Warszawa (22) 716 30 20

Radom (48) 360 98 26

Ople z AdBlue. Teoria i praktyka

Wlew AdBlue pod klapką wlewu paliwa

Niebieska nakrętka wlewu AdBlue w Oplach znajduje się prawie zawsze pod klapką wlewu paliwa.

Minęło kilka lat od wprowadzenia płynu AdBlue do Opli. AdBlue to mocznik w płynie (podobny do tego, który dosypujemy do kompostu na działce) został wymuszony przez normę emisji Euro 6, dotyczy większości Diesli - tych, w których jest katalizator SCR tlenków azotu. W benzynach i niektórych mniejszych silnikach Diesla AdBlue nie ma zastosowania. Obecność AdBlue w Oplu poznajemy po niebieskiej "nakrętce" pod klapką wlewu paliwa, tuż obok wlewu ropy. Importer też się musiał nauczyć AdBlue i zebrał garść praktycznych informacji...

 

 

2023: Komunikat o niemożności uruchomienia silnika za ... kilometrów

Pisze doświadczony użytkownik silnika 2.0 BlueHDi koncernu Stellantis:

—Samochody koncernu Stellantis z AdBlue, z silnikiem 2.0 BlueHDi, mogą wyświetlać komunikat o niemożności uruchomienia silnika. To wina zbiornika zintegrowanego z pompą płynu AdBlue, która ulega uszkodzeniu. Jak nie dopuścić do pojawienia się tego problemu? Przede wszystkim dolewać płyn częściej, aby w zbiorniku nie dochodziło do spadku poziomu AdBlue do ilości minimalnej, szczególności w zimie (wtedy płyn lubi się krystalizować, cząsteczki zapychają pompę) oraz stosować dodatki do AdBlue przeciw krystalizacji (my dodajemy - np. preparat Tunap 988 lub Tunap 986).

Zobacz też nasz serwis pogwarancyjny marek Stellantis.

 

2023: Na wyświetlaczu kierowcy utrzymuje się pozostały (niski) poziom AdBlue - po dolaniu płynu w ASO

Po dolaniu AdBlue, Insignia 2.0 CDTi

Insignia 2.0 CDTI '2021 - po dolaniu AdBlue przez do 10 kilometrów na wyświetlaczu DIC utrzymuje się wskazanie poziomu płynu sprzed dolania.

Albo taka sytuacja: po uzupełnieniu AdBlue przez ASO Opla na wyświetlaczu utrzymuje się dotychczasowy, niski poziom AdBlue sprzed uzupełnienia, jak na zdjęciu. Czy w takim razie serwis dolał AdBlue? —Tak! Układ się sam skalibruje do 10 kilometrów - mówi szef Biura Obsługi Klienta serwisu OPEL Dixi-Car Warszawa.

 

2021: Komunikat "Uzupełnij poziom AdBlue"

W najnowszych Dieslach Opla, po dolaniu niewielkiej ilości płynu AdBlue - poniżej 5 litrów - na desce rozdzielczej może utrzymywać się komunikat "Uzupełnij poziom AdBlue". Dotyczy to tylko modeli Opla z silnikami spełniającymi nowszą normę Euro 6.3, natomiast nie dotyczy starszych silników Euro 6.2 (Euro 6d-Temp). Jak sobie poradzić?

  • zalecamy jednorazowo dolewanie ok. 10 litrów (lub więcej) AdBlue
  • po dolaniu AdBlue, przy pierwszym uruchomieniu silnika, trzeba poczekać co najmniej 5 sekund między włączeniem zapłonu a uruchomieniem silnika. W tym czasie system się resetuje, a komunikat 'Uzupełnij poziom AdBlue' znika

Dlaczego uporczywy komunikat "Uzupełnij poziom AdBlue" dotyczy tylko nowszych jednostek wysokoprężnych, tych spełniających normę emisji Euro 6.3? W zbiornikach zastosowano tu ultradźwiękowy czujnik poziomu i jakości płynu AdBlue. W autach z silnikami Euro 6.2 jest pływak. Nowsze egzemplarze pojazdów spełniających normę Euro 6.3 mogą mieć nawet naklejkę '=> + 10 L MIN' pod klapką wlewu paliwa.

