Czy OPEL jest Niemiecki?

 

Centrala Opla w Rüsselsheim, Niemcy

Centrala Opla w Rüsselsheim, Niemcy. Gdzie fabryki?

 

Fabryka Opel w Niemczech, Zafira C

Rozpoczyna się produkcja nowej Zafiry w niemieckiej fabryce Opla w Rüsselsheim.

Czy OPEL jest marką niemiecką pytamy, bo wierzymy w solidną niemiecką robotę, a chcemy jeździć trwałym samochodem... Jak jest z niemieckością Opla?

 

Krótko: czy Opel jest niemiecki?

Tak. Zarejestrowany w Niemczech (Rüsselsheim, Hesja - 40 km od zach. granicy Bawarii), ma centrum projektowe w Niemczech, część modeli produkuje w Niemczech i został założony (w 1862 r.) w Niemczech. Z drugiej strony: większościowym udziałowcem w spółce Opel jest amerykański koncern General Motors (od 1929 r.), a niektóre swoje modele Opel produkuje poza granicami Niemiec.

Polska Wikipedia pisze o Oplu "niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne"; anglojęzyczna (amerykańska) Wikipedia - "German automobile manufacturer".

Co się składa na niemiecką jakość i ile jej w poszczególnych modelach Opla? Czytaj dalej.

 

Opel jako pojazd Made in Germany

Zaczynamy trochę od tyłu, ale dla wielu osób jest ważne, czy taśma produkcyjna i robotnik są niemieccy. Otóż tak. W Rüsselsheim, Niemcy produkuje się flagową Insignię, Zafirę C, a wcześniej Vectrę C. W Eisenach, Turyngia - ADAMa i Corsę; w Bochum, Nadrenia Północna-Westfalia - Zafirę B.

Wielka Brytania, Polska (Opel Astra Sedan i V - więcej o Gliwicach), Francja, Korea to pozostałe lokalizacje fabryk, przynajmniej w odniesieniu do modeli sprzedawanych w polskich salonach.

Więcej w naszej rozpisce nt. fabryk Opla.

 
Centrum badawcze napędów Opel

Laboratorium napędów Opla w Niemczech. Opel pisze "Global Propulsion Systems Laboratory Rüsselsheim".

Etap konstrukcji - czy w Niemczech?

Etap projektowania wydaje się nawet ważniejszy, bo na jakość pojazdu składa się po pierwsze jakość projektu, czyli czy produkt (samochód) dobrze przemyślany i czy ma potencjał psucia się, czy wręcz przeciwnie - potencjał trwałości (dobrze przebadane podzespoły, dobrze dobrane grubości elementów, materiały, szczególnie w czasach odchudzania konstrukcji). I tu mamy dobre wieści: główne centrum projektowe Opla (zarówno design jak i podzespoły) mieści się w Rüsselsheim w Niemczech i tam się projektuje europejską mainstreamową ofertę, jak Insignia, Astra, Corsa.

 

Wpływy amerykańskie w Oplu

Buick LaCrosse 2016

Buick LaCrosse - full-size car - zbudowany na wydłużonej płycie podłogowej opracowanej w Europie dla Insigni A. Długość Buicka: 500,1 cm, Insigni - 484,2 cm. Rozstaw osi Buicka - 283,7 cm, Insigni - 273,7 cm.

 

Buick Regal - blog GM Authority

Już po ujawnieniu zdjęć Insigni B w Europie; blog GM Authority dopiero symuluje wygląd amerykańskiego Buicka Regal. Który rynek jest więć głównym adresatem projektu Insignia?

Część osób kojarzy Opla z USA i zastanawia się, na ile ma to wpływ na jakość (i przystosowanie do europejskich warunków) samochodów Opla. My zauważamy kilka rzeczy:

 • General Motors, światowy koncern motoryzacyjny jest właścicielem większościowego pakietu akcji w Adam Opel AG (Aktiengesellschaft - spółka akcyjna). Ale... GM ma siedzibę w Detroit, Michigan, USA i własnego CEO. Opel ma siedzibę w Rüsselsheim, Niemcy i też ma własnego - europejskiego - szefa.
 • wspólne platformy - np. nowa Insignia B ma wspólną platformę z amerykańskim Chevroletem Malibu. Czy to dobrze, czy źle? Na pewno taniej dla producentów - rozłożyć koszt płyty podłogowej na większą liczbę rynków; dla klienta może to oznaczać niższą cenę samochodu.
 • Historycznie marki GM i Opel posiłkowały się wzajemnie opracowanymi przez siebie modelami, i tak:
  • van Opel Sintra był pochodną amerykańskiego Pontiaca Trans Sport. Sintra zastąpiona ok. 1999/2000 r. przez skonstruowaną dla Europy Zafirę
  • Opel Mokka choć skonstruowany w Europie przez Opla, wykorzystuje globalną GM-ową platformę GM Gamma II, i ma odpowiedniki w USA, Meksyku, Chinach (obecnie bije rekordy sprzedaży w Polsce)
  • wreszcie jest plejada modeli typowo oplowskich, które były, są sprzedawane w USA: Opel Omega B jako Cadillac Catera, Astra III jako Saturn Astra, Insignią A jako Buick Regal; ale i całkiem różniące się - na bazie opracowanej w Russelsheim dla Opla Insigni A platformy Epsilon II zbudowano większego Buicka LaCrosse.
  • ciekawe, że w oparciu o wycofaną z Europy w 2002 r. Vectrę B aż do 2005 wytwarzano na rynek amerykański Saturna L-Series
 • historycznie Opel był mocny w silnikach benzynowych, a Diesle zaczął sam projektować niedawno. Można tu upatrywać "wpływu Detroit".

