Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Rok produkcji, Rok modelowy, Data rejestracji - Co się liczy?

Silnik Opla 2.0 CDTi

Przykładowa Insignia wyprodukowana jesienią 2014 i kupiona w wyprzedaży rocznika. Stąd mamy: rok produkcji 2014, rok modelowy 2015, data I rej. w 2015 roku.

Na "roczniki i daty" patrzymy, gdy kupujemy samochód "na handel". A na stan techniczny pojazdu - gdy kupujemy "dla siebie". To najkrótsza rekomendacja.

Ale... Każdy kiedyś będzie chciał pozbyć się samochodu i stracić na nim jak najmniej. Jakie więc znaczenie ma rok produkcji, rok modelowy, data pierwszej rejestracji?

 

Kupujemy nowy samochód

Przy zakupie nowego samochodu rok produkcji nie ma większego znaczenia (!). Już wyjaśniamy...

Oczywiście w salonie bywają jednocześnie samochody "z tego roku" i "z ubiegłego roku produkcji". I czasem możesz wybrać między jednym a drugim. Np. w danym momencie masz do wyboru Opla Astrę z 2015 roku i z 2014 roku. Obie fabrycznie nowe. Ta pierwsza - z mniejszym upustem. Ta druga - z większym. Jeśli polujesz na niską cenę, wybierasz rok produkcji 2014 - bo taniej - ale...

Ta z 2014 rocznika, to będzie jeden z ostatnich egzemplarzy - nie będziesz miał wpływu na wyposażenie, kolor, silnik. Musisz ją kupić taką jaka jest. Upust jest duży - kusi. Lecz przy odsprzedaży, za pięć lat, "zrealizujesz stratę"... Bo będzie to:

  • samochód o rok starszy
  • z wyposażeniem, za które zapłaciłeś dodatkowo (w wyprzedaży rocznika rzadko oferowane są "golasy"), ale za które nie zwróci Ci nabywca Twojego używanego samochodu.

 

 

Historia z życia

Panu K. zamarzył się SUV - nowy Opel Mokka 1.4 140KM w wersji z fabryczną instalacją LPG. Planował kupić samochód w wyprzedaży rocznika 2014. Ale takiej wersji już nie było. Zamówił więc Mokkę z konfiguratora, z roku produkcji 2015. Zapłacił kilka tysięcy złotych więcej, ale przy ew. późniejszej odsprzedaży samochodu sprzeda go również o kilka tysięcy drożej. Plus ma samochód z instalacją LPG, na której mu zależało.

 

 

Rok modelowy

Za to pewne znaczenie ma rok modelowy. Co to takiego? Zaczynamy od konstatacji: każdy lubi pojechać na wakacje. Kiedy ludzie jeżdżą na wakacje? W lipcu - sierpniu, bo ciepło i dzieci nie chodzą do szkoły. Robotnicy fabryk Opla też jeżdżą na wakacje. A ponieważ fabryka to skomplikowany organizm, Opel wymyślił, że właśnie w wakacje można zatrzymać produkcję, puścić ludzi na urlop i... wprowadzić nowy rok modelowy. Czyli zmiany na linii produkcyjnej i w ofercie...

"Nowy rok modelowy" to samochody wyprodukowane "po wakacjach". Często ulepszone w stosunku do tych sprzed wakacji (np. wzbogacone wyposażenie, face lifting, nowe silniki), ale - bywa - o kilkaset złotych droższe. Chyba że...

... wraz z rokiem modelowym wprowadzana jest kolejna generacja modelu. Np. po wakacjach 2014 roku z taśm Opla schodzi już nowa generacja miejskiego Opla - Corsa E.

Zasada: po wakacjach mamy do czynienia z rokiem modelowym "n+1". Czyli jeśli mamy akurat rok kalendarzowy 2014, to samochody wyprodukowane po wakacjach 2014 r. będą już rokiem modelowym 2015.

Jakie znaczenie ma rok modelowy dla kupującego? Głównie informacyjne. Jest to termin, którym posługują się importer, salon, ale dla klienta ma znikome znaczenie. Klient operuje nazwami handlowymi, np. chce Corsę E z silnikiem 1.4 w kolorze srebrnym. Przy okazji: będzie to Corsa z roku modelowego 2015 lub późniejszego. Ale to klienta nie musi obchodzić.

Zmiany w modelach Opla wg roku modelowego

 

Nowy samochód a data pierwszej rejestracji

Nowy samochód oczywiście nie ma jeszcze daty pierwszej rejestracji, bo musi zostać najpierw kupiony i zarejestrowany :) Ale wtedy staje się już samochodem używanym. Data rejestracji może mieć potem pewne znaczenie - gdy za kilka lat będziemy chcieli sprzedać samochód, możemy się pochwalić "datą rejestracji z grudnia" (co ma sugerować, że samochód jest prawie z następnego rocznika). W praktyce data rejestracji miała znaczenie kiedyś i dziś mniej ludzi na to patrzy. Chyba że chodzi o 1-3 letni samochód używany - wtedy tak: datą pierwszej rejestracji można zanęcić w ogłoszeniu.

 

Kupujemy używany samochód

Rok produkcji będzie podstawowym, najważniejszym wyznacznikiem, jaką kwotę zainkasujemy za nasz używany samochód. Albo jaką musimy zapłacić za kupowane auto.

