Czy kupić nowy samochód w 2022 2023? [Taniej nie będzie]

Ogłoszenie

Czy kupić nowy samochód w 2022? A może poczekać do 2023, bo wcale nie będzie drożej?

Rozmowy z prezesem Dixi‑Car oraz z Szefem Sprzedaży o tym, jak zmieniały się ostatnio ceny nowych samochodów oraz jak będą zmieniały się w najbliższych miesiącach i latach.

 

Wyprzedaż OPEL Dni Niemieckiej Doskonałości

Ogłoszenie

Update: listopad 2022

Jak kupować nowy samochód Jesienią 2022?

Kilka obserwacji szefa sprzedaży:

—Jeśli masz gotówkę, albo zaciągasz mały kredyt, jest to dobry czas na zakup nowego samochodu. Pomimo wcześniejszych podwyżek cen, samochody dalej drożeją.

W Dixi‑Car mamy ok. 40 nowych samochodów od ręki!

 • Samochody nadal drożeją, pomimo wcześniejszych podwyżek i normalizacji już łańcuchów dostaw. Jest to wciąż dobry czas na zakup nowego samochodu, żeby wygrać z inflacją.
 • Szczególnie jeśli kupujesz za gotówkę lub na mały kredyt.
 • W naszej ocenie spirala inflacyjna i słabość złotówki utrzymają się w średnim okresie i szacujemy prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen nowych samochodów jako duże.

Przy podejmowaniu decyzji, warto wziąć pod uwagę również to, o czym pisaliśmy wcześniej w 2022 roku:

 • Są do wyboru nowe samochody z czterema rodzajami napędu: benzyna, diesel, ładowana z gniazdka hybryda i elektryki. Dla każdego coś, i frajda z jazdy, w zależności od potrzeb i przeznaczanej na samochód kwoty. Nigdy wcześniej nie było takiej możliwości dopasowania samochodu do preferencji kupującego. Który napęd wybrać?
 • Diesle mają swoich klientów - ludzi jeżdżących dużo w trasy, drogi szybkiego ruchu, autostrady. Tu diesel jest niezrównany w kwestii ekonomii eksploatacji i wręcz strategicznie jest dobrym wyborem.
 • PHEV (hybryda ładowana z gniazdka) jest idealnym rodzajem napędu dla osoby jeżdżącej głównie po mieście, a od czasu do czasu w trasę. Dlaczego?
 • Elektryk - jeśli jeździsz prawie tylko po mieście i na drugi samochód w rodzinie, a jaka frajda z jazdy!
 • Klient otrzymuje w Dixi-Car atrakcyjną cenę nowego samochodu. Inflacja jest powyżej oprocentowania lokat bankowych. Złoty polski jest słaby względem Eur i Usd. Te dwa czynniki to wciąż presja na wzrost cen samochodów.
 • Konkretni klienci kupują w Dixi-Car na jednej wizycie. Możliwy szybki odbiór. Zapraszamy!

Lista samochodów

Wywiad: Czy kupować w 2022 czy może czekać do 2023 [Taniej nie będzie]?

 

 

Jak wygląda sytuacja na rynku na przedwiośniu 2022?

luty 2022

Jeśli chcesz samochód z silnikiem spalinowym, im szybciej tym lepiej.

Nic nie zapowiada, by trend cenowy się zmienił. Kto kupił używany samochód rok temu, wie, że dziś taki samochód jest droższy. Rosną ceny komponentów do produkcji. Samochodów nowych brakuje, producenci niechętnie dają upusty. Postępuje downsizing - eliminowane są z oferty takie silniki, jak 1.6 benzyna w Oplu Grandland. W zamian - hybrydy i elektryki. W niektórych dużych modelach - u Opla są to Vivaro osobowe, Zafira Life, Combo Life - jest już tylko napęd elektryczny.

Dlatego - jeśli chcesz nowy samochód z silnikiem spalinowym - nie ma na co czekać.

Wyjście z kryzysu dostaw przewidujemy ok. 2023 roku, najwcześniej pod koniec 2022. Np. dziś wiemy, że do końca 2022 w niektórych modelach jest problem z dostępnością czujników parkowania. Montujemy te czujniki akcesoryjne, na miejscu w serwisach Dixi-Car. Jakieś światełko w tunelu jest - np. w styczniu 2022 dostaliśmy tylko 9 nowych samochodów, w maju ma być dostawa 40 sztuk. Ale to są i tak liczby mniejsze niż przed pandemią. Coś w fabrykach zaczyna się układać, ale rynek polski jest mało dochodowy dla producentów.

Rozważam hybrydę lub elektryka...

Tendencja w kierunku elektryków nie zaniknie. Coraz więcej klientów znajduje sobie jakąś furtkę do hybrydy lub elektryka, np. montują fotowoltaikę, gniazdko na wspólnotowym parkingu. Ci, którzy się przesiedli do elektryka wskazują na:

 • psychika - "stoję w korku, nic nie spalam", "aż chce się jeździć", "przy fotowoltaice jazda za darmo"
 • przy przesiadce np. z elektrycznej Mokki-e do spalinowej Insigni subiektywne wrażenie "zepsutego" samochodu (spalinowego)

Czy zakup samochodu spalinowego dziś jest bezpieczny na 10-20 lat?

Większość ludzi w Polsce, mieszkający w blokach, nie ma dostępu do ładowania.

Kupić samochód z placu dealera, czy zamówić do produkcji?

Na placu cena jest pewna. Przy zamawianiu do produkcji - nie jest gwarantowana. Wybór oczywisty.

 

 

Jak wyglądała sytuacja na rynku wiosną 2021?

Czy samochody w drugiej połowie 2021 i w 2022 będą nadal drożeć?

Tak, będą, ochrona środowiska i bezpieczeństwo pasażerów są głównymi driverami wzrostu cen. Klienci wrażliwi na cenę powinni wybierać auta teraz, jest duża gama samochodów zarejestrowanych na dealerów z zerowym przebiegiem; tak się stało, bo była zmiana przepisów emisyjnych, końcowe partie produkcji zbyt niskie, więc potrzebne były rejestracje; auta są gotowe do drogi, często jeszcze z silnikami, które już tylko w działach używanych się znajdzie, oferty też są tańsze niż na nowe modele.

Dlaczego samochody będą drożeć?

Nieustannie z powodu wymogów odnośnie emisji spalin. Hasło "niskoemisyjne samochody" to konieczność wdrażania zmian w silnikach, odchudzanie wagi samochodów. Do tego dochodzi gama napędów elektrycznych, hybrydowych, kosztowne działy rozwoju. Samochody stają się skomplikowane.

Względy bezpieczeństwa pasażerów i przechodniów, to kolejna gama systemów wspierających kierowcę, każdy kosztuje, ale też daje komfort. Pandemia to ograniczenia produkcyjne, czasowe braki w dostępności części czy podzespołów, to też generuje wzrost ceny samochodów.

Wybierać warto teraz. Jeśli jesteś wrażliwy na cenę - najtaniej wybierać spośród samochodów dostępnych od ręki.

 

 

Jak wyglądała sytuacja na rynku jesienią 2020?

 • Wszystkie marki podnoszą ceny, nawet bardziej niż pierwotnie zakładano.
 • Nieustannie jest to kwestia norm CO2. Nie ma, mimo pandemii taryfy ulgowej.
 • Dodatkowo, ograniczenia produkcji i brak dostępności samochodów, również spowodowane pandemią.
 • Jeszcze inna sprawa to wyniki finansowe producentów. Nierentowna sprzedaż przez chwilę może być strategią zwiększenia udziału w rynku, jednak długoterminowo jest nie do utrzymania.
 • To też dobra wiadomość dla klientów, bo będą rosły wartości rezydualne, ceny odsprzedaży.

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR:

 1. na koniec września 2020 średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego była wyższa o 10,9 proc. od tej sprzed roku. Niższy wskaźnik wzrostu – o 7,2 proc. na przestrzeni roku – wykazuje cena sprzedaży w samym wrześniu.
 2. Samar sprawdził również, jak wygląda porównanie średnich ważonych cen nowych samochodów na polskim rynku i statystycznych wynagrodzeń Polaków. Okazuje się, że choć ceny aut rosną, to rosną też średnie wynagrodzenia, przynajmniej te oficjalnie podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest porównywalne z podwyżką cen samochodów. Oznacza to, że siła nabywcza wynagrodzeń Polaków, przynajmniej jeśli chodzi o nowe samochody, pozostaje niezmieniona. W styczniu 2018 r. na zakup nowego samochodu osobowego w średniej cenie statystyczny Kowalski potrzebował blisko 31 pensji, czyli wynagrodzenia za 2 lata i 7 miesięcy pracy. We wrześniu 2020 r. na taki zakup musi pracować o ponad miesiąc dłużej.

 

 

Poniższy wywiad powstał w 2019 roku.

 

Samochody w Europie zdrożeją w 2020 o ok. 10‑20%, bo muszą.

W Polsce ceny mogą wzrosnąć nawet bardziej.

Dlaczego?

Nie jest to wina dealerów, ani producentów samochodów, Unii Europejskiej troszkę, o tym za chwilę. Przede wszystkim prawda jest taka: coraz więcej ludzi chce jeździć samochodami, również w krajach, w których dotychczas jeździło się rowerem. Emisja CO2 przyrasta lawinowo i obojętnie, czy decydenci wierzą w efekt cieplarniany, czy nie -- nie da się już nic nie robić. Dlatego Unia Europejska podjęła walkę z emisją CO2, a branża motoryzacyjna poszła na pierwszy ogień.

Samochody nowe zdrożeją wkrótce, bo muszą, więc KUP TERAZ.

Posiadamy samochody w tzw. starej cenie. Oto ich lista.

 

Zmiany w UE. Jak wpłyną na ceny?

Od stycznia 2020 r. normy emisji w UE zaostrzają się ze 130 g w 2019 roku do 95 g CO2/km (średnio). Większość producentów ich nie spełni. Będą płacić kary - 95 Euro za każdy przekroczony gram pomnożone przez liczbę samochodów wprowadzonych na rynek. Żeby zmniejszyć kary, wprowadzane są m.in. nowe silniki z niską emisją spalin, pojawił się ruch elektryfikacji, w wielu krajach UE dotacje do niskoemisyjnych samochodów. Ale ogromne zaostrzenie norm emisji spalin, powoduje też wycofanie wielu tzw. fajnych samochodów i silników - tych tańszych i lubianych przez klientów.

Mogą zostać wycofane niektóre wersje wyposażeniowe, zmiany już widać w ofertach wielu marek, a niebawem będzie tego więcej i więcej.

Najbardziej procentowo mogą zdrożeć auta najtańsze, bo niska cena + relatywnie wysoka kara - wzrost cen nawet i o 20%.

 

Dlaczego w polskich salonach nowe samochody mogą zdrożeć bardziej niż w Europie?

Bo ich ceny w Polsce były zaniżone - o ok. 20% w stosunku do salonów w Niemczech. Przy powyższych restrykcjach, producentów może nie być stać na utrzymanie tej różnicy. Poza tym emisja spalin liczona jest relatywnie na rynek, producentom może zależeć na niwelacji różnic cenowych, by ograniczyć sprzedaż poza Polskę.

 

Czy stanieją elektryki i auta eko (małe, z silnikami spełniającymi normy)?

Niekoniecznie. Jeśli trzon rynku, czyli samochody kompaktowe, zdrożeją, nie ma co liczyć, że samochód spełniający 95 g/km stanieje. Prawa rynku. Kary zostaną w praktyce mniej więcej po równo rozłożone na wszystkie segmenty.

 

Posiadamy auta w tzw. starej cenie

Oto lista.

 

 

OKAZJA!

Zarejestrowane auta bez przebiegu: 18 SZTUK w Dixi‑Car

Zarejestrowane samochody bez przebiegu

Update luty 2022: w Dixi‑Car mamy 18 zarejestrowanych samochodów BEZ PRZEBIEGU od ręki. Gratka. Skąd się wzięła?

Są to fabrycznie nowe samochody - Ople Corsa, Crossland, Mokka, Grandland X, Insignia, Vivaro, Movano. Ostatnie sztuki dostępne od ręki. W trudnych czasach zrobiliśmy zapasy. Zarejestrowaliśmy te samochody na naszą firmę, tak jest teraz lepiej - zapraszamy, wyjaśnimy dlaczego.

Dzięki temu korzystasz!

 • odbierasz nowy samochód nawet w dniu zakupu
 • nie ryzykujesz, że cena wzrośnie, albo będzie poślizg w terminie dostawy
 • kredyt, leasing, wynajem Opel Free2Move u nas na miejscu w jeden dzień

Jak kupić?

Zadzwoń po listę samochodów z ceną: Salon Warszawa/Raszyn (22) 716 30 20 -- Salon Radom (48) 360 98 26

 

Zobacz Nowoczesne finansowanie.

Możemy taki samochód wydać od ręki, a Ty go będziesz mógł przerejestrować za miesiąc.

 

 

Czy braki półprzewodników spowodują wzrost cen samochodów?

02.2021

Linia produkcyjna Opel Insignia po liftingu

"Citroën, Opel, Peugeot oraz Renault zatrzymują produkcję nowych samochodów. Powodem brak komponentów" – piszą portale motoryzacyjne. Po chwili dodają "na kilka dni". A my pytamy: czy braki na rynku półprzewodników wywrą presję na ceny samochodów?

Oto cytaty z tekstu Tomasza Nowickiego z 6 lutego 2021, na francuskie.pl:

 • Wszystko z powodu niedoboru półprzewodników na całym świecie. Są one niezbędne m.in. w układach sterowania silnikiem i systemach wspomagania kierownicy.
 • Pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny wzrost popytu na podzespoły elektroniczne używane w laptopach, telefonach komórkowych oraz w samochodach.
 • sytuację utrudniają również amerykański sankcje, nałożone na Chiny
 • Brak półprzewodników dotyka cały przemysł samochodowy.
 • Przestój będzie trwał co najmniej kilka dni.

Niedługo.

Ale - jak niedobory półprzewodników wpłyną na ceny samochodów?

Przypominamy: w Dixi-Car są jeszcze samochody od ręki w "starych cenach".

Zobacz

 

 

Dzieje się

 

 

 

 

Zobacz też:

Jak długo się czeka na nowy samochód?

Czy wzrosną ceny samochodów (długofalowo)

Normy emisji Euro

 

 

Zmiany podatkowe od 2022 - Wykup w Leasingu - Polski Ład / Nowy Ład

1 stycznia 2022 zmienią się zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Przedsiębiorca chcący wykupić samochód, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT (do tej pory przedsiębiorca mógł wykupić pojazd na siebie jako osobę prywatną i nie płacił podatku, jeśli przetrzymał auto co najmniej 6 miesięcy).

Ponadto:

 1. Nowe przepisy wydłużają dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat - licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata leasingowa.
 2. Nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero od 1 stycznia 2022 r. Przedsiębiorca, który zdąży z wykupem samochodu z leasingu do majątku prywatnego do 31.12.2021, a następnie sprzeda go po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku. Należy pamiętać, że wykup jest możliwy dopiero, gdy zostanie przekroczony minimalny okres trwania umowy leasingu – 24 miesiące. Klienci dzwonią teraz (jesień 2021) w sprawie wcześniejszego zakończenia umowy leasingu. Leasingodawcy uruchamiają nawet w tym celu nowy produkt „zamień leasing na pożyczkę” – klient wykupuje samochód, a leasingodawca dalej go refinansuje w ramach umowy pożyczki.
 3. Nowy Ład zakłada, że VAT będzie płacony od wartości pojazdu a nie od ostatniej raty wykupu, czyli w większości przypadków od symbolicznego 1%. Część klientów już podwyższa sobie wykup.
 4. Zapewne większym zainteresowaniem będzie cieszył się teraz wynajem długoterminowy. Polski Ład zniechęca przedsiębiorców do włączania samochodu firmowego do majątku prywatnego.

Informacje nie są doradztwem podatkowym. Opracowano na podstawie informacji z PKO Leasing.

Warszawa

Radom
 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Wyprzedaż rocznika 2022, Rabat, SsangYong