma się nowe paliwo do trwającej właśnie elektryfikacji gamy modelowej Opla?
Stacja tankowania wodorem.
Kilka modeli Opla zostało już zelektryfikowanych, a do 2024 r. wszystkie modele w gamie mają mieć odmiany z napędem elektrycznym. Jak się ma nowe paliwo wodorowe do elektryfikacji?
Inżynierowie z Russelsheim mają już doświadczenie w technologii wodorowej. Testowali ją wcześniej - projekty HydroGen3 i HydroGen4 realizowane w ramach koncernu General Motors.
Centrum Inżynierskie Opla w Rüsselsheim otrzymuje ponad 160 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Firma Opel opracuje inteligentny system ładowania i infrastruktury dla samochodów elektrycznych.
Wspólnie z Uniwersytetem w Kassel oraz specjalizującymi się w infrastrukturze ładowania firmami FLAVIA IT i PLUG’n CHARGE Opel będzie prowadził badania nad idealną konfiguracją sieci elektroenergetycznej pod kątem przyszłych potrzeb.
To kolejny ważny etap w dążeniu firmy Opel do zajęcia czołowej pozycji w elektrycznej mobilności, czyli realizacji celu wyraźnie określonego w planie strategicznym PACE!. Do końca 2020 roku producent z Rüsselsheim będzie miał w swojej ofercie cztery zelektryfikowane modele. Do końca 2024 roku wszystkie modele Opla będą dostępne w odmianie zelektryfikowanej.
11.2018 | Źródło: motohigh.pl
OFERTA DNIA
OFERTA DNIA
BAIC 7 - już umawiamy jazdy testowe. Zapraszamy!
03.2024
Jest samochód demonstracyjny! Zarejestrowaliśmy BAIC Beijing 7 Turbo 177KM z 7‑biegową skrzynią DSG. Gotowy do jazdy testowej.
A dlaczego warto odbyć jazdę próbną przed podpisaniem umowy zakupu samochodu? Klienci, którzy byli u konkurencyjnej marki MG, zauważają zrywność Baików i szybszą automatyczną skrzynię dwusprzegłową, względem modeli konkurencji. Więcej w materiale BAIC czy MG.
Tel. 22 716 30 20. Autoryzowany dealer BAIC Warszawa. Zapraszamy!