Czy zbiornik przyjmie jednorazowo 10 litrów AdBlue? Zbiornik ma pojemność np. w Corsie F i Crosslandzie - 15 litrów, w Grandlandzie X i Combo E - 17 l, w Vivaro C i Zafirze Life - 22,5 l, w Vivaro B - 22,2 l. Dolanie AdBlue można zlecić przy serwisie w Dixi‑Car.

 

2017: AdBlue po 2 latach doświadczeń

Tankowanie AdBlue do Opla Zafiry

Nalewanie fabrycznego AdBlue General Motors do Opla Zafiry. Można stosować AdBlue dostępny na stacjach benzynowych.

Od ok. lutego 2017 Opel już lepiej informował klienta kupującego nowy samochód z AdBlue (w praktyce w Polsce Insignię A z silnikiem 2.0 CDTI, ew. Zafirę z Dieslem 1.6/2.0 CDTi). Klient, wraz z nowym samochodem, otrzymywał w salonie ulotkę - patrz pdf poniżej - oraz kanister z 5 litrami AdBlue i wężem do przelewania. Ew. klient mógł wybrać zestaw 2 l + 2 l z wężem, jeśli wygodniejszy. Wymieniony "gift" dotyczył tylko samochodów z roku modelowego 2017. Ci, którzy wcześniej kupili w salonie nowego Opla z tego roku modelowego, wymagającego AdBlue, mogli być zapraszani po odbiór powyższego zestawu i tylko od ich dobrej woli zależało, czy z okazji skorzystali. Oczywiście zestaw był gratis. I można go było odebrać w innym autoryzowanym serwisie niż się kupiło samochód. Ta akcja się już zakończyła - kto odebrał, ten zyskał.

pdf Ulotka AdBlue dołączana do nowych samochodów

pdf Pytania i odpowiedzi

 

Czy układ AdBlue w Oplach jest taki sam bez względu na rocznik?

Nie. Od rocznika modelowego 2017 (produkcja od połowy 2016 r.) osobowe Ople zużywają więcej AdBlue, bo udoskonalono system (samochody są jeszcze "czystsze"). Czyli: te z roku modelowego 2016 (produkcja do połowy 2016 r. kalendarzowego) zużywają mniej. Należy jednak pamiętać, że AdBlue kosztuje niewiele, a zużywane "ilości" nie rzucają na kolana. W tabeli pokazujemy zużycie dla udoskonalonego systemu, czyli od roku modelowego 2017.

 

Tabela. Zużycie AdBlue Opli od roku modelowego 2017

  Pojemność zbiornika AdBlue

Zużycie AdBlue
/1000 km *

Maksymalny przebieg na pełnym zbiorniku **
Zafira
1.6 CDTI
8 l 1,2 l 6500 km
Zafira
2.0 CDTI
2,0 l 4 000 km
Cascada
2.0 CDTI
Insignia
2.0 CDTI

* Zużycie uzależnione jest m.in. od stylu jazdy kierowcy i obciążenia pojazdu.

** Po przejechaniu tego dystansu zbiornik płynu będzie całkowicie pusty, co oznacza konieczność uzupełnienia go do pełna.

 

Kontrolka AdBlue na desce

Lampka AdBlue, zegary Insigni

Żółta lampka AdBlue na zegarach Insigni A, zaznaczona białą strzałą.

 

Lampka AdBlue, deska Insigni

Zbliżenie na żółtą lampkę AdBlue na desce Insigni A. Lampkę wskazuje biała strzałka.

