Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Nowe Kombi Opel: porównanie

 

Kombi Opel: Astra V

Najnowsze kombi Opla, czyli Astra V SportsTourer.

Opel ma w sprzedaży salonowej dwa Kombi: AstręInsignię. Porównujemy ich użyteczność, wyjaśniamy termin "SportsTourer", a nawet przypominamy o innych modelach Opla, które mają w nazwie "Kombi", ale kombiakami nie są...

 

Kombi a SportsTourer

To samo. "SportsTourer" to nazwa handlowa oplowych kombi, poczynając od Insigni, czyli rocznika 2008. Wcześniej kombi było nazywane "Kombi" (np. Vectra C Kombi nie była sportstourerem). SportsTourer najpierw pisało się razem, ale gdzieś od 2015 r. nawet Opel zaczął pisać rozdzielnie - Sports Tourer. Cel takiej nazwy - podkreślić rekreacyjny, z osiągami charakter pojazdu, zamiast skojarzeń z samochodem do pracy. Za nazwą podążają kształty nadwozia sportsturerów-kombi, tzn. udają hatchbacki (bez nawisu za tylną osią; linia dachu opadająca ku tyłowi; szyba tylnej klapy pochylona a'la hatchback).

 

 

Astra Kombi, SportsTourer

Top pod względem pojemności bagażnika, to dziś nowa Astra V kombi. Od 540 do 1630 litrów to więcej niż w Insigni. Maksymalna wartość przy położonym oparciu tylnej kanapy i załadunek po linię dachu. Dla porównania hatchback: 370-1210 litrów.

W Astrze IV SportsTourer bagażnik ma 500-1550 l. Dla porównania w Astrze Sedan, pojemność bagażnika wynosi 460-1010 l, a w hatchbacku (Astra J 5-drzw.) - 370-1235 l. Astr IV szukaj wśród używanych.

 

 

Test Astry IV Kombi

 

 

Insignia Kombi, SportsTourer

Pojemność bagażnika od 540 do 1530 litrów, ta ostatnia wartość przy położonym oparciu tylnej kanapy i załadunek po linię dachu. Dla porównania sedan: 500-1015 litrów, 5-drzw. liftback: 530-1470 l. Mowa o Insigni A Kombi (produkowana od 2008 r., face lifting w 2013 r., sprzedaż nowych zakończy się w połowie 2017 r., używane w ciągłej ofercie). Od 2017 r. w sprzedaży jest nowa Insignia B Kombi.

Insignia kombi jest dostępna również w wersji uterenowionej, napęd 4x4, podniesione zawieszenie, trudne do zarysowania plastiki na burtach - pod nazwą Country Tourer (tu już pisowania oddzielnie od początku). Edycja "Country" nie zdobyła jednak wielkiej popularności - po co ją kupować skoro "zwykła" Insignia kombi też może mieć napęd 4WD, a sporo tańsza - może myślą klienci?

Na naszym teście Insigni Sports Tourer, film poniżej, od minuty 1:55 pokazujemy zagadanienia stricte dot. kombi, tzn. tylną kanapę, bagażnik.

 

 

 

Porównanie bagażników Kombi Opla i zamienników (minivan, suv)

Model pojemność bagażnika pojemność bagażnika przy położonym oparciu kanapy i załadunek po linię dachu
Astra V kombi 540 litrów 1630 litrów

Astra IV kombi

sprawdź wśród używanych

500 l 1550 l
Insignia B kombi 560 l 1665 l
Insignia A kombi 540 l 1530 l
Alternatywy wobec kombi
Zafira C minivan 710 l 1860 l
Crossland crossover 410-520 l 1255 l
Meriva minivan 400 l 1500 l
Mokka suv 356 l 1372 l

 

 

 

Kto kupuje dziś kombi?

W salonie Dixi - firmy, również właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Klienci detaliczni - rzadko. Klient detaliczny chce samochód modny, czyli suv-a. A Mokka (z bagażnikiem 356 - 1372 l, czyli dużo mniejszym niż w Astrze V Kombi) wygrywa z Astrą Kombi wyglądem.

Dopłata do kombi versus hatchback to ok. 4 tys. zł przy Astrze V i ok. 5 tys. zł przy Insigni.

 

Jeśli nie kombi, to co?

Minivan albo suv.

Np. minivan Zafira C ma bagażnik 710-1860 l, czyli większy nawet niż kombi. Niestety minivany są w Polsce Anno Domini 2015-16... niezbyt modne. Ludzie wolą suv-y.

Więc drugą propozycją będzie SUV Mokka. Bagażnik się nie umywa ani do kombi, ani do van-ów, ale ma niepodważalną zaletę - modny wygląd. My tego nie rozumiemy, szczególnie jeśli klient kupuje "suv-a" z napędem na przednią oś... Warto rozważyć choćby Merivę - bagażnik 400-1500 l, extra korzystna cena. Warto dodać, że zarówno Mokka, jak i Meriva to w rzucie z góry taka sama "skala" samochodu, podobne rozmiary, a cena Merivy wyraźnie korzystniejsza.

Jednak producent zdaje się iść klientom na rękę, i Crossland X (następca Merivy), w sprzedaży od 2017 r., będzie przypominać SUVa.

 

Vivaro, Movano Kombi

Wspomnieć wypada o jeszcze innych "kombi" w gamie Opla, czyli Vivaro Kombi i większym Movano Kombi, gdzie "Kombi" to nazwa handlowa, a nie kształt nadwozia, bo to busiki.

 

Zobacz też:

Jakie nadwozie wybrać: 3d, 4d, 5d, a może minivan?

 

 

Masz pytanie?
Potrzebujesz ofertę?
Prosimy - Wypełnij formularz!
Czekamy niecierpliwie!


Jeśli odpowiesz na poniższe pytania, otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź lub korzystniejszą ofertę:

Prowadzę działalność gospodarczą
Czy należysz do jednej z preferowanych grup (np. lekarz, policjant, wojskowy, taksówkarz, niepełnosprawny - lista)?
Czy chcesz pozostawić używany samochód w rozliczeniu?
Czy chciałbyś odbyć jazdę testową?
Czy planujesz skorzystać z kredytu/leasingu?
 
Cyfra lub słownie. Pole obowiązkowe.

Naciskając przycisk "Wyślij" potwierdzasz zapoznanie się z treścią Informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych.

 

 

 

Dixi-Car drugim dealerem w Polsce!

12.2020

Salon Opel Corsa F, sprzedawcy, maseczki

W roku 2020 Dixi‑Car przeskoczył z czwartej na drugą pozycję wśród dealerów OPEL w Polsce, pod względem liczby sprzedanych nowych samochodów (osobom prywatnym i klientom firmowym - auta osobowe i dostawcze). Są to dane za styczeń‑listopad 2020.

Po 11 miesiącach 2020 Dixi‑Car jest również:

  • drugim dealerem w Polsce pod względem sprzedaży do dużych flot
  • trzecim dealerem w Polsce w kategorii samochody dostawcze

Stoimy na pudle - w trudnym roku ;)

Więcej statystyk 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Wyprzedaż rocznika 2022, Rabat, SsangYong