Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Jaki kolor samochodu wybrać?

Próbnik kolorów karoserii w salonie Opel. Kolornik

Kolornik samochodów marki Opel.

 

Czy jest jeden najlepszy kolor nadwozia?

Odpowiedź wydaje się oczywista - Nie. Każdy kupujący nadaje inną wagę poszczególnym kryteriom wyboru barwy samochodu. Dla jednej osoby przeważają względy praktyczne, dla innej koszt lakieru (za niektóre kolory trzeba dopłacić), dla kogoś innego ważne jest "nie rzucanie sie w oczy".

 

Jak wybrać Praktyczny kolor samochodu?

Czyli dla większości nie wymagający częstego mycia auta. Niewątpliwie takim kolorem jest srebrny metalik. Nie bez przyczyny Opel oferuje kilka odcieni srebrnego. Najbardziej klasyczny to tzw. "Srebrny Sovereign" (ostatnio wypierany stopniowo przez "Srebrny Argon"), słowem typowy srebrny metalik. Drugim popularnym jest "Srebrny Silverlake" - nieco ciemniejszy. Oczywiście nazewnictwo się zmienia, wraz z nastaniem kolejnych roczników modelowych. W ofercie są też zwykle srebrne wpadające w granat i zieleń, nieco mniej popularne, ale pozwalające się dyskretnie wyróżnić.

 

Jak wybrać kolor

Fot. Samochód w klasycznym kolorze srebrnym metlizowanym. Opel Meriva.

 

 

A może Prestiż?

Z prestiżem będą nam się kojarzyły ciemne kolory samochodu. Oczywiście czarny, w nomenklaturze Opla - "Carbon". Wszelkie granaty i robiący ostatnio furorę Brązowy Mahogany (mahoniowy), który nie zalicza się już do metalików, lecz do lakierów perłowych. Swoje powodzenie zawdzięcza temu, że jest to bardzo ciemny brąz (prawie czarny). Kupujący nie musi się więc martwić o negatywne skojarzenia, jakieś niewybredne epitety, itd. Przyczynić się do tryumfalnego pochodu mahoniu mogła też spora w pewnym momencie liczba fotografii firmowych Opla z samochodami w tym kolorze.

 

Fot. Samochód w kolorze brązowym mahoniowym. Ładny i modny. Zafira C.

 

Samochód w kolorze tanim

Tanie kolory są dwa: Biały i granatowy - obydwa nie metalizowane. Cena 0 zł. Przynajmniej tak jest w ofercie Opla i stan ten utrzymuje się już od jakiegoś czasu. Okresowo dochodzi jeszcze czerwony - brylantowy. Na dziś jest on bezpłatny w niektórych modelach Opla, w innych trzeba dopłacić, niemniej czasem mniej niż za inne płatne barwy. Bez dopłaty dostępny jest jeszcze żółty - w Oplu Corsa.

Karierę może zrobić jeszcze jeden bezpłatny kolor - żółto-zielony Limelight - dostępny m. in. w Merivie B.

Wśród nabywców nowych samochodów Opel kolor czerwony nie zdobył specjalnej popularności, być może jest on kojarzony ze sportem, być może nasi klienci nie chcą się wyróżniać.

Ciekawie ma się sytuacja z dostawczymi Oplami Movano i Vivaro - w których znaczna część palety barw jest BEZPŁATNA - zobacz zestawienie.

 

Kolor bezpieczny...

Kwestia bezpieczeństwa jest sporna. Są osoby, które uważają, że każdy kolor karoserii chroni nas w tym samym stopniu. Inni twierdzą, że wszystko załatwiają światła mijania. Gwoli ścisłości - mamy tu na myśli prewencję antywypadkową - tzn. czy jesteśmy lepiej widoczni dla innych kierowców.

Kolor żółty

Adam koloru żółtego

Niby widać nas zawsze - pod warunkiem, że ten, kto ma nas widzieć nie jest akurat pijany, ma sprawne wycieraczki w czasie deszczu, itd. Jeśli więc myślisz, że kolor może redukować ryzyko wypadku, najbardziej racjonalnym wyborem wydaje się kolor żółty i czerwony. Żółty jest dostępny raczej w małych Oplach, np. w Corsie i Adamie, w innych modelach zostaje nam czerwony, albo pomarańczowy (dostępny np. w małym SUVie Mokka - rok modelowy 2014).

Jaskrawe kolory auta mają jeszcze jedną zaletę w kwestii bezpieczeństwa - tym razem antykradzieżowego. Kradnie się samochody w kolorach "popularnych" - czy to żeby pozyskać części blacharskie, czy łatwiej znaleźć nabywcę; żółty, czerwony, czy pomarańczowy do popularnych nie należą (w każdym razie wśród nowych Opli), więc właściciel powinien spać spokojniej - ta teza wymagałaby zbadania.

 

Kolor na lato

Biały albo inny jasny - mniej się nagrzewa. Czarny samochód latem - jak kolektor słoneczny.

 

Auto w kolorze Modnym...

Mówi się, że modny jest biały. Faktycznie, można zobaczyć sporo nowych SUVów w tym kolorze; sądzić należy, że ich właściciele nie mają ograniczeń budżetowych, ani nie zamierzają ich oklejać firmową wizytówką. Bardziej wyszukaną odmianą białego jest biały perłowy - zobacz zdjęcia fajnej Antary, którą sprzedaliśmy w takim kolorze.

Tradycyjnie biały jest kojarzony z samochodami firmowymi. Względy praktyczne - można umieścić kontrastującą reklamę - choćby wycięte litery układające się w nazwę firmy i telefon właściciela... Biały kojarzy się też z estetyką, przejrzystością.

 

Vivaro kolor miedziany

Vivaro w kolorze miedzianym.

 

ADAM pomarańczowy Papa don't Peach

ADAM w kolorze "Papa don't Peach".

Z modnych kolorów specyficznych dla oferty Opla należałoby wymienić:

  • Czerwony perłowy - to hit na 2016 rok, sądząc po tym, że dwie premiery w 2015 r., miały "oprawę" w tym kolorze. Są to Astra V i KARL.
  • Brązowy Mahogany (liczne sprzedane Insignie w tym kolorze + Zafira Tourer, Astra)
  • Zielony Emerald (fot. poniżej) - wprowadzony w roku modelowym 2014, czyli dopiero co. Czy zyska popularność - nie wiemy, ale na pewno oplowi designerzy próbują go lansować, sądząc po liczbie firmowych fotografii Insigni w tym kolorze.
  • Złoty Bronze (fot. poniżej) - ładny, oryginalny, elegancki, praktyczny - same zalety. Nowy w palecie Opla - obecnie większość naszych samochodów demonstracyjnych jest w tym kolorze - mimo to nie wiadomo, czy przetrwa próbę czasu, czy utrzyma się w ofercie.
  • Miedziany - nazwa umowna - bo i odcienie są różne np. w ADAMie kolor nazywa sie "Papa don't Peach", a w Vivaro "brązowy Copper" - lansowany na targach we Frankfurcie 2015 (fot. obok).

 

Samochód ciemno zielony

Fot. Insignia w kolorze Zielonym Emerald. Nowy lakier w palecie Opla - czy zdobędzie serca klientów?

 

Samochody koloru złotego

Fot. Samochody demonstracyjne w kolorze Złotym Bronze. Poczynając od pierwszego planu: Astra, Zafira B, Zafira C.

 

 

 

Kolor pasujący do charakteru samochodu

Uważa się, że do małych samochodów pasują kolory bardziej jaskrawe, do dużych - np. Opel Insignia - szczególnie odpowiedni jest kolor czarny.

Dla kobiet przewidziano ponadto kolory damskie - pomarańczowy (wg Opla "Henna"), jasno zielony metalik, błękitny (Corsa w kolorze "Crinan"), itd.

Sportowe samochody - seria OPC Opla - ich firmowym kolorem jest "Niebieski Arden" (perłowy).

Do modeli "rekreacyjnych", jak Mokka, Combo Tour czy Cascada w ofercie Opla, odpowiednie wydają się kolory nieco bardziej rzucające się w oczy np. stonowane czerwienie, niebieski. Tak przynajmniej wydają się sądzić specjaliści ds. marketingu, sądząc po oferowanej palecie.

 

 

Samochód w Kolorze, który łatwo będzie Sprzedać

Czynnik tracący na znaczeniu wraz z bogaceniem sie społeczeństwa, samochód nie jest już lokatą kapitału, itd. Najłatwiej będzie sprzedać kolor najpopularniejszy, czyli srebrny metalik, również granaty, w przypadku większych modeli samochodów kolor czarny. Chociaż kto wie, co będzie za lat kilka, gdy będziemy się chcieli pozbyć naszego wehikułu...

 

Na sprzedaży samochodu kończymy nasz poradnik. Jak widać jest wiele czynników wyboru koloru samochodu i spore ryzyko pomyłki. Pocieszające jest, że nie obiecujemy naszemu nabytkowi wierności do grobowej deski.

 

Lakier bazowy - metalik - perła. Czym się różnią?

Lakierowanie samochód Opel ADAM, kolor czerwony

Nakładanie pierwszej warstwy lakieru (bazy) na karoserię Opla ADAMa w fabryce w Eisenach.

W Oplach mamy trzy rodzaje lakieru:

  • Lakier akrylowy - biały, granatowy, czerwony, zwany też "bazowym"
  • Lakier metaliczny - z domieszką sproszkowanego aluminium. Metalik błyszczy się jak polerowany metal
  • Lakier perłowy - z domieszką miki, czyli minerału górskiego o zdolnościach pryzmatu (rozczepiania światła na pasma barw)

(W niektórych modelach Opla jest jeszcze dostępny lakier brylantowy. Tzw. brilliant to rodzina lakierów, do których dodawane są transparentne koncentraty w celu uzyskania głębi koloru. Lakier taki wydaje się bardziej żywy, pełny. Patrząc na niego mamy wrażenie jakby był świeżo położony. Lakier brylantowy to z'upgrade'owany akryl. W niektórych modelach brylantowy kolor wymaga dopłaty - zwykle mniejszej niż metaliki. W innych - jest bez dopłaty.).

Lakiery te tak bardzo się nie różnią, jak to się niektórym wydaje i jakby wynikało z ceny (w Oplach lakier akrylowy najczęściej nie wymaga dopłaty, a metaliki i perłowe bywają płatne). Różnica sprowadza się do efektu wizualnego. Trwałość (odporność na zarysowania) jest - w przypadku osobowych Opli taka sama dla wszystkich trzech rodzajów lakieru. Bo zarówno lakier akrylowy, jak i metalik, jak i perłowy są dwuwarstwowe, czyli mają warstwę koloru (baza) i na to lakier bezbarwny, który zabezpiecza bazę i nadaje połysk.

Wyjątek: Lakier perłowy może być też trójwarstwowy. Stosuje się ten zabieg w celu uzyskania wyjątkowej głębi koloru. Na warstwę bazy z dodatkiem perły kładzie się lakier bezbarwny z perłą, a na to kolejną warstwę bezbarwnego. W Oplach lakierem trójwarstwowym perłowym jest India Orange, pomarańczowy.)

 

Skąd się wzięło przeświadczenie niektórych klientów, że lakier niemetalizowany jest mniej trwały?

  1. Kiedyś lakiery akrylowe były jednowarstwowe. W obecnych czasach nie stosuje się praktycznie w samochodach lakierów akrylowych jednowarstwowych, tylko dwuwarstwowe (z warstwą bezbarwną).
  2. Mylenie "lakieru bazowego" z "bazą". "Baza" to termin używany w warsztatach lakierniczych i oznacza warstwę koloru (na którą najczęściej kładzie się drugą warstwę - lakier bezbarwny). Z kolei "lakier bazowy" to pojęcie wymyślone przez działy marketingu producentów samochodów na określenie dwuwarstwowego pokrycia lakierniczego nie wymagającego dopłaty... Lepszej nazwy "lakieru bazowego" dorobili się Niemcy - tam ten typ lakieru jest określany jako "Uni".
  3. W samochodach dostawczych lakier akrylowy rzeczywiście bywa cieńszy i słabszy. Natomiast podkreślmy jeszcze raz, że w osobowych Oplach tzw. lakier bazowy, czyli akrylowy jest dwuwarstwowy (tak samo jak metaliki i perłowe) i przez to tak samo trwały jak metalik czy perła.

 

Jaka jest różnica między metalikiem a perłą?

Nasz specjalista ds. napraw blacharskich tłumaczy:

Lakier perłowy mieni się całą paletą barw, w słońcu wręcz skrzy na wiele kolorów. Patrząc na niego widać wręcz głębię. W mojej ocenie lakier perłowy daje ciekawszy efekt wizualny niż metalik, który błyszczy się jak polerowany metal.

 

Porównanie lakierów Opla: akrylowy, metalizowany, perłowy, perła trzy warstwy, brylantowy

Porównanie typów lakierów Opla: od lewej trzy dominujące typy, tzn. akrylowy, metaliczny i perłowy. Perłowy trójwarstwowy i brylantowy są stosunkowo rzadsze. Rysunek poglądowy - najlepiej się porównuje lakiery na samochodzie, w środku dnia, przy wysokich chmurach, tzn. dzień jasny, ale brak bezpośrednich promieni słońca padających na karoserię. Ew. można wyjść z próbnikiem z salonu. Zapraszamy.

 

Zobacz też:

Gama kolorów Crossland X

Gama kolorów MOKKA X

Gama kolorów Grandland X

Gama kolorów Astra V

Gama kolorów Corsa

Gama kolorów Insignia B

Gama kolorów Insignia A

 

styczeń 2014

 

 

 

Poradnik Kupującego

Zakup nowego samochodu

Na którą oś wybrać napęd - przednią czy tylną (gama SsangYong)?

Który napęd wybrać: PHEV, elektryk, diesel, czy benzyna?

 

Czy Opel jest dobrą marką dla klienta indywidualnego?

Praktyka eksploatacji auta na prąd

Gama elektrycznych Opli

Ile się czeka na nowy samochód?

Czy samochody zdrożeją [taniej nie będzie]?

Trzy cylindry. Dobrze czy źle?

Jak wybrać kolor samochodu?

Czy doposażyć samochód w pakiet?

Który silnik wybrać?

Czy mały samochód jest tańszy w eksploatacji niż duży? Jaka klimatyzacja - ręczna czy climatronic? Jaka skrzynia biegów: automat, manual?
Nowy czy używany samochód - odwieczne pytanie Jaki samochód dla profesjonalisty? Dlaczego lekki samochód do miasta (o spalaniu)?
Felgi kół - jakie wybrać? Ubezpieczenie od dealera - czy warto? Które nadwozie? 3d, 4d, 5d, kombi, suv, a może minivan?
Samochody naszych klientów Rok produkcji, modelowy, data pierwszej rejestracji - czym się kierować? Samochód po powodzi: jak rozpoznać i czy warto?
AdBlue - czyli co oznacza Euro6?,
Euro6 a dostawcze
eCall, OpelConnect Czy polować na samochód podemonstracyjny?
ABS, ESP, tempomat, czujniki parkowania - czy warto? Sekrety wyprzedaży rocznika Jak popularny jest Opel w Polsce? Garść statystyk
Trendy na polskim rynku. Jaki będzie za kilka lat? Android Auto, Apple CarPlay a Opel Gniazdko 230V w samochodzie
Czy samochody zdrożeją? SUVy Opla Automaty w Oplach
Napęd 4x4 w Oplach Kombiaki Opla
Fabryki Opla Ople produkowane w Polsce Najtańszy nowy Opel
Sportowe Ople Nowy Opel na raty Ile kosztuje Opel?
Różnice między latami modelowymi Nowe auto na abonament Busy i minivany Opla

Czy Opel jest niemiecki?

A może francuski?

Modele dla rodzin

Rodziny 2+2, 2+3

Hatchbacki Opla - porównanie
Katalogi Opel - kopalnia wiedzy

Jak kupować samochód [Komiks]?

Wszystkie odcinki poradnika

 

 

Tagi: jak wybrać kolor samochodu, barwa auta, lakier, metalik, perłowy

 

 

Jazdy próbne elektrycznym SsangYongiem Torresem eVX w salonie Warszawa/Raszyn. Umów się!

07.2024

Torres eVX tył, jazda próbna

SsangYong Torres eVX przód, jazda próbna

Nowe EV od SsangYonga można już kupić. Mega zasięg. Duży, pojemny SUV. Atrakcyjna cena. Zapraszamy na jazdę testową.

Bateria o pojemności 73,4 kWh, zasięg do 635 kilometrów - górna strefa tego, co oferuje rynek.

SsangYong Torres eVX kwalifikuje się do programu Mój elektryk.

Umów jazdę

Cena Torresa EVX

Warszawa

Radom




 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Koła zimowe Opel, opony zimowe