Czy kupić nowy samochód w 2022 2023? [Taniej nie będzie]

Ogłoszenie

Czy kupić nowy samochód w 2022? A może poczekać do 2023, bo wcale nie będzie drożej?

Rozmowy z prezesem Dixi‑Car oraz z Szefem Sprzedaży o tym, jak zmieniały się ostatnio ceny nowych samochodów oraz jak będą zmieniały się w najbliższych miesiącach i latach.

 

Oferta specjalna: ubezpieczenia OC/AC i opony zimowe w cenie samochodu

Ogłoszenie

Update: sierpień 2022

Jak kupować nowy samochód Jesienią 2022?

Kilka obserwacji szefa sprzedaży:

—Przyszły takie czasy, że jest wybór czterech napędów - benzyna, diesel, PHEV i elektryki. Nigdy nie było takiej możliwości dopasowania napędu do stylu życia klienta. Dla każdego coś, i frajda z jazdy, w zależności od potrzeb i przeznaczanej na samochód kwoty.

A dostępność nowych samochodów u Opla poprawiła się!

 • W Dixi-Car do wyboru nowe samochody z czterema rodzajami napędu: benzyna, diesel, ładowana z gniazdka hybryda i elektryki. Nigdy wcześniej nie było takiej możliwości dopasowania samochodu do preferencji kupującego. Który napęd wybrać?
 • Diesle mają swoich klientów - ludzi jeżdżących dużo w trasy, drogi szybkiego ruchu, autostrady. Tu diesel jest niezrównany w kwestii ekonomii eksploatacji i wręcz strategicznie jest dobrym wyborem.
 • PHEV (hybryda ładowana z gniazdka) jest idealnym rodzajem napędu dla osoby jeżdżącej głównie po mieście, a od czasu do czasu w trasę. Dlaczego? Elektryk - jeśli jeździsz prawie tylko po mieście i na drugi samochód w rodzinie, a jaka frajda z jazdy!
 • Dixi-Car utrzymuje wybór modeli taki, żeby zainteresowany klient miał z czego wybierać. Od ręki dostępnych mamy po kilkanaście sztuk Opli Corsa i Mokka, po prawie 10 sztuk Crosslandów i Grandlandów, dwie Insignie, kilka sztuk dostawczych Vivaro i Movano.
 • Nasz logistyk dba, żeby był ciągle odpowiedni wybór samochodów od ręki (silniki, lakiery); jednocześnie utrzymuje skład na takim poziomie, żeby firma ponosiła odpowiednio niskie koszty kredytu obrotowego. W efekcie klient otrzymuje atrakcyjną cenę nowego samochodu.
 • Nie słyszymy ostatnio o brakach czujników parkowania czy zestawów audio. Sytuacja z dostępnością w fabrykach samochodów normalizuje się.
 • Inflacja powyżej oprocentowania lokat bankowych. Złoty polski słaby względem Eur i Usd. Te dwa czynniki to wciąż presja na wzrost cen samochodów.
 • 70-80 nowych Opli do wyboru od ręki w Dixi-Car. Konkretni klienci kupują na jednej wizycie. Możliwy szybki odbiór. Zapraszamy!

Lista samochodów

Wywiad: Czy kupować w 2022 czy może czekać do 2023 [Taniej nie będzie]?

 

 

Jak wygląda sytuacja na rynku na przedwiośniu 2022?

luty 2022

Jeśli chcesz samochód z silnikiem spalinowym, im szybciej tym lepiej.

Nic nie zapowiada, by trend cenowy się zmienił. Kto kupił używany samochód rok temu, wie, że dziś taki samochód jest droższy. Rosną ceny komponentów do produkcji. Samochodów nowych brakuje, producenci niechętnie dają upusty. Postępuje downsizing - eliminowane są z oferty takie silniki, jak 1.6 benzyna w Oplu Grandland. W zamian - hybrydy i elektryki. W niektórych dużych modelach - u Opla są to Vivaro osobowe, Zafira Life, Combo Life - jest już tylko napęd elektryczny.

Dlatego - jeśli chcesz nowy samochód z silnikiem spalinowym - nie ma na co czekać.

Wyjście z kryzysu dostaw przewidujemy ok. 2023 roku, najwcześniej pod koniec 2022. Np. dziś wiemy, że do końca 2022 w niektórych modelach jest problem z dostępnością czujników parkowania. Montujemy te czujniki akcesoryjne, na miejscu w serwisach Dixi-Car. Jakieś światełko w tunelu jest - np. w styczniu 2022 dostaliśmy tylko 9 nowych samochodów, w maju ma być dostawa 40 sztuk. Ale to są i tak liczby mniejsze niż przed pandemią. Coś w fabrykach zaczyna się układać, ale rynek polski jest mało dochodowy dla producentów.

Rozważam hybrydę lub elektryka...

Tendencja w kierunku elektryków nie zaniknie. Coraz więcej klientów znajduje sobie jakąś furtkę do hybrydy lub elektryka, np. montują fotowoltaikę, gniazdko na wspólnotowym parkingu. Ci, którzy się przesiedli do elektryka wskazują na:

 • psychika - "stoję w korku, nic nie spalam", "aż chce się jeździć", "przy fotowoltaice jazda za darmo"
 • przy przesiadce np. z elektrycznej Mokki-e do spalinowej Insigni subiektywne wrażenie "zepsutego" samochodu (spalinowego)

Czy zakup samochodu spalinowego dziś jest bezpieczny na 10-20 lat?

Większość ludzi w Polsce, mieszkający w blokach, nie ma dostępu do ładowania.

Kupić samochód z placu dealera, czy zamówić do produkcji?

Na placu cena jest pewna. Przy zamawianiu do produkcji - nie jest gwarantowana. Wybór oczywisty.

 

 

Jak wyglądała sytuacja na rynku wiosną 2021?

Czy samochody w drugiej połowie 2021 i w 2022 będą nadal drożeć?

Tak, będą, ochrona środowiska i bezpieczeństwo pasażerów są głównymi driverami wzrostu cen. Klienci wrażliwi na cenę powinni wybierać auta teraz, jest duża gama samochodów zarejestrowanych na dealerów z zerowym przebiegiem; tak się stało, bo była zmiana przepisów emisyjnych, końcowe partie produkcji zbyt niskie, więc potrzebne były rejestracje; auta są gotowe do drogi, często jeszcze z silnikami, które już tylko w działach używanych się znajdzie, oferty też są tańsze niż na nowe modele.

Dlaczego samochody będą drożeć?

Nieustannie z powodu wymogów odnośnie emisji spalin. Hasło "niskoemisyjne samochody" to konieczność wdrażania zmian w silnikach, odchudzanie wagi samochodów. Do tego dochodzi gama napędów elektrycznych, hybrydowych, kosztowne działy rozwoju. Samochody stają się skomplikowane.

Względy bezpieczeństwa pasażerów i przechodniów, to kolejna gama systemów wspierających kierowcę, każdy kosztuje, ale też daje komfort. Pandemia to ograniczenia produkcyjne, czasowe braki w dostępności części czy podzespołów, to też generuje wzrost ceny samochodów.

Wybierać warto teraz. Jeśli jesteś wrażliwy na cenę - najtaniej wybierać spośród samochodów dostępnych od ręki.

 

 

Jak wyglądała sytuacja na rynku jesienią 2020?

 • Wszystkie marki podnoszą ceny, nawet bardziej niż pierwotnie zakładano.
 • Nieustannie jest to kwestia norm CO2. Nie ma, mimo pandemii taryfy ulgowej.
 • Dodatkowo, ograniczenia produkcji i brak dostępności samochodów, również spowodowane pandemią.
 • Jeszcze inna sprawa to wyniki finansowe producentów. Nierentowna sprzedaż przez chwilę może być strategią zwiększenia udziału w rynku, jednak długoterminowo jest nie do utrzymania.
 • To też dobra wiadomość dla klientów, bo będą rosły wartości rezydualne, ceny odsprzedaży.

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR:

 1. na koniec września 2020 średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego była wyższa o 10,9 proc. od tej sprzed roku. Niższy wskaźnik wzrostu – o 7,2 proc. na przestrzeni roku – wykazuje cena sprzedaży w samym wrześniu.
 2. Samar sprawdził również, jak wygląda porównanie średnich ważonych cen nowych samochodów na polskim rynku i statystycznych wynagrodzeń Polaków. Okazuje się, że choć ceny aut rosną, to rosną też średnie wynagrodzenia, przynajmniej te oficjalnie podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest porównywalne z podwyżką cen samochodów. Oznacza to, że siła nabywcza wynagrodzeń Polaków, przynajmniej jeśli chodzi o nowe samochody, pozostaje niezmieniona. W styczniu 2018 r. na zakup nowego samochodu osobowego w średniej cenie statystyczny Kowalski potrzebował blisko 31 pensji, czyli wynagrodzenia za 2 lata i 7 miesięcy pracy. We wrześniu 2020 r. na taki zakup musi pracować o ponad miesiąc dłużej.

 

 

Poniższy wywiad powstał w 2019 roku.

 

Samochody w Europie zdrożeją w 2020 o ok. 10‑20%, bo muszą.

W Polsce ceny mogą wzrosnąć nawet bardziej.

Dlaczego?

Nie jest to wina dealerów, ani producentów samochodów, Unii Europejskiej troszkę, o tym za chwilę. Przede wszystkim prawda jest taka: coraz więcej ludzi chce jeździć samochodami, również w krajach, w których dotychczas jeździło się rowerem. Emisja CO2 przyrasta lawinowo i obojętnie, czy decydenci wierzą w efekt cieplarniany, czy nie -- nie da się już nic nie robić. Dlatego Unia Europejska podjęła walkę z emisją CO2, a branża motoryzacyjna poszła na pierwszy ogień.

Samochody nowe zdrożeją wkrótce, bo muszą, więc KUP TERAZ.

Posiadamy samochody w tzw. starej cenie. Oto ich lista.

 

Zmiany w UE. Jak wpłyną na ceny?

Od stycznia 2020 r. normy emisji w UE zaostrzają się ze 130 g w 2019 roku do 95 g CO2/km (średnio). Większość producentów ich nie spełni. Będą płacić kary - 95 Euro za każdy przekroczony gram pomnożone przez liczbę samochodów wprowadzonych na rynek. Żeby zmniejszyć kary, wprowadzane są m.in. nowe silniki z niską emisją spalin, pojawił się ruch elektryfikacji, w wielu krajach UE dotacje do niskoemisyjnych samochodów. Ale ogromne zaostrzenie norm emisji spalin, powoduje też wycofanie wielu tzw. fajnych samochodów i silników - tych tańszych i lubianych przez klientów.

Mogą zostać wycofane niektóre wersje wyposażeniowe, zmiany już widać w ofertach wielu marek, a niebawem będzie tego więcej i więcej.

Najbardziej procentowo mogą zdrożeć auta najtańsze, bo niska cena + relatywnie wysoka kara - wzrost cen nawet i o 20%.

 

Dlaczego w polskich salonach nowe samochody mogą zdrożeć bardziej niż w Europie?

Bo ich ceny w Polsce były zaniżone - o ok. 20% w stosunku do salonów w Niemczech. Przy powyższych restrykcjach, producentów może nie być stać na utrzymanie tej różnicy. Poza tym emisja spalin liczona jest relatywnie na rynek, producentom może zależeć na niwelacji różnic cenowych, by ograniczyć sprzedaż poza Polskę.

 

Czy stanieją elektryki i auta eko (małe, z silnikami spełniającymi normy)?

Niekoniecznie. Jeśli trzon rynku, czyli samochody kompaktowe, zdrożeją, nie ma co liczyć, że samochód spełniający 95 g/km stanieje. Prawa rynku. Kary zostaną w praktyce mniej więcej po równo rozłożone na wszystkie segmenty.

 

Posiadamy auta w tzw. starej cenie

Oto lista.

 

 

OKAZJA!

Zarejestrowane auta bez przebiegu: 18 SZTUK w Dixi‑Car

Zarejestrowane samochody bez przebiegu

Update luty 2022: w Dixi‑Car mamy 18 zarejestrowanych samochodów BEZ PRZEBIEGU od ręki. Gratka. Skąd się wzięła?

Są to fabrycznie nowe samochody - Ople Corsa, Crossland, Mokka, Grandland X, Insignia, Vivaro, Movano. Ostatnie sztuki dostępne od ręki. W trudnych czasach zrobiliśmy zapasy. Zarejestrowaliśmy te samochody na naszą firmę, tak jest teraz lepiej - zapraszamy, wyjaśnimy dlaczego.

Dzięki temu korzystasz!

 • odbierasz nowy samochód nawet w dniu zakupu
 • nie ryzykujesz, że cena wzrośnie, albo będzie poślizg w terminie dostawy
 • kredyt, leasing, wynajem Opel Free2Move u nas na miejscu w jeden dzień

Jak kupić?

Zadzwoń po listę samochodów z ceną: Salon Warszawa/Raszyn (22) 716 30 20 -- Salon Radom (48) 360 98 26

 

Zobacz Nowoczesne finansowanie.

Możemy taki samochód wydać od ręki, a Ty go będziesz mógł przerejestrować za miesiąc.

 

 

Czy braki półprzewodników spowodują wzrost cen samochodów?

02.2021

Linia produkcyjna Opel Insignia po liftingu

"Citroën, Opel, Peugeot oraz Renault zatrzymują produkcję nowych samochodów. Powodem brak komponentów" – piszą portale motoryzacyjne. Po chwili dodają "na kilka dni". A my pytamy: czy braki na rynku półprzewodników wywrą presję na ceny samochodów?

Oto cytaty z tekstu Tomasza Nowickiego z 6 lutego 2021, na francuskie.pl:

 • Wszystko z powodu niedoboru półprzewodników na całym świecie. Są one niezbędne m.in. w układach sterowania silnikiem i systemach wspomagania kierownicy.
 • Pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny wzrost popytu na podzespoły elektroniczne używane w laptopach, telefonach komórkowych oraz w samochodach.
 • sytuację utrudniają również amerykański sankcje, nałożone na Chiny
 • Brak półprzewodników dotyka cały przemysł samochodowy.
 • Przestój będzie trwał co najmniej kilka dni.

Niedługo.

Ale - jak niedobory półprzewodników wpłyną na ceny samochodów?

Przypominamy: w Dixi-Car są jeszcze samochody od ręki w "starych cenach".

Zobacz

 

 

Dzieje się

 

 

 

 

Zobacz też:

Jak długo się czeka na nowy samochód?

Czy wzrosną ceny samochodów (długofalowo)

Normy emisji Euro

 

 

Dixi‑Car pierwszym dealerem Opla w Warszawie!

Opel Insignia, Zachęta Warszawa tęcza

W 2021 Dixi‑Car urósł do roli czołowego dealera Opla w Warszawie. Wcześniej byliśmy kojarzeni z przedmieściami stolicy, kupowali samochody u nas właściciele podmiejskich willi i przedsiębiorcy. Sytuacja się zmienia - w marcu 2021 jesteśmy już pierwszym dealerem w Warszawie, pod względem sprzedaży nowych samochodów.

Nowa Insignia z Dixi-Car pod Narodową Galerią Sztuki Zachęta i pod Warszawską Nike ma nie tylko symbolizować związki Dixi‑Car z Warszawą. To przede wszystkim symbol otwarcia marki Opel zarówno na prących do przodu innowatorów, jak i czerpiących siłę z chlubnej przeszłości.

Opel ma propozycje dla obydwu grup - choćby nową Mokkę i Crosslanda. Zapraszamy!

 

Salon Warszawa / Raszyn

(22) 716 30 20 wew. 1

Salon Radom

(48) 360 98 26 wew. 2

 

Warszawska Nike pomnik, samochód demonstracyjny

Demonstracyjny Opel Insignia Sports Tourer z Dixi-Car pod Pomnikiem Bohaterów Warszawy. Nike - bogini zwycięstwa.

Warszawa

Radom
 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Nowy Opel Astra już w salonie