 

Wpływy koreańskie w Oplu

Mapa świata wg Koreańczyków

Świat wg Koreańczyków, czyli z Korei wszędzie blisko, Europa na peryferiach.

General Motors kupił w 1999 upadłe koreańskie Daewoo. I umieścił w Korei produkcję kilku "światowych" modeli (takich, które dobrze sprzedają się w USA, Europie, Australii i Rosji).

Koreańczycy, podobnie jak Europejczycy, uważają, że są w centrum świata (p. mapa obok), a nie mają wąskich gardeł, jak Kanał Sueski czy Kanał La Manche, i chyba Amerykanie dostrzegają te zalety: Antara (duży, już historyczny SUV Opla), Mokka (częściowo, bo produkowana jest również w Hiszpanii) i KARL przyjeżdżają z Korei...

 

Wpływy japońskie w Oplu

Diesle Isuzu 1.5 i 1.7 w modelach osobowych Opla do początku lat dwutysięcznych. Terenówka Frontera - pochodna Isuzu Rodeo.

 

Niemieckość Opla na oficjalnych zdjęciach

Do premiery Insigni w 2008 r. na zdjęciach produktowych (używanych w salonie, katalogach dla klientów), samochody Opla miały zamiast tablic rejestracyjnych nazwę modelu, np. "Meriva", fot. niżej. Na zdjęciach dla prasy były prawdziwe tablice rejestracyjne: niemieckie, francuskie, hiszpańskie.

Od premiery Insigni w 2008 r. większość zdjęć, zarówno dla klientów jak i dla prasy, ma już niemieckie blachy. Wyjątkiem są niektóre grafiki na stronach internetowych, gdzie wciąż można trafić nazwę modelu w miejscu rejestracji.

Opel Meriva A, tablica rejestracyjna nazwa modelu

Meriva A face lifting. Foto z końcowego okresu stosowania tablic rejestracyjnych z nazwą modelu.

Niemiecka tablica rejestracyjna - Insignia A

Okres od 2008 r.: Insignia A z niemiecką blachą - foto reklamowe dla klientów. Wcześniej niemieckie tablice zdarzały się tylko na zdjęciach dla mediów.

 

 

Zobacz też:

Europejskie fabryki Opla

Opel a sprawa Polska

 

 

 

 

Wypełnij formularz, a dostaniesz ofertę na nowy samochód z dobrą ceną! Lub zadzwoń!

Masz pytanie?
Potrzebujesz ofertę?
Prosimy - Wypełnij formularz!
Czekamy niecierpliwie!


Jeśli odpowiesz na poniższe pytania, otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź lub korzystniejszą ofertę:

Mam już Opla (lub ma ktoś z rodziny, lub ma moja firma)
Prowadzę działalność gospodarczą
Czy należysz do jednej z preferowanych grup (np. lekarz, policjant, wojskowy, taksówkarz, niepełnosprawny - lista)?
Czy chcesz pozostawić używany samochód w rozliczeniu?
Czy chciałbyś odbyć jazdę testową?
Czy planujesz skorzystać z kredytu/leasingu?
 
Cyfra lub słownie. Pole obowiązkowe.

Naciskając przycisk "Wyślij" potwierdzasz zapoznanie się z treścią Informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych.

 

 

Dixi-Car - dealerem Opla numer dwa w Polsce!

Dixi-Car stoi na pudle! Blisko 2000 nowych samochodów Opel, osobowychdostawczych, wyjechało z naszych salonów w 2017 r. - drugi najlepszy wynik wśród ok. 60 polskich salonów Opla. W regionie mazowieckim, w sprzedaży detalicznej, jesteśmy pierwsi!

02.2018

Flagi Opel

Czy rok 2018 przyniesie salonom Dixi-Car pierwsze miejsce w Polsce? W 2016 r. byliśmy trzecim dealerem Opla w Polsce. W 2017 - drugim.

Odnotujmy też pozycję Dixi w podziale detal, b2b, flotę. Sprzedaż nowych Opli klientom detalicznym - Dixi na pierwszym miejscu w dystrykcie (Mazowsze i fragmenty województw ościennych). B2b (mały i średni biznes) - Dixi-Car na drugim miejscu w dystrykcie. Duże floty - Dixi-Car na drugim miejscu w dystrykcie, ale i w całej Polsce!

Więcej - jak sprzedają się Ople

  

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Opel Combo Life premierowa promocja