Data pierwszej rejestracji. W praktyce: kiedy samochód zaczął jeździć po drogach publicznych, czyli od kiedy jest używany (wcześniej mógł pół roku stać na składzie). Datę pierwszej rejestracji znajdujemy w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest listopadowa lub grudniowa sprzedawca może wyeksponować ten fakt w ogłoszeniu, ale nie wydaje się, aby jakoś znacząco wpłynęło to na cenę transakcyjną, co najwyżej szybciej się znajdzie klient na taki samochód. Jesienna data pierwszej rejestracji = mały plus dla samochodu.

Rok modelowy. Jako argument marketingowy ma przy używanych samochodach znaczenie znikome bądź żadne. Im starszy samochód, tym rola roku modelowego mniejsza. W większości przypadków kupujący używany samochód w ogóle nie zna znaczenia terminu "rok modelowy", bowiem jest to pojęcie stosowane w salonach samochodów nowych. Czasem, co bardziej zorientowani amatorzy używanych dużych, droższych modeli, jak Opel Insignia, wezmą pod uwagę wartość informacyjną, jaką niesie ze sobą rocznik modelowy, np. Insignia z rocznika modelowego 2014 jest już po face liftingu, a ta z 2013 i wcześniejszych - sprzed.

 

 

Stan techniczny, zamiast dat

Przy używanym samochodzie najważniejszy jest stan techniczny, a nie rok produkcji, który pozwala nam tylko wstępnie odfiltrować interesujące nas samochody w portalu z ogłoszeniami.

Jadąc na oględziny zabieramy ze sobą osobę znającą budowę samochodu. Albo korzystamy z zaufanego komisu. Polecamy nasze sprawdzone samochody używane.

 

styczeń 2015

 

 

Poradnik Kupującego

Zakup nowego samochodu

Na którą oś wybrać napęd - przednią czy tylną (gama SsangYong)?

Który napęd wybrać: PHEV, elektryk, diesel, czy benzyna?

 

Czy Opel jest dobrą marką dla klienta indywidualnego?

Praktyka eksploatacji auta na prąd

Gama elektrycznych Opli

Ile się czeka na nowy samochód?

Czy samochody zdrożeją [taniej nie będzie]?

Trzy cylindry. Dobrze czy źle?

Jak wybrać kolor samochodu?

Czy doposażyć samochód w pakiet?

Który silnik wybrać?

Czy mały samochód jest tańszy w eksploatacji niż duży? Jaka klimatyzacja - ręczna czy climatronic? Jaka skrzynia biegów: automat, manual?
Nowy czy używany samochód - odwieczne pytanie Jaki samochód dla profesjonalisty? Dlaczego lekki samochód do miasta (o spalaniu)?
Felgi kół - jakie wybrać? Ubezpieczenie od dealera - czy warto? Które nadwozie? 3d, 4d, 5d, kombi, suv, a może minivan?
Samochody naszych klientów Rok produkcji, modelowy, data pierwszej rejestracji - czym się kierować? Samochód po powodzi: jak rozpoznać i czy warto?
AdBlue - czyli co oznacza Euro6?,
Euro6 a dostawcze
eCall, OpelConnect Czy polować na samochód podemonstracyjny?
ABS, ESP, tempomat, czujniki parkowania - czy warto? Sekrety wyprzedaży rocznika Jak popularny jest Opel w Polsce? Garść statystyk
Trendy na polskim rynku. Jaki będzie za kilka lat? Android Auto, Apple CarPlay a Opel Gniazdko 230V w samochodzie
Czy samochody zdrożeją? SUVy Opla Automaty w Oplach
Napęd 4x4 w Oplach Kombiaki Opla
Fabryki Opla Ople produkowane w Polsce Najtańszy nowy Opel
Sportowe Ople Nowy Opel na raty Ile kosztuje Opel?
Różnice między latami modelowymi Nowe auto na abonament Busy i minivany Opla

Czy Opel jest niemiecki?

A może francuski?

Modele dla rodzin

Rodziny 2+2, 2+3

Hatchbacki Opla - porównanie
Katalogi Opel - kopalnia wiedzy

Jak kupować samochód [Komiks]?

Wszystkie odcinki poradnika

 

 

Tagi: rok produkcji, rok modelowy, data I rej.

 

 

Tylu zamówień polski importer się nie spodziewał - i inne opinie o Torresie

08.2023

Opinia liczba zamówień SsangYong Torres, tablica rejestracyjna WN

Aż trudno uwierzyć w pojemność bagażnika, która według katalogu wynosi 703 l. Po złożeniu foteli możemy dostać ponad 1600 l. To są możliwości, którymi Koreańczycy w tej kwestii dosłownie pozamiatali

– pisze na:Temat, 24.07.2023.

 

Wnętrze również zachwyca. Wygląda na czyste i nowoczesne. Po prawej stronie widoczny jest całkiem spory multimedialny ekran o przekątnej 12,3 cala. Poniżej – podobnie jak w Audi, 8-calowy wyświetlacz przeznaczony do sterowania klimatyzacją czy podgrzewaniem foteli.

– pisze WRC Premium. Motorsport & Beyond, 20.07.2023.

 

Torres zaskakuje komfortem jazdy (z przodu kolumny resorujące, z tyłu wielowahacz Multi-Link). Kabina pasażerska jest dobrze wyciszona zaś układ kierowniczy precyzyjnie reaguje na wykonywane manewry. Parkowanie ułatwiają przednie i tylne czujniki oraz kamera cofania, która wyróżnia się dobrą jakością obrazu.

– pisze Nowoczesna Flota, 27.07.2023.

 

Zobacz opinie

Warszawa

Radom




 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Koła zimowe Opel, opony zimowe