Czy OPEL ma Ocynkowane blachy?

Karoseria Opel ADAM na linii produkcyjnej

Ocynkowana i pokryta podkładem karoseria Opla ADAMa na linii produkcyjnej w Eisenach, Niemcy. Gdzie fabryki?

 

Lakierownanie na czerwono Opel ADAM

Lakierowanie na czerwono Opla ADAMa, fabryka w Eisenach, Niemcy.

W jakich modelach Opla są, były ocynkowane blachy? Co daje ocynk? Jak się zachowuje przy naprawie blacharskiej? Zapytaliśmy doradcę naszego serwisu blacharsko-lakierniczego...

 

W jakich latach i modelach Ople miały, mają ocynkowane blachy?

W chwili obecnej każdy nowy Opel dostępny w salonie jest ocynkowany. Dzięki temu możemy oferować 12-letnią gwarancję na perforację dla samochodów osobowych i 6-letnią dla samochodów dostawczych.

Historycznie ocynk w Oplach był na pewno od Astry II (G), czyli w modelach wchodzących na rynek od 1998 r. Wymieńmy niektóre z tych modeli:

Co było wcześniej - nie wiemy. Być może niektóre modele były ocynkowane w całości lub częściowo. Nie mamy dokładnych danych.

 

Czy samochody były, są całe ocynkowane (po dach), czy tylko wybrane elementy?

Samochody Opel były, są cynkowane całe i obustronnie – nadwozia zatapiane są w wannach z cynkiem. Nazywa się to cynkowanie ogniowe, jego główną zaletą jest fakt, iż cynk wlewa się w każdy otwór i warstwa cynku jest gruba zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz karoserii. Jest kilka wyjątków, np. Astra II cała była ocynkowana do modelu 2001 (prod. do poł. 2001 r.), a potem częściowo.

 

Ocynk vs brak ocynku – trwałość blach z praktyki blacharni

Ocynkowanie nadwozia jest kluczową sprawą dla jego trwałości, dodatkowa warstwa zabezpieczenia blachy, jest ważna w miejscach na pierwszy rzut oka niewidocznych dla klienta. Podwozie czy nadkola to elementy wyjątkowo narażone na oddziaływanie warunków zewnętrznych. W Oplach te miejsca są nie tylko ocynkowane ale i pokrywane dodatkową warstwą zabezpieczenia lakieru – tzw. baranek. Podwozie w miejscach newralgicznych zabezpieczane jest także grubą warstwą polimeru. W przypadku blach nieocynkowanych ciężko mówić o trwałości, gdyż każde uszkodzenie powłoki lakierniczej skutkuje natychmiastowym powstaniem ogniska korozji, brak ocynku można było zaobserwować w przypadku dostawczych mercedesów z lat 1995-2003 których poszycia dosłownie zjadane były przez korozję.

 

Jak ocynk się zachowuje po naprawie blacharskiej – czy nadal spełnia swoją funkcję, czy dochodzi do uszkodzenia? Czy blacharnia ma możliwość odtworzenia ocynku albo podobnie działającej powłoki na naprawianym elemencie?

W przypadku naprawy lakierniczej, w której nie wymagana jest ingerencja blacharska, fabryczna warstwa ocynku nie jest naruszana i naprawa nie wpływa w żaden sposób na jej żywotność. W przypadku napraw bardziej inwazyjnych, takich jak wymiana błotnika tylnego czy pasa tylnego, usuwana jest miejscowo fabryczna warstwa ocynku. Po naprawie blacharskiej, nową warstwę cynku nakłada się przy pomocy metody ogniowej – rozgrzany palnikiem blok cynku wtapia się w połączenie blach, a następnie dodatkowo zabezpiecza się sprayami cynkowymi miejsce połączeń od wewnątrz profilu.  Stąd naprawiany element, czy też wymieniany, utrzymuje swoje wartości zabezpieczenia antykorozyjnego.

 

Jak rozpoznać ocynk – brak ocynku w warunkach polowych?

Niestety nie ma możliwości sprawdzenia, czy samochód jest ocynkowany bez dokładnej analizy – należy usunąć lakier wraz z fabrycznym podkładem, i przy użyciu palnika podgrzać powłokę – jeśli zacznie strzelać – jest ocynk.

Jeżeli chodzi o sprawdzanie ocynku palnikiem, to jest to taki „domowy” sposób; zgodnie z normami należy to robić przy użyciu warstwomierza magnetycznego wg EN ISO 2178. Ale to norma i badanie możliwe do wykorzystania do blachy która nie jest zapodkładowana ani nie jest polakierowana.

 

Sól drogowa a ocynk? Co może uszkodzić powłokę cynkową?

Sól drogowa, ani żadne warunki pogodowe bezpośrednio nie są w stanie uszkodzić powłoki cynkowej. Dopiero jej usunięcie może skutkować powstaniem ognisk korozji – ocieranie o powłoki sąsiadujące, czy elementy niemetalowe, jak listwy chromowe, zderzaki, lusterka. Należy pamiętać, że cała warstwa ocynku schowana jest pod warstwą lakieru bezbarwnego, bazowego i podkładu. Stąd też trzeba dużo, by w zabezpieczonym warstwą ocynku aucie powstała korozja. W oplach widać to w przypadku Astry H, która miała miejsca newralgiczne – listwa chromowa na kapie bagażnika i drzwi pod lusterkiem – przez ocieranie elementów o siebie powstawały tam ogniska korozji. W chwili obecnej w Astrze J nie ma żadnego problemu z korozją a zlecenia gwarancyjne na perforację nie występują w praktyce naszego serwisu blacharskiego prawie w ogóle, mimo iż na drogach jeżdzą już prawie 8-letnie samochody.

 

Czy Diamondbrite jest porównywalny z ocynkiem?

Powłoka na lakier Diamondbrite to zupełnie inna technologia niż ocynk. Diamondbrite to preparat nakładany na lakier gotowego samochodu; ocynk jest pod lakierem - na blasze i nakładany w fabryce. Antykorozyjne, antyperforacyjne działanie ocynku jest znacznie skuteczniejsze. Ale też Diamondbrite do czego innego ma służyć - poprawie wyglądu samochodu, łatwiejszemu myciu, zachowaniu połysku lakieru. Mimo powyższego, Diamondbrite działa przy okazji zbieżnie z ocynkiem, tzn. może odkładać w czasie początki korozji, poprzez spowolnienie destrukcji lakieru, który przecież chroni blachę przed wdarciem się tam wilgoci, soli.

 

 

Maski samochodów Opel, fabryka, produkcja

Maski stalowe też są ocynkowane w nowszych Oplach. Na fot. produkcja aluminiowych masek w fabryce w Keiserslautern, Niemcy, specjalizującej się w podzespołach (maski, ramy przednie, zwrotnice przednie, tylne osie) i silnikach Diesla 2.0.

 

Linia produkcyjna klatka nadwozia Opel Astra V

Szkielet nadwozia i płyta podłogowa też są ocynkowane w nowszych Oplach. Na fot. produkcja Astry V w fabryce w Ellesmere Port, Wielka Brytania. Astra V produkowana jest też w Gliwicach.

 

 

Zobacz też:

Usługi blacharskie w Dixi-Car

Pytania o blacharkę

 

 

Nowość: Więcej mechaników -> Szybkie terminy. Umów teraz.

 

Kierowca poprawia lusterko

Serwis wg modelu: Astra, Corsa, Grandland X, Insignia, Mokka

Działamy zgodnie z zasadami higieny

 

 

Pytania wg modelu

 

 

 

 

 

Zmiany podatkowe od 2022 - Wykup w Leasingu - Polski Ład / Nowy Ład

1 stycznia 2022 zmienią się zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Przedsiębiorca chcący wykupić samochód, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT (do tej pory przedsiębiorca mógł wykupić pojazd na siebie jako osobę prywatną i nie płacił podatku, jeśli przetrzymał auto co najmniej 6 miesięcy).

Ponadto:

  1. Nowe przepisy wydłużają dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat - licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata leasingowa.
  2. Nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero od 1 stycznia 2022 r. Przedsiębiorca, który zdąży z wykupem samochodu z leasingu do majątku prywatnego do 31.12.2021, a następnie sprzeda go po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku. Należy pamiętać, że wykup jest możliwy dopiero, gdy zostanie przekroczony minimalny okres trwania umowy leasingu – 24 miesiące. Klienci dzwonią teraz (jesień 2021) w sprawie wcześniejszego zakończenia umowy leasingu. Leasingodawcy uruchamiają nawet w tym celu nowy produkt „zamień leasing na pożyczkę” – klient wykupuje samochód, a leasingodawca dalej go refinansuje w ramach umowy pożyczki.
  3. Nowy Ład zakłada, że VAT będzie płacony od wartości pojazdu a nie od ostatniej raty wykupu, czyli w większości przypadków od symbolicznego 1%. Część klientów już podwyższa sobie wykup.
  4. Zapewne większym zainteresowaniem będzie cieszył się teraz wynajem długoterminowy. Polski Ład zniechęca przedsiębiorców do włączania samochodu firmowego do majątku prywatnego.

Informacje nie są doradztwem podatkowym. Opracowano na podstawie informacji z PKO Leasing. 

 

Podziel się:
Przejdź na górę strony Powrót do góry

 

 

Nowe auta dostawcze od ręki