Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Opel z AUTOMAT-em. Który model wybrać? Historie z życia

 

Klienci są ciągle zdziwieni, jak szeroka jest gama Opel w automacie. Które modele warto kupić ze skrzynią automatyczną, niuanse automatów w Oplu, przypadki z życia naszego salonu.

 

Królowie automatów w ofercie Opla

 

Opel Insignia automat

Insignia

Zobacz też generację B

Ok. 50% nowych egzemplarzy wyjeżdża z automatem

z salonu Dixi-Car

Zafira Tourer skrzynia automatyczna

Zafira

Ok. 40% nowych egzemplarzy wyjeżdża z automatem

z salonu Dixi-Car

MOKKA X ze skrzynia biegów automatyczną

Mokka / MOKKA X

Ok. 30% nowych egzemplarzy wyjeżdża z automatem

z salonu Dixi-Car

 

I te procenty ciągle rosną na rzecz automatów. Z popularnych modeli jeszcze Astra i Corsa.

Pierwsze miejsce tak naprawdę zajmował duży SUV Antara, ponad 50% sprzedaży z automatem. Czekamy na nową Antarę B.

 

 

Dlaczego ludzie wybierają droższą skrzynię automatyczną?

Komfort i bezpieczeństwo - silnik nie gaśnie, gdy "pomylimy się z biegami i sprzęgłem" - częste przy skrzyni ręcznej, gdy ruszamy spod świateł. Automat zawsze w takiej sytuacji zachowuje się bezbłędnie, ew. możemy go "pogonić" pedałem gazu.

Drugi powód - nie każdy lubi wachlować lewarkiem zmiany biegów, szczególnie gdy ma w perspektywie godzinny dojazd do domu w korku.

Trzeci - sytuacje szczególne - wyjeżdżamy z garażu podziemnego, albo na rampie w galerii handlowej - spory spadek - przy manualu stres, automat znów reaguje bezbłędnie.

 

Badanie brytyjskie: z automatem mniej stresu

mówi szef sprzedaży w Dixi-Car

W Wlk. Brytanii posadzono grupę kierowców do samochodów z manualami i drugą grupę - do automatów. Obie grupy opięto czujnikami mierzącymi stres za kierownicą. Domyślacie się, jakie były wyniki... Ci jadący automatem, doświadczali mniej stresu!

 

Mamy liczne relacje klientów, którzy przesiedli się do automatów i nie przewidują powrotu do manuala.

 

Jak zaczęliśmy sprzedawać automaty?

mówi szef sprzedaży w Dixi-Car

Automat zachwycił mnie w latach 90., gdy znajomy sprowadził z USA Hyundaia Elantrę. Sam wtedy jeździłem pf 126p ze skrzynią manualną. Dziś Insignię, Mokkę do jazd testowych staramy się mieć ze skrzynią automatyczną. Nasi handlowcy, biorąc taki samochód na wieczór do domu, "zarażają się" automatami, łatwiej im potem przekazać swoje własne "Wow" klientom.

 

 

Automat a tempomat aktywny

Z zaletami tempomatu (utrzymuje zadaną prędkość samochodu, np. na autostradzie) zapoznaje się coraz więcej klientów, ale nie wszyscy znają możliwości tempomatu aktywnego, szczególnie w tandemie z automatyczną skrzynią biegów. Otóż tempomat aktywny "jedzie za nas" w kolumnie samochodów, czyli jeśli kolumna zwalnia do 50 km/h, a na tempomacie mamy ustawione 90 km/h, to nasz samochód sam zwalnia, a potem sam przyspiesza. Tego nie potrafi zwykły tempomat.

Ale... o ile w skrzyni manualnej, jeśli jechaliśmy na "piątce", musimy zredukować bieg sami, tempomat tego nie zrobi za nas, to już przy skrzyni automatycznej i tempomacie aktywnym biegi się zmieniają same z piątki na czwórkę, trójkę i z powrotem na piątkę.

Jeszcze bardziej na korzyść automatu sprawa się ma, gdy poprzedzający nas samochód zatrzyma się, np. na światłach. Wtedy samochód ze skrzynią automatyczną sam zwolni do 0 km/h (zatrzyma się), a żeby ruszyć bądź muskamy stopą pedał gazu, bądź ręką dźwigienkę tempomatu na kierownicy. Samochód z automatem sam rozpędzi się do zadanej prędkości, np. 90 km/h.

Tempomaty aktywne były dostępne w Oplach od pewnego czasu, ale funkcja "pełnego stopu" pojawiła się np. w Insigni po face liftingu, czyli w 2013 r.

 

Z życia: Powrót z Mazur Insignią Automat + tempomat aktywny

mówi szef sprzedaży w Dixi-Car

"Luźny korek", kolumna samochodów z prędkością zmienną 40 - 90 km/h. Zadaję na tempomacie aktywnym 110 km/h. Mogę zdjąć buty i słuchać audiobooka, bo samochód jedzie sam za poprzedzającym autem. Jeśli tamten zwalnia do 40 km/h, moja Insignia sama zwalnia, a potem przyspiesza, utrzymując bezpieczny dystans.

 

 

Automat a holowanie przyczepy

Szczególnie ciężkiej, kempingowej. Będziemy często zmieniać biegi, szczególnie w Czechach, na Słowacji, w terenie górzystym. Z automatem holuje się przyczepę łatwiej, odpada nam wahlowanie lewarkiem.