Uzupełnianie płynu AdBlue® w samochodach wyposażonych w technologię BlueInjection należy wykonać po maks. 4 000-6 500 km, w zależności od modelu, silnika i stylu jazdy kierowcy. Każdy zbiornik AdBlue® wyposażony jest w czujniki aktywujące powiadomienia o niskim poziomie płynu, wyświetlane w 3 fazach:

  1. Gdy pozostały zasięg = 2 400 km (lub mniej, w zależności od zużycia paliwa), kontrolka ostrzegawcza zaświeci się jednorazowo na kilka sekund na panelu wskaźników
  2. Gdy pozostały zasięg będzie mniejszy niż 1 750 km, kontrolka ostrzegawcza zaświeci się przy każdym uruchomieniu silnika,
  3. Gdy pozostały zasięg będzie niższy niż 900 km, kontrolka ostrzegawcza będzie świecić stale, do czasu uzupełnienia zbiornika do pełna.


Pusty zbiornik AdBlue® należy uzupełnić do pełna, aby uruchomić silnik.

  • Przy pozostałym przebiegu mniejszym niż 900 km, system wyświetla powiadomienie ostrzegawcze oznaczające konieczność uzupełnienia płynu AdBlue®. W przeciwnym wypadku, system unieruchomi całkowicie silnik.
  • W tej sytuacji zbiornik należy uzupełnić przynajmniej 5 litrami płynu AdBlue®.
  • Całkowite opróżnienie zbiornika z płynu AdBlue® spowoduje unieruchomienie silnika.

Czy można uzupełniać zbornik z AdBlue wcześniej - zanim pojawią się jakiekolwiek komunikaty? Oczywiście tak.

 

Uzupełnianie zbiornika AdBlue

Wlew płynu AdBlue® znajduje się w większości Opli obok wlewu paliwa (wyjątek: Antara – w niej wlew mamy w bagażniku, za progiem załadunkowym)

  • Zakrętka wlewu jest kolorowa (niebieska) i można ją łatwo odkręcić.
  • Płyn można uzupełnić za pomocą wszystkich dostępnych pojemników z pasującą końcówką, przeznaczonych do aut osobowych. Można również skorzystać z pompki do AdBlue® dedykowanej dla aut osobowych i dostępnej na wybranych stacjach benzynowych. Nie należy stosować pompek przeznaczonych dla ciężarówek i aut dostawczych.
  • Jeśli niewielkie ilości AdBlue® dostaną się na karoserię, wystarczy ją przetrzeć i w razie potrzeby spłukać wodą.

Lepszy zbiornik 5-litrowy z AdBlue, czy może wystarczy 2-litrowy? Bezpieczniejszy jest zbiornik 5-litrowy, bo tyle co najmniej trzeba wlać, żeby skasować komunikat na desce o zasięgu poniżej 900 km.

 

 

2015: pisaliśmy, gdy wprowadzano AdBlue do Opli

 

Silnik 2.0 Diesel 170KM z technologią AdBlue

Silnik 2.0 CDTI 170KM - spełnia normę emisji Euro 6

 

Nowy, flagowy Diesel Opla 2.0 CDTi 170KM wejdzie do sprzedaży wiosną 2015, początkowo w modelach Insignia i Zafira Tourer.

Jego osiągi zachwycają, ale dla wielu elektryzującą informacją jest wykorzystanie w tym silniku katalizatora tlenków azotu SCR, który z kolei wymaga dolewania AdBlue. Co to jest i co oznacza dla właściciela takiego samochodu?

 

 

Kilka słów o nowym silniku 2.0 CDTi 170KM AdBlue

  • Premiera w Insigni i Zafirze Tourer: 2.0 CDTI 125 kW/170 KM
  • Większa moc i moment obrotowy przy zredukowanym zużyciu paliwa
  • Mniejszy hałas i wibracje (niż w jednostce 2.0 CDTi 163 KM))
  • Spełnia normę emisji Euro 6. W zakresie redukcji tlenków azotu dzięki wtryskiwaniu płynu AdBlue i katalizatorowi SCR (ang. Selective Catalytic Reduction - selektywna redukcja katalityczna)

Szczególnie moment obrotowy rzuca na kolana: aż 400 Nm już przy 1750 obr./min.-1. A wiemy, że większy moment obrotowy to lepsze przyspieszenie, łatwiejsze wyprzedzanie. W poprzedniku - dieslu 163KM moment wynosił 350 (chwilowo 380) Nm. Nawiasem mówiąc: 400 Nm ma dotychczas topowy silnik 2.0 CDTi BiTurbo 195KM.

Przyspieszenie 0-100 km/h również lepsze: spada z 9,5 sek. (2.0 CDTI 163 KM) do 9,0 sek. (wersja 170KM).

Sama konstrukcja silnika 170KM jest mocno zmodyfikowana w porównaniu z dotychczasową wersją 163KM - nowe komory spalania, zmieniony profil kanałów przy gniazdach zaworów wlotowych, nowy system wtrysku (ciśnienie 2000 bar i do 10 wtrysków na cykl pracy tłoka). Ciekawostką jest turbina VGT (ang. variable geometry turbocharger) o zmiennej geometrii z elektrycznym aktuatorem (dotychczas był pneumatyczny) - elektryczny daje o 20% szybszą reakcję na dociśnięcie pedału gazu. Aby tak zaawansowana turbosprężarka była trwała, jest chłodzona cieczą i ma swój własny filtr oleju.

Serwis Dixi-Car otrzymał od klienta pytanie, gdzie dokładnie znajduje się tenże filtr oleju turboskprężarki i czy filtr ten polega okresowej wymianie. Otóż: śruba mocująca przewód zasilający turbosprężarki jest tzw. przelotowa, zawiera sito wbudowane na stałe. Rozwiązanie to należy traktować jako tzw. przepływowy układ zabezpieczający przed wnikaniem ew. zanieczyszczeń. Układ ten nie polega okresowej wymianie.

 

 

Etykieta płynu AdBlue Kontrolka AdBlue na desce rozdzielczej Wlewanie płynu AdBlue do samochodu

Fot. Etykieta płynu AdBlue, kontrolka mocznika na desce rozdzielczej, wlewanie AdBlue do samochodu (wlew jest pod jedną klapką z wlewem paliwa).

 

 

Dlaczego AdBlue?

Z powodu normy emisji Euro 6. Od 1 września 2014 Opel nie może homologować nowych pojazdów niespełniających Euro 6. Dotychczasowa seria Diesli 2.0 o mocach 110-163 KM spełniała normę Euro 5.

AdBlue pozwala znacznie zredukować emisję tlenków azotu NOx (powodują kwaśne deszcze niszczące rośliny, elewacje budynków) - a to właśnie na tlenki azotu kładzie nacisk norma Euro 6. W Euro 5 silnik mógł emitować 180 mg/km, w Euro 6 - już tylko 80 mg/km.

Od 1 września 2015 r. klient nie będzie mógł zarejestrować nowego samochodu niespełniającego Euro 6.

 

Czy AdBlue spala się z paliwem?

Nie. AdBlue nie jest wtryskiwane z paliwem do silnika (jak choćby "zimowe" dodatki uszlachetniające olej napędowy)...

AdBlue jest wtryskiwane do układu wydechowego, dzięki czemu w tzw. katalizatorze SCR wbudowanym w rurę wydechową dochodzi do przekształcenia większości tlenków azotu w azot (dominujący składnik atmosfery) i wodę.

 

 

AdBlue - co to jest i czy kłopot dla kierowcy?

Płyn AdBlue. Kanister, zbiornik, dystrybutor.

Płyn AdBlue można kupić w pojemniku, a także na stacji benzynowej z dystrybutora. Fot. Ecohaulage

AdBlue to nazwa handlowa wodnego roztworu mocznika (stężenie 32,5%). Preparat znany od dawna z ciężarówek. Tylko do Diesli. Nie pachnie. Ale jest korozyjny - trzymamy go w pojemniku producenta, wlewamy tylko do odpowiedniego wlewu w samochodzie.

Na AdBlue jest w samochodzie oddzielny zbiornik, a jego wlew w większości aut znajduje się pod klapką obok wlewu paliwa. AdBlue zużywa się niewiele - ok. 4-5% ilości spalanego paliwa.

Np. jeśli samochód potrzebuje 5 l oleju napędowego na 100 km, to zużyje na ten dystans ok. 0,25 l AdBlue. Cena litra AdBlue to na dziś (jesień 2014) ok. 2 zł. Czyli na 100 km AdBlue kosztuje kierowcę ok. 0,5 zł.

AdBlue produkuje się i w Polsce, i w Europie. Ceny w Polsce zrównały się z europejskimi.

Ponieważ AdBlue krystalizuje przy -11,5 st. C, zbiornik w samochodzie jest ogrzewany.

 

 

Gdzie kupić AdBlue?

Na stacji benzynowej, u dealera Opla, w sklepie internetowym. Opel zakłada, że AdBlue będzie dolewane tylko w czasie przeglądów okresowych, bo jego zużycie jest tak niewielkie.

AdBlue w sklepie Dixi-Car

 

 

Czy jest alternatywa dla AdBlue?

Tak. W mniejszych Dieslach katalizatory pojemnościowe. Wyłapują one tlenki azotu, magazynują i co jakiś czas dopalają je. W Oplu są to Diesle 1.6 CDTi, np. w Astrze V.

Wkrótce Diesle 1.6 CDTi będą dominować w popularnych (średnia półka cenowa) wersjach Insigni - patrz punkt "Kalendarz" poniżej.

Technologia SCR + AdBlue jest opłacalna w dużych Dieslach. W mniejszych Dieslach bardziej opłacalne są katalizatory pojemnościowe tlenków azotu. W dużych Dieslach zastosowanie katalizatora pojemnościowego spowodowałoby znaczny wzrost zużycia paliwa (potrzebnego na okresowe dopalanie tlenków azotu).

Inną alternatywą jest zakup samochodu z silnikiem benzynowym. Te łatwiej spełniają normy emisji, np. norma Euro 6 jest już dziś (na prawie rok zanim zacznie obowiązywać przy rejestracjach nowych aut) spełniana przez większość silników benzynowych Opla.

 

 

AdBlue a filtr DPF

AdBlue współpracujące z katalizatorem SCR nakierowane jest na redukcję tlenków azotu.

Filtr DPF wychwytuje i dopala cząstki stałe sadzy.

Są to dwa różne układy, każdy z nich służy innemu celowi. Ich wspólną cechą jest, że są wbudowane w układ wydechowy niektórych nowoczesnych Diesli. W Dieslu 2.0 CDTi 170KM Opla otrzymasz oba układy.

 

Kalendarz

Diesle 163KM i 170KM

Pierwsze Diesle Opla 170KM z AdBlue (na polski rynek) będą się produkować w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. W tym okresie równolegle będą nadal produkowane silniki wysokoprężne 2.0 163KM bez AdBlue, ale tylko w parze z automatyczną skrzynią biegów.

W okresie maj-sierpień 2015 nie będzie już produkowany Diesel 2.0 CDTi 163 KM, choć przez pewien czas będzie jeszcze oferowany w salonach.

Diesel 170KM będzie wyraźnie droższy niż Diesel 163KM z uwagi na dodany układ dozujący AdBlue i katalizator tlenków azotu SCR.

 

Diesle 2.0 o mocach 110 - 140KM

Insignie z tymi silnikami będą produkowane do kwietnia 2015 r. Od maja Diesle 2.0 o mocy do 140 KM znikną z linii produkcyjnych, choć przez pewien czas będą wciąż dostępne w salonie. Zastąpią je silniki wysokoprężne 1.6 CDTi o mocy 120KM lub 140KM.

 

Diesle 1.6 95KM, 125KM, 145KM

To silniki Vivaro, spełniające normę Euro6, dostępne w samochodach wyprodukowanych od poł. 2015 r. (rok modelowy 2016 Vivaro). Też wymagają dolewania AdBlue. Dane tych silników. Więcej o Euro 6 w dostawczych.

 

Diesel 2.0 BiTurbo 195KM

Pytanie o przyszłość wersji 195KM - polski importer na razie enigmatycznie pisze, że w 2015 r. przyjmuje tylko zamówienia flotowe na Insignię z tym silnikiem.

 

Do kiedy trzeba zarejestrować nowy samochód Opel z Dieslem 2.0 o mocy 110 - 163KM?

Do 31 sierpnia 2015 r., czyli do momentu, do którego można rejestrować nowe samochody spełniające normę emisji Euro 5.

 

Diesle w dostawczych Oplach

Sytuację z Euro 6 opisujemy tu.

 

 

Zobacz też:

Serwis układu AdBlue

Dane techniczne Insignia z Dieslem 170KM AdBlue

Norma Euro 6 w dostawczych

Normy Euro od 1 do 6

 

 

grudzień 2014

 

 

Poradnik Kupującego

Zakup nowego samochodu

Na którą oś wybrać napęd - przednią czy tylną (gama SsangYong)?

Który napęd wybrać: PHEV, elektryk, diesel, czy benzyna?

 

Czy Opel jest dobrą marką dla klienta indywidualnego?

Praktyka eksploatacji auta na prąd

Gama elektrycznych Opli

Ile się czeka na nowy samochód?

Czy samochody zdrożeją [taniej nie będzie]?

Trzy cylindry. Dobrze czy źle?

Jak wybrać kolor samochodu?

Czy doposażyć samochód w pakiet?

Który silnik wybrać?

Czy mały samochód jest tańszy w eksploatacji niż duży? Jaka klimatyzacja - ręczna czy climatronic? Jaka skrzynia biegów: automat, manual?
Nowy czy używany samochód - odwieczne pytanie Jaki samochód dla profesjonalisty? Dlaczego lekki samochód do miasta (o spalaniu)?
Felgi kół - jakie wybrać? Ubezpieczenie od dealera - czy warto? Które nadwozie? 3d, 4d, 5d, kombi, suv, a może minivan?
Samochody naszych klientów Rok produkcji, modelowy, data pierwszej rejestracji - czym się kierować? Samochód po powodzi: jak rozpoznać i czy warto?
AdBlue - czyli co oznacza Euro6?,
Euro6 a dostawcze
eCall, OpelConnect Czy polować na samochód podemonstracyjny?
ABS, ESP, tempomat, czujniki parkowania - czy warto? Sekrety wyprzedaży rocznika Jak popularny jest Opel w Polsce? Garść statystyk
Trendy na polskim rynku. Jaki będzie za kilka lat? Android Auto, Apple CarPlay a Opel Gniazdko 230V w samochodzie
Czy samochody zdrożeją? SUVy Opla Automaty w Oplach
Napęd 4x4 w Oplach Kombiaki Opla
Fabryki Opla Ople produkowane w Polsce Najtańszy nowy Opel
Sportowe Ople Nowy Opel na raty Ile kosztuje Opel?
Różnice między latami modelowymi Nowe auto na abonament Busy i minivany Opla

Czy Opel jest niemiecki?

A może francuski?

Modele dla rodzin

Rodziny 2+2, 2+3

Hatchbacki Opla - porównanie
Katalogi Opel - kopalnia wiedzy

Jak kupować samochód [Komiks]?

Wszystkie odcinki poradnika

 

 

BAIC 7 - już umawiamy jazdy testowe. Zapraszamy!

03.2024

BAIC Beijing 7 samochód demonstracyjny
BAIC Beijing 7 samochód do jazdy testowej

Jest samochód demonstracyjny! Zarejestrowaliśmy BAIC Beijing 7 Turbo 177KM z 7‑biegową skrzynią DSG. Gotowy do jazdy testowej.

A dlaczego warto odbyć jazdę próbną przed podpisaniem umowy zakupu samochodu? Klienci, którzy byli u konkurencyjnej marki MG, zauważają zrywność Baików i szybszą automatyczną skrzynię dwusprzegłową, względem modeli konkurencji. Więcej w materiale BAIC czy MG.

Tel. 22 716 30 20. Autoryzowany dealer BAIC Warszawa. Zapraszamy!

Umów datę i godzinę testu

Ceny BAIC 7

Warszawa

Radom




 

 

Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

KGM SsangYong Wyprzedaż rocznika 2024