Modele Opel produkowane w Polsce, Gliwicach. Czy warto kupić?

 

Opel a sprawa polska

Linia produkcyjna Astry V i Astry Sedan w Gliwicach.

Czasy mamy patriotyczne. Jaki wkład ma Opel w polską motoryzację? Jakie modele w Polsce produkuje? Jak się te samochody mają jakościowo do Opli z europejskich fabryk? Czy Opel przyczynia się do "odzyskiwania godności i wstawania Polski z kolan"? Słowem: Opel a sprawa polska.

Opel - niemiecki, amerykański, czy kosmopolityczny?

Uspokójmy nosicieli resentymentów: chociaż Opel jest uważany za markę niemiecką (założona w Niemczech i przez Niemca w 1862 r.), ma wiele wspólnego z USA, bo nad Oplem - i to od 1929 r. - jest General Motors, czyli korporacja z Detroit, Michigan, Stany Zjednoczone. Faktem jest, że wymyślają te samochody Niemcy w Rüsselsheim, Hesja. Z drugiej strony Ople są dziś sprzedawane pod markami Vauxhall, Buick, Holden na całym świecie, włącznie z Australią. O amerykańskiej odchyłce Opla może świadczyć koncentracja na silnikach benzynowych - jeszcze w latach 90. XX w. jednostki wysokoprężne Opel kupował u japońskiego wytwórcy; dziś produkuje Diesle sam albo w kooperacji z Fiatem. Ciekawostką jest, że w powojennych Niemczech Opel plasował się w pół drogi między VW a Mercedesem, pod względem cen samochodów i postrzeganej przez klienta jakości...

 

Na ile poważna i korzystna dla Polski jest obecność Opla?

Pamiętamy lata 90.? Montowni było trochę - ze względów podatkowych przyjeżdżały do Polski gotowe samochody z wyjętym silnikiem, który tu był zakładany zurück pod maskę. Czy montownie były korzystne dla gospodarki? Oczywiście było to omijanie przepisów, ale jakieś miejsca pracy były, pierwociny nowoczesnych technologii produkcyjnych napływały, bo jeśli chodzi o prawdziwą produkcję samochodów, to królowała technologia Fiata z lat 60. (Polonez). I Opel miał wtedy montownię - na Żeraniu (Warszawa), lata 1994-2000, Astra I, Vectra B.

Czasy montowni przeminęły. Na dziś w Polsce są trzy marki samochodowe z własnymi, pełnowymiarowymi fabrykami (od tłoczni blach po kontrolę jakości gotowego auta). Jedną z nich jest Opel, czyli General Motors Manufacturing Poland z fabryką samochodów w Gliwicach na Śląsku i fabryką silników w Tychach.

 

Co produkują Gliwice?

Lata, kiedy dany model schodził z taśmy w Gliwicach. Po kompletny okres produkcji, patrz tu.

Opel Astra V produkowany w Gliwicach

Astra V (5d, kombi)

2015 -

Ceny hatchback, kombi

Opel Cascada produkowana w Polsce

Cascada

02.2013 -

Ceny

Produkowany w Polsce Opel GTC

Opel GTC / Astra GTC

10.2011 -

Od maja 2012 również wersja OPC.

Ceny

Astra IV Sedan z fabryki Opel Gliwice

Astra IV

11.2009 -

Od sierpnia 2012 również wersja 4-drzw. sedan.

Ceny

Astra III made in Poland

Astra III

Astra Classic III

08.2007 - 2014

 

Opel Zafira B z polskiej fabryki na Śląsku

Zafira B

09.2005 - 07.2010

Ceny nowej Zafiry C

 

Polska Opel Astra G

Astra II

Astra Classic II; 5d, sedan, kombi, van

10.2003 - 08.2009

Opel Agila A z polskiej fabryki Opla

Agila A

02.2000 - 04.2007

Ceny KARLa

Astra F polskiej produkcji z polską blachą WN

Astra I

Astra Classic

08.1998 - 2002

 

Czy warto kupić Opla z Gliwic?

Jakościowo Ople z Gliwic są podobne do tych z innych fabryk. Naszym zdaniem "polskie" nowe Ople są minimalnie atrakcyjniejsze z następujących powodów:

  • Polacy są technicznym narodem. W fabryce w Gliwicach na liniach produkcyjnych pracują Polacy. W europejskich fabrykach różnie - są imigranci spoza Europy.
  • Szybciej klient otrzyma samochód. Na indywidualnie skonfigurowany, zamówiony do produkcji model z polskiej fabryki czeka się w polskim salonie ok. 1,5 miesiąca. Jeśli będzie to model z Niemiec, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, to do podanego czasu oczekiwania dodaj jeszcze ok. miesiąca-półtora na transport. Zobacz auta dostępne od ręki.
  • Fabryka w Gliwicach to nowy zakład (zbudowana w latach 1996-98). Mówi się, że jest dobrze zarządzana, technologicznie dojrzała.

Niektóre Ople wyprodukowane nie w Polsce, jeżdżą z polskimi silnikami, z fabryki w Tychach.

 

Czy Polska podnosi się z kolan dzięki Oplowi?

Odpowiedź zależna od opcji politycznej ;) Myśl konstruktora i technologa, czyli gros wartości dodanej przychodzi z Niemiec. To i zarobek tam wraca. Z drugiej strony praca jest dla Polaków, konkretne kilka tysięcy złotych przemnożone przez liczbę pracowników (ok. 3500 osób w obydwu polskich fabrykach) trafia co miesiąc do Polaka, wpuszczane jest do polskiego gospodarczego krwioobiegu, czyli wspiera polską mleczarnię, gdy robotnik, inżynier czy technolog na fajrant idzie po jogurt do Biedronki...

W długim okresie czegoś tam Polak się uczy montując nawet pompę paliwa w baku, czy obsługując wózek widłowy w magazynie części na produkcję. Jest jakaś rotacja personelu; ktoś, kto odszedł po kilku latach z nowoczesnej fabryki, jest już kimś innym niż przed tym etapem swojej kariery.

Oddzielną korzyścią dla gospodarki są zamówienia dla poddostawców.

Od pensji pracownika fabryki General Motors w Gliwicach, Tychach odprowadzany jest podatek dochodowy do polskiego budżetu, z którego potem powstaje droga, czy szkoła. Z ZUSu płaconego od pensji finansowane są emerytury, renty dzisiejszych emerytów, rencistów.

 

Zobacz też:

Europejskie fabryki Opla

Czy Opel jest niemiecki?

 

 

 

 

Wypełnij formularz, a dostaniesz ofertę na nowy samochód z dobrą ceną! Lub zadzwoń!

Masz pytanie?
Potrzebujesz ofertę?
Prosimy - Wypełnij formularz!
Czekamy niecierpliwie!


Jeśli odpowiesz na poniższe pytania, otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź lub korzystniejszą ofertę:

Mam już Opla (lub ma ktoś z rodziny, lub ma moja firma)
Prowadzę działalność gospodarczą
Czy należysz do jednej z preferowanych grup (np. lekarz, policjant, wojskowy, taksówkarz, niepełnosprawny - lista)?
Czy chcesz pozostawić używany samochód w rozliczeniu?
Czy chciałbyś odbyć jazdę testową?
Czy planujesz skorzystać z kredytu/leasingu?
 
Cyfra lub słownie. Pole obowiązkowe.

Naciskając przycisk "Wyślij" potwierdzasz zapoznanie się z treścią Informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych.

 

 

Dixi-Car - dealerem Opla numer dwa w Polsce!

Dixi-Car stoi na pudle! Blisko 2000 nowych samochodów Opel, osobowychdostawczych, wyjechało z naszych salonów w 2017 r. - drugi najlepszy wynik wśród ok. 60 polskich salonów Opla. W regionie mazowieckim, w sprzedaży detalicznej, jesteśmy pierwsi!

02.2018

Flagi Opel

Czy rok 2018 przyniesie salonom Dixi-Car pierwsze miejsce w Polsce? W 2016 r. byliśmy trzecim dealerem Opla w Polsce. W 2017 - drugim.

Odnotujmy też pozycję Dixi w podziale detal, b2b, flotę. Sprzedaż nowych Opli klientom detalicznym - Dixi na pierwszym miejscu w dystrykcie (Mazowsze i fragmenty województw ościennych). B2b (mały i średni biznes) - Dixi-Car na drugim miejscu w dystrykcie. Duże floty - Dixi-Car na drugim miejscu w dystrykcie, ale i w całej Polsce!

Więcej - jak sprzedają się Ople

 

 

Streszczenie: modele opla, produkcja w polsce, gliwice, tychy, fabryka, general motors manufacturing poland 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Wyprzedaż 2018 Opel. Wyprzedzasz