Jaka kategoria prawa jazdy z przyczepą?

 

Specyfika automatów Opla

Opel ma w ofercie tradycyjne automaty, czyli hydrokinetyczne, 6-biegowe. Inaczej niż niektórzy konkurenci, którzy przeszli na tzw. skrzynie automatyczne DSG. Obydwa rodzaje skrzyni automatycznych mają wady i zalety, ale... koło dwumasowe występuje w DSG, a nie występuje w automatach hydrokinetycznych. Koło dwumasowe jest w zasadzie częścią eksploatacyjną - do wymiany średnio co 100 tys. km. Wymiana jest kosztowna.

Śmiemy bronić tezy, że automat Opla jest statystycznie mniej awaryjny niż skrzynia manualna wraz z jej elementami eksploatacyjnymi: ciernym sprzęgłem i kołem dwumasowym.

W automacie tradycyjnym nie "spalimy" sprzęgła, jak w manualu.

 

Czy automat warto do każdego modelu Opla?

Tak twierdzimy - do osobowych. I skrzynie automatyczne są dostępne od poręcznej Corsy do Insigni. W mniejszych modelach jest to tzw. skrzynia zautomatyzowana Easytronic, w cennikach oznaczona kodem "MTA", w odróżnieniu od "AT" - pełnego automatu. Prostsza budowa Easytonica i wymaga mniejszej dopłaty.

 

Z życia: Wielki uśmiech klientki

mówi szef sprzedaży w Dixi-Car

Pewna pani przyjechała do nas zastanawiając się nad kupnem Mokki. Zawsze jeździła manualem, więc chciała Mokkę z takąż skrzynią. Podczas jazdy testowej spytałem się, czy rozważa skrzynię automatyczną, której jestem od kilkunastu lat zwolennikiem i jednocześnie użytkownikiem. Pani na początku twierdziła, że nie, ale po namowach z mojej strony w stylu, że być może ma jedyną okazję przetestować jazdę samochodem ze skrzynią automatyczną, zgodziła się. Zabrałem ją na jazdę próbną większą Antarą z automatem. Klientka wróciła z wielkim uśmiechem na twarzy, tego samego dnia podpisała umowę na Mokkę z automatem, mówiąc, że właśnie z tego, w swoim przyszłym samochodzie, najbardziej się cieszy. Kilka miesięcy później, w czasie wizyty w naszym salonie, dziękowała mi, że ją namówiłem na automat i wspomniała o wielkim uśmiechu własnej siostry, której pożyczyła swojego SUVa, i która stwierdziła, że następny jej samochód też będzie ze skrzynią automatyczną

 

Zobacz też:

Jak wybrać skrzynię biegów: ręczna czy automatyczna?

 

 

Dzieje się

 

 

 

 

Masz pytanie?
Potrzebujesz ofertę?
Prosimy - Wypełnij formularz!
Czekamy niecierpliwie!


Jeśli odpowiesz na poniższe pytania, otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź lub korzystniejszą ofertę:

Prowadzę działalność gospodarczą
Czy należysz do jednej z preferowanych grup (np. lekarz, policjant, wojskowy, nauczyciel, taksówkarz - lista)?
Czy chcesz pozostawić używany samochód w rozliczeniu?
Czy chciałbyś odbyć jazdę testową?
Czy planujesz skorzystać z kredytu/leasingu?
 
Cyfrą. Pole obowiązkowe.

Naciskając przycisk "Wyślij" potwierdzasz zapoznanie się z treścią Informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych.

 

 

Streszczenie: opel, automat, skrzynia biegów automatyczna, insignia, zafira, mokka, aktywny tempomat

 

 

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka Automatu. Mamy to!

02.2023

Lewarek zmiany biegów automatu, podgrzewane fotele, usb, start stop, ładowarka indukcyjna

78% Kupujących nowe auto wg Otomoto szuka auta z automatyczną skrzynią biegów. Mamy to! SsangYong to producent SUV‑ów i crossoverów z Korei. Każdy z modeli jest dostępny z automatem. Na wyprzedaży rocznika 2023 rabat do 25 000 zł.

I mamy te samochody - są w salonie Dixi-Car od ręki. SsangYong odnotował w Polsce w 2022 roku 400-procentowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, premiera 2023 - nowy Torres - został pokazany w Polsce jako pierwszym kraju w Europie.

Duża marka koreańska w Polsce. Na dodatek specjalizująca się w samochodach z automatycznymi skrzyniami biegów. Zgodnie z preferencjami kupujących nakreślonymi przez Otomoto na podstawie wyszukiwań w tym portalu.

SsangYong to najstarszy producent SUV-ów i crossoverów z Korei, a samochody nowe mają korzystne ceny i 5 lat gwarancji (na Torresa - 10 Lat Gwarancji). Dodatkowo opcje 4WD, Automatyczna skrzynia, LPG (instalacja dedykowana do samochodu przez importera).

Źródło: Szukamy tanich, używanych samochodów i marzymy o nowych SUVach - OTOMOTO prezentuje motoryzacyjne trendy z 2022 roku. Otomoto.pl 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Lepsze rabaty od maja. SsangYong od 85 890 zł. Korando - 20 szt. do wyboru. Cena nie jest przeszacowana. Torres 14 szt. cena od 125 900 zł. Fabryczne LPG 